Grillsäsongen har redan dragit igång och det är väl få saker som smakar lika gott som riktigt bra grillat kött, grönsaker eller vad man nu föredrar. Men visst är det förtretligt när den där flintasteken på ett par minuter förvandlas till en kolbit, eller den där fina entrecoten som blev seg och utan tillstymmelse till någon smak av den lyxiga marinaden. Daniel Olsson, vid Mästers Kök, är grillmästare och delar nu med sig av sina bästa och mest grundläggande tips för en lyckad grillning.
Daniel Olsson har redan dragit igång grillen och på gallret ligger entrecote, rödlök och rökt fläsk och gottar sig. Sedan 20 år tillbaka i tiden titulerar sig Daniel som grillmästare. Han vet hur kött ska grillas, både mindre bitar men också helstekt.
– Vi grillar mycket helstekt med fokus på vildsvin. Det är inte så lätt för gemene man att grilla helstekt, säger Daniel.
I och med sin långa erfarenhet av grillning har Daniel hunnit samla på sig många tips för den perfekta grillningen. Först och främst ska man tända grillen i god tid och planera sin grilltid. Det är också bra om man låter tändvätskan suga in ordentligt.
– Vänta till kolen är grå och har en jämn glöd. Blanda gärna lite kol bland briketterna, tipsar Daniel och fortsätter:
– Låt köttet få grillyta på bägge sidor. Ha inte gallret för nära glöden. Tålamod är grillarens bästa vän! Det får inte gå för fort. Saften ska stanna kvar inne i köttet, köttet ska komma upp i rätt kärntemperatur för att behålla saftigheten. Det är grunderna.
Beroende hur man vill ha sitt kött tillagat har Daniel en tumregel.
Vill man ha Rare kan man känna på kinden och jämföra, det ska kännas likadant.
Medium, då känner man på hakan.
Well Done motsvarar pannans konsistens.
Vill man att det grillade ska få en rökig smak så lägger man in fuktat alspån eller enris i glöden. Har man en klotgrill är det till fördel att stänga locket och minimera spjällen för att få ännu mer röksmak.
– Det fungerar perfekt på fisk, säger Daniel.
En blomflaska med vatten bredvid grillen är också bra att ha.
– Då kan man spruta lite om det blir eld. Men man får spruta försiktigt så det inte skvätter aska.
Det är även förberedelser innan grillen startas som ska göras. Köttet vill gärna dra åt sig marinaden åtminstone ett dygn innan det läggs på grillen.
– Marinerar man med olja så är det bra om man torkar bort det innan så det inte börjar brinna. Och ha gärna något syrligt i marinaden; vin, citron eller vinäger, säger Daniel.
Daniels rödvinsmarinerade entrecote med rökt fläsk och grillad rödlök
Till marinaden behövs lika delar rödvin och olja. Salt och peppar efter behag. Låt entrecoten ligga i marinaden i minst ett dygn, köttet ska suga åt sig rödvinet.
Grilla rödlök och rökt fläsk i tjocka skivor.
Det här serveras med en fransk potatissallad, innehållande färskpotatis, vitvinsvinäger, färsk persilja, gräslök, honung, en skvätt olivolja, en skvätt rapsolja, rödlök och en lagom nypa salt.

– Det här är mitt tips på sommarens godaste mat!, konstaterar Daniel.
Daniel och kollegan Mathias Säterås tillägger att de gärna hjälper till med tips samt grillar på sommarens grillfester.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.