Lisa Östlund (tv) driver Frosths Konditori sedan slutet av 2018, men det är Monica Syrén som kommer möta gästerna på lasarettet. Foto: Camilla Lagerman
Frosths Konditori öppnar ytterligare ett café – på lasarettet
Sedan slutet av december har Lindesbergs lasarett stått utan ett café, sedan den tidigare entreprenören bestämde sig för att sluta vid årsskiftet. Under måndagsmorgonen slogs dock dörrarna upp igen, med några välkända ansikten bakom disken, då Frosths Konditori nu tagit över verksamheten.
– Det är jätteroligt, alla har varit väldigt positiva, berättar Lisa Östlund.
Redan när klockan slog 08.00 på måndagsmorgonen stod de första fikasugna gästerna utanför dörren och väntade när Frosths Konditori Regnbågen premiäröppnade på Lindesbergs lasarett.
– Det är jätteroligt, alla har varit väldigt positiva. Många har varit nyfikna och kommit förbi för att kika och önska oss lycka till, berättar Lisa Östlund som driver Frosths Konditori sedan slutet av 2018.
Fiket har varit ett saknat inslag bland både besökare och lasarettets anställda, sedan verksamheten lades ned i slutet av förra året, något som var en av anledningarna till att Lisa bestämde sig för att satsa.
– Jag såg att det låg ute, så jag gick in på hemsidan och kikade, men tänkte inte så mycket på det just då. Sedan blev jag kontaktad och fick frågan om vi ville ta över. Vi kände att lasarettet måste ju ha ett café, och för Frosths del är det ett sätt att kunna överleva under pandemin, säger Lisa.
Nu har lasarettet återigen ett öppet fik. Foto: Camilla Lagerman
Sedan gick det fort. I fredags skrevs alla papper under, och redan under måndagsmorgonen var det alltså dags för Frosths Konditoris andra café att se dagens ljus. Lasarettsfikets utbud består av ett urval av Frosths mest populära bakverk och mackor, däribland de omtyckta räkmackorna. Men även lättare luncher, såsom hamburgare, korv med mos och liknande.
– Vi serverade precis våra första hamburgare, så det var något helt nytt, skrattar Lisa.
Visst kan man köpa semlor även här. Foto: Camilla Lagerman
För den som undrar om man kan köpa en klassisk Frosths-semla även på den nya caféet är svaret: ja.
– Nu är det ju säsong för semlor, så det är klart att man ska kunna köpa dem även här uppe. Sedan kommer vi fortsätta med temabakverk utifrån säsong, till exempel vid alla hjärtans dag och halloween.
Man kommer även på sikt att kunna köpa med sig en påse bullar eller frallor hem, som komplement till deras påsar med knäckebröd, småkakor och granola.
– Kanske är det någon som vill köpa med sig något gott till en vän eller familjemedlem som är inlagd, eller så kanske man bor i närheten och har svårt att ta sig ned på stan, då kan man handla det här istället. Man kan även beställa tårtor, eller vad man önskar, och hämta upp det här om man vill, förklarar Lisa.
Frosths egna småkakor, knäckebröd och granola finns på hyllan. Foto: Camilla Lagerman
Det är dock inte Lisa som kommer att sköta ruljangsen på lasarettet, det lämnar hon över till sin mamma Gudrun Östlund och Monica Syrén.
– Jag håller mig till att baka, skrattar Lisa.
Vad är allra roligast att baka?
– Lite udda tårtor, när folk kommer in med en bild och jag får försöka möta deras förväntningar, avslutar Lisa.
Frosths Konditori Regnbågen har öppet på vardagar, kl 8-16.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.