ICA-handlare Kalle Eriksson i samtal med snickaren Daniel Larsson. Foto: Fredrik Norman
Glada miner när ICA Östermalms blev större
Sedan i måndags är den lilla ICA-butiken på Hagaberg något större än vad den var innan. I måndags öppnades nämligen den nya utbyggda delen av ICA Östermalms.
– Jag är mycket nöjd och det verkar kunderna också vara. Vi har fått positiva reaktioner om hur rymligt och ljust det har blivit. Det känns mycket roligt, säger ICA-handlare Kalle Eriksson, här i bild med Daniel Larsson – DL Bygg & Montage – som gjort verklighet av Kalles utbyggnadsplaner.
Den nya butiksdelen. Foto: Fredrik Norman
Den nyöppnade sektionen av ICA Östermalms är det första kunderna bliver in i och mäter 90 kvadratmeter. Även då den här delen av butiken är helt ny, så har den funnits i Kalle Erikssons tankar sedan flera år, men det var först strax före midsommar i år som man gick från tanke till handling.
– Vi hade planerat att göra den här utbyggnaden för tre år sedan, men vi fick inget bygglov den gången, berättar Kalle.
Men trots det gjordes stora förbättringar i butiken 2013.
– En utbyggnad på 100 kvadrat samt ny entré fick vi klartecken för, så det blev mycket gjort till det bättre trots att hela utbyggnadsplanen inte kunde genomföras just då. Men nu är vi där, i måndags kunde vi öppna hela butiken och jag är mycket nöjd med resultatet, säger Kalle.
Pantrummet strax innanför entrén. Foto: Fredrik Norman
Kalle Eriksson påpekar dock att den nybyggda butiksdelen fortfarande inte är helt komplett ännu.
– Vi väntar en leverans med ny inredning som skall placeras här, det blir hyllplan för varor på bägge sidor om gränsen mellan den gamla butiksdelen och den nya, förklarar han.
Samtidigt som butiken byggdes ut, öronmärktes 10 kvadratmeter yta för ett nytt pantrum. Nu behöver man inte längre vandra långt in i butiken med sin pant, utan kommer direkt till pantstationen när man kliver in i entrén.
– Det kommer att bli så mycket enklare för alla, påpekar Kalle.
1999 tog Kalle Eriksson över ICA Östermalms och hade redan från dag ett hela 20 års erfarenhet i ryggen.
– Jag jobbade på ICA i centrum i 20 år innan den här öppningen kom. Visst har det inneburit mycket jobb, men det har varit fantastiskt roligt också. Och det är fortfarande lika roligt att gå till jobbet idag.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...