Det är på dagen ett år sedan trafikskolan Körkortscenter startade i Lindesberg. Idag kan den unga lärarduon Camilla och Roger blicka tillbaka på ett år fyllt av framgångar. Årsdagen ska naturligtvis firas, vilket man valt göra med att ha öppet hus med fika och rabatterade priser som en extra påtår.
Tiden går fort när man har roligt. På bara ett år har nykomlingen Körkortscenter gått från nykomling till etablerad skola. Och roligt har personalen på skolan haft under året som gått – inte minst då man valt att marknadsföra sig på ett annorlunda sätt. Det gäller att bjuda lite på sig själv, konstaterar Roger Almgren.
-Ja, det måste man göra ibland. Sen om det uppskattas är det ju extra kul, berättar Roger med ett brett leende. I skolans annonsering har temat varit allt från skidsemester i Alperna till häxeri och spöklikt stuk runt Påsken.
På ettårsdagen konstaterar Camilla och Roger att man står sig bra mot andra skolor. Över 300 elever har skrivits in under det första året och andelen som klarat slutproven står sig procentuellt mycket bra. Konceptet är enkelt – att vara sig själva och skapa god elevkontakt.
-Det är väldigt viktigt för eleven att känna sig trygg, därför är det oerhört viktigt att ha en bra kontakt med sin elev, säger Camilla.
Även om det varit ett händelserikt år, vill man nu helst blicka framåt på vad som komma skall. Bland annat talas det om att anställa ytterligare en lärare. Dessutom är det på gång en ny utbildning – för elevens förälder, vän eller bekant. Snart gäller nämligen nya regler för privat övningskörning.
-Alla som vill köra privat måste ha gått en handledarutbildning. Anledningen att detta krav ställs på privat övningskörning beror på att många olyckor sker varje år med privata ”lärare”, säger Roger.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.