Många står förundrande och tittar på när arbetet på Kristinavägen fortlöper. Varför är de omdiskuterade rundningarna kvar? Ja, det är känt att kommunstyrelsen beslutat att rundningarna vid vägkorsningarna ska göras mindre. Beslutet togs snabbt då man på ett smidigare och mindre kostsamt vis tjänar på att göra justeringarna nu istället för senare i arbetsplanen. Men frågan är om kommunstyrelsens beslut verkligen gick fram till arbetarna. Hur som helst pågår för fullt stensättning och asfaltering.
Jan Gustavson är kommunens trafikansvarige. Han försäkrar att ombyggnaden kommer att ske, även om det inte sett så ut de senaste dagarna. Förklaringen är denna att stensättningen som görs ska avslutas och asfalteras innan man tar itu med justeringarna. –Jag är övertygad om att personalen har informerats och fått sina arbetsorder. Justeringarna görs troligtvis så snart stensättningen är avklarad.
Räddningstjänsten har larmats till en adress i centrala Fellingsbro med anledning av ett utsläpp av farligt ämne.
– Det rör sig om cirka 20 liter villaolja som har läckt ut i samband med påfyllnad, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 90-årsåldern har avlidit i en drunkningsolycka i Arbogaån i Fellingsbro. Detta bekräftas av polisen.
– Man fick upp den här personen på land och satte genast igång med återupplivande åtgärder – men tyvärr gick hans liv inte att rädda, kommenterar Mattias Henriksson, vakthavande befäl vid polisen.
Nu kan lindesbergarna njuta av en tur i solen på Lindessjön utan att behöva äga en egen båt eller kajak. Genom en enkel och smidig bokning kan man nämligen hyra en kajak och bege sig ut på vattnet, med Loppholmarna som utgångspunkt.
– Supersmidigt om man vill ut på sjön en stund eller kanske passa på att paddla till Lövåsen och lyssna på Martin Almgren i sommar, säger Johan Persson som är en av franchisetagarna till Kayakomat.
Den svenska sommarens själ kan nog beskrivas som en salig blandning av aktivitet och vila, av hav och strand och däremellan besök på hembygdsgårdar och kulturella evenemang med inslag av musik och dans. Kanske är sommaren dock mest personifierad i den röda stugan och den blomstrande, surrande landsbygden med betande kor och levande lantbruk. För att uppleva något liknande här i trakterna behöver man verkligen inte fara långt. Varför inte delta i en traktorsafari en het sommarkväll? LindeNytt hakade på när det begav sig!
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.