Stråssa gymnastikförening firar fyrtio år, vilket också är antalet år som de bjudit på julshow. 2014 var inget undantag utan denna söndagseftermiddag presenterade de en sprakande och mycket imponerande föreställning med otroliga förmågor i alla åldrar.
I Lindesberg Arenas ena hall pågår en julshow, arrangerad av Stråssa gymnastikförening, som visar sig ha allt. Det är små barn som fortfarande är nybörjare på området, skickliga ungdomar, och till och med tränaren Aksana Lodhi bjuder på ett program. Den årliga julshowen är milt sagt en ståndaktig tradition, liksom klubben Stråssa GF, firar den fyrtio år.
– Det sista numret var lite speciellt för att fira fyrtio år. Dessutom är Maj-Britt Jansson, som grundade Stråssa gymnastikförening här, och även Nonna Belova Nilsson som varit tränare i stort sett alla år sedan starten, är också här, så det är extra roligt att de kom, säger Fanny Nelson, som tränar elit- och tävlingsgymnasterna.
Showen är fantastisk och man skulle kunna tro att många av gymnasterna inte gjort annat än tränat dag och natt för detta tillfälle, men Fanny avslöjar att det inte har varit helt lätt att tajma in julshowsträningen med alla tävlingar som varit.
– Det är alltid fokus på tävlingarna i första hand, berättar hon målmedvetet. I och med att Fanny själv varit en duktig tävlingsgymnast vet hon hur allt ska och måste fungera.
Ett gäng tjejer gör en uppvisning med stolar, några andra använder bollar och en tredje grupp är utklädda till små tomtenissar. Programmen är fantasifulla och flyter på alldeles utmärkt, det fångar publikens intresse och det ligger mycket arbete bakom programmens uppbyggnad och koreografi.
– Ibland är det svårt, och ibland flödar fantasin. Om man sitter hemma och kör fast kommer det oftast loss när man kommer till träningen och ser tjejerna. Våra tjejer är så lätta att träna, berömmer Fanny.
Förutom de tolv programmen som ska fungera från början till slut, är det mycket annat att tänka på inför ett sådant här stort arrangemang. Och nu när det är över tycker Fanny att det känns lite tomt.
– Det är så himla mycket inför och väldigt mycket stress under dagen. Men det är roligt, det hör till. Det finns alltid saker som kunde gått lite bättre. Vi hade också en som fått magsjuka så då fick vi göra om. Så de gjorde det verkligen bra utifrån det, det är sådant som händer det också. Det är roligt med alla ljusen när det är show, det blir extra, och de har varit jättemodiga, säger Fanny med tanke på den fullsatta läktaren.
Det sista numret inkluderar alla gymnasterna och alla tränarna har tillsammans skapat programmet. Det är inspirerat av filmen ”Frost” och det är spännande att se hur alla gymnasterna samarbetar för att det ska fungera med så många samtidigt. Åttaåriga gymnasten Elsa Lindqvist har varit med och deltagit i showen. Hon tycker om gymnastiken för att det är roligt och man får hela tiden lära sig nya saker. Och idag, att uppträda inför en stor publik, det var lite nervkittlande. Elsa berättar:
– Det var jätteroligt, men lite pirrigt i magen, men det gick bra!
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.