Sommaren verkar smyga sig på och ute doften av grillat ligger som en dimma över kommunen. Tidigare i somras berättade grillexperten Daniel Olsson, Mästers Kök, om hur man får sin köttbit att nå perfektion, samt delade med sig av ett favoritrecept. Den här gången får kolgrillaren Hasan Agrali, restaurang Gencos ägare, ge några väl valda tips innan lammet slängs på gallret.
För många är grillat lika med sommar, så även för Hasan Agrali, som tycker att det är något alldeles särskilt med den rökiga smaken som uppstår. Kanske är det just därför som det grillas året om på hans restaurang Gencos.
– Grillat är sommar, det är sommar här på Gencos även på vintern när vi grillar på ordentligt. Här grillar vi allt, all mat är grillad, till och med kycklingen i caesarsalladen, säger Hasan.
På deras meny finns alltifrån lamm och kyckling till kött och hamburgare, och Hasan berättar några av grundreglerna för allt grillat kött:
– Oavsett vad man grillar ska man marinera någon dag innan, sedan är det rumstempererat kött som gäller för att få det bästa och saftigaste köttet. Allt kött ska ha samma temperatur, det är inte bra om en är varm och en är kall. Sedan behöver det grillas olika länge, beroende på att det är olika tjockt.
Ska man ge sig på att grilla ett gott stycke lamm på bästa sätt behöver man framförallt tid, det är ingenting som görs i en handvändning om man vill ha smaskigt resultat.
– Man marinerar lammet och grillar det sedan en liten stund för att få lite färg. Lägg det sedan i en form och täck över med folie och låt lammet stå några timmar i ugnen på låg, låg temp. Då får man det bästa, saftigaste köttet av lamm. Alla gör på olika sätt, men så tycker jag att det blir bäst, tipsar Hasan.
Är man sedan sugen att variera sig en aning i köttdjungeln och istället grilla fisk, såsom lax, gäller en enkel marinering och sedan grilla det lätt. Dock är det en sak som är viktig att tänka på när man grillar fisk och ska krydda, Hasan fortsätter:
– Salta aldrig på fisken, det är vätskedrivande och då blir laxen torr!
En välsmakande, saftig hamburgare kan också kittla gott i smaklökarna. Hasan har grillat både en och två hamburgare, och varje vecka serverar restaurangen omkring 700 burgare, och menar att det är viktigt att tänka på smaken på burgaren då det är den som i slutändan avgör allt.
– Hur det ska grillas beror på vad man har för kött och ingredienser. Man kan grilla burgaren snabbt och flytta det till en lägre temperatur. Jag har mycket saft i mina burgare, och när saften kommer in i brödet blir det också väldigt saftigt.
– Vi märker att det mest populära just nu är våra burgare, det är en trend det här med hemgjorda burgare.
Tillbehör till hamburgaren varierar och går att anpassa precis efter egen önskan och smak.
– Vi har Kanackasburgare, det är tre olika burgare till en person, och de olika smakerna barbecue, coleslaw och bearnaise. Coleslaw är ett måste till burgaren, och så pommes eller klyftpotatis, avslutar Hasan.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.