Stråssa gymnastikförening firar fyrtio år, vilket också är antalet år som de bjudit på julshow. 2014 var inget undantag utan denna söndagseftermiddag presenterade de en sprakande och mycket imponerande föreställning med otroliga förmågor i alla åldrar.
I Lindesberg Arenas ena hall pågår en julshow, arrangerad av Stråssa gymnastikförening, som visar sig ha allt. Det är små barn som fortfarande är nybörjare på området, skickliga ungdomar, och till och med tränaren Aksana Lodhi bjuder på ett program. Den årliga julshowen är milt sagt en ståndaktig tradition, liksom klubben Stråssa GF, firar den fyrtio år.
– Det sista numret var lite speciellt för att fira fyrtio år. Dessutom är Maj-Britt Jansson, som grundade Stråssa gymnastikförening här, och även Nonna Belova Nilsson som varit tränare i stort sett alla år sedan starten, är också här, så det är extra roligt att de kom, säger Fanny Nelson, som tränar elit- och tävlingsgymnasterna.
Showen är fantastisk och man skulle kunna tro att många av gymnasterna inte gjort annat än tränat dag och natt för detta tillfälle, men Fanny avslöjar att det inte har varit helt lätt att tajma in julshowsträningen med alla tävlingar som varit.
– Det är alltid fokus på tävlingarna i första hand, berättar hon målmedvetet. I och med att Fanny själv varit en duktig tävlingsgymnast vet hon hur allt ska och måste fungera.
Ett gäng tjejer gör en uppvisning med stolar, några andra använder bollar och en tredje grupp är utklädda till små tomtenissar. Programmen är fantasifulla och flyter på alldeles utmärkt, det fångar publikens intresse och det ligger mycket arbete bakom programmens uppbyggnad och koreografi.
– Ibland är det svårt, och ibland flödar fantasin. Om man sitter hemma och kör fast kommer det oftast loss när man kommer till träningen och ser tjejerna. Våra tjejer är så lätta att träna, berömmer Fanny.
Förutom de tolv programmen som ska fungera från början till slut, är det mycket annat att tänka på inför ett sådant här stort arrangemang. Och nu när det är över tycker Fanny att det känns lite tomt.
– Det är så himla mycket inför och väldigt mycket stress under dagen. Men det är roligt, det hör till. Det finns alltid saker som kunde gått lite bättre. Vi hade också en som fått magsjuka så då fick vi göra om. Så de gjorde det verkligen bra utifrån det, det är sådant som händer det också. Det är roligt med alla ljusen när det är show, det blir extra, och de har varit jättemodiga, säger Fanny med tanke på den fullsatta läktaren.
Det sista numret inkluderar alla gymnasterna och alla tränarna har tillsammans skapat programmet. Det är inspirerat av filmen ”Frost” och det är spännande att se hur alla gymnasterna samarbetar för att det ska fungera med så många samtidigt. Åttaåriga gymnasten Elsa Lindqvist har varit med och deltagit i showen. Hon tycker om gymnastiken för att det är roligt och man får hela tiden lära sig nya saker. Och idag, att uppträda inför en stor publik, det var lite nervkittlande. Elsa berättar:
– Det var jätteroligt, men lite pirrigt i magen, men det gick bra!
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.