Glädjefylld konsert att vänta när Andra Ord möter SoulMill
Lördagen den 18 maj kommer närmare 50 musiker och sångare att stå på scenen i Lindeskolans aula när Kulturskolan Garnalias Soulband SoulMill tillsammans med Gospelkören Andra Ord ger en gemensam konsert. Den stora ensemblen kommer dessutom att förstärkas med en fem man stor blåssektion.
SoulMill, som har funnits i sex år, består huvudsakligen av elever från Kulturskolan Garnalia och är ett klassiskt Soulband med en stor kompsektion bestående av bland annat dubbla keyboards, slagverk, blåssektion och sju sångare.
De båda körerna som tillsammans bildar den stora ensemblen. Foto: Privat
Kören Andra Ord bildades 2005 och är en av Linde Bergslags församlings körer, som ofta gör framträdanden under gudstjänster och andra offentliga sammanhang. Tillsammans med SoulMill ska de nu alltså bilda en enorm ensemble som ger en gemensam konsert den 18 maj i Lindeskolans aula.
Förberedelserna för projektet började redan under höstterminen då man bestämde repertoar och arrangerade musiken för den ovanligt stora ensemblen. Under våren har det repeterats i olika konstellationer och när det började närma sig konsert har ensemblerna träffats för gemensamma rep.
– Det låter mäktigt tillsammans, konsertbesökarna kommer att bjudas på en storslagen afton, berättar Johan Wennman som tillsammans med Lisa Pettersson leder SoulMill.
På konserten kommer publiken att bjudas på gamla klassiska hits från en rad kända artister som Beatles, Aretha Franklin och Stevie Wonder för att bara nämna några. Dessutom bjuds det kvällen till ära på en dagsaktuell schlagerlåt, eftersom den stora finalen i Eurovision Song Contest går av stapeln samma kväll.
Konserten ges lördagen den 18 maj kl. 17.00 i Lindeskolans aula. Titeln på konserten är Joyful. Biljetter till konserten säljs på St:Marys/Cafe Kingsgården Kungsgatan 31.
Julbelysning är ett efterlängtat inslag när vintermörkret smyger sig på och med första advent runt hörnet är det åter dags att tända upp centrum i Lindesberg – men exakt vilken typ av belysning vi kommer få se blir en överraskning.
-Jag vill inte avslöja något men vi har en tanke bakom, så mycket kan jag säga, säger Monica Lindh, enhetschef på Tillväxtförvaltningen.
Då den nuvarande ekonomiska prognosen för Region Örebro län pekar på ett underskott på cirka en miljard kronor, har man i regionfullmäktige beslutat om en höjning av avgifterna för bland annat Folktandvården. Detta innebär en tioprocentig höjning av patientavgifterna från och med den 15 januari 2024, meddelar Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Måndagen den 18 december håller Salong Diem i Lindesberg öppet i hela 11 timmar för att göra folk julfina inför den stundande högtiden. Alla intäkter under dagen kommer dock gå oavkortat till Barncancerfonden, som alltså får ett fint tillskott lagom till jul.
– Det bästa jag vet är att göra människor glada, säger Wajih Daoud.
I samband med julskyltningen den 3 december arrangerar Lindesbergs Biograf eventet Gåvobio, med syfte att sprida extra glädje i jultider. Målet är att samla in julklappar till de familjer som har det svårt, där alla besökare som donerar en julklapp bjuds på gratis adventsbio med popcorn som tack.
– Vi hoppas att det kommer mycket folk och att vi kanske kan göra det till en tradition, säger Daniel Wiklund på Lindesbergs Biograf.
Rekordhögt tryck på Frövifors julmarknad
Kransar, salmbärssylt, honung, kanderade äpplen och kaffe - detta och mycket mer gick att hitta på Frövifors julmarknad, som i år lockade fler ...
Med syfte att lyfta fram lokala eldsjälar, initiativ och projekt har Linde energi sedan fyra år tillbaka uppmärksammat personer genom ”Energiklappen”. Nu vänder sig det lokala energibolaget åter till allmänheten med en uppmaning att nominera kandidater som man tycker är värda årets Energiklapp.
– Vi på Linde energi brinner för ett hållbart och levande Bergslagen och vill på detta sätt uppmuntra och uppmärksamma våra lokala hjältar, säger Joakim Johansson vd på Linde energi i ett pressmeddelande.
Efter premiärsuccén för Vårmönstringens egen utomhusfestival, meddelar arrangören nu att Vårfesten återkommer även nästa år, den här gången med ett något större dragplåster på scenen.
– Vi levlar upp lite med nästa års stora headline, så där tar vi ett lite starkare namn med Björn Rosenström. Han har inte varit i trakterna på länge, så det känns som det kan bli ett slagkraftigt namn, berättar Johan Eriksson på JME Music.
Delar av centrala Lindesberg kommer att vara utan fjärrvärme under onsdagseftermiddagen och kvällen. Anledningen är ett läckage som har upptäckts och skall åtgärdas med start kl. 16.00.
Vid midnatt släpper Martin Almgren sin senaste singel ”Days with you”, en låt som kom att bli en form av sorgebearbetning för Martin, vars pappa gick bort i somras efter en kort tids sjukdom.
– Jag har verkligen fått släppa ut vad jag känner, det har jag mycket lättare för att göra genom musiken än när jag ska prata, så det blev mitt andningshål, berättar Martin för LindeNytt.