Grillmästare Daniel Olsson delar med sig av sina bästa grilltips. Foto: Ida Lindkvist

Grillmästare grillas på sina bästa tips inför säsongen

Grillsäsongen har redan dragit igång och det är väl få saker som smakar lika gott som riktigt bra grillat kött, grönsaker eller vad man nu föredrar. Men visst är det förtretligt när den där flintasteken på ett par minuter förvandlas till en kolbit, eller den där fina entrecoten som blev seg och utan tillstymmelse till någon smak av den lyxiga marinaden. Daniel Olsson, vid Mästers Kök, är grillmästare och delar nu med sig av sina bästa och mest grundläggande tips för en lyckad grillning. 

Daniel Olsson har redan dragit igång grillen och på gallret ligger entrecote, rödlök och rökt fläsk och gottar sig. Sedan 20 år tillbaka i tiden titulerar sig Daniel som grillmästare. Han vet hur kött ska grillas, både mindre bitar men också helstekt. 
– Vi grillar mycket helstekt med fokus på vildsvin. Det är inte så lätt för gemene man att grilla helstekt, säger Daniel. 

I och med sin långa erfarenhet av grillning har Daniel hunnit samla på sig många tips för den perfekta grillningen. Först och främst ska man tända grillen i god tid och planera sin grilltid. Det är också bra om man låter tändvätskan suga in ordentligt. 
– Vänta till kolen är grå och har en jämn glöd. Blanda gärna lite kol bland briketterna, tipsar Daniel och fortsätter: 

– Låt köttet få grillyta på bägge sidor. Ha inte gallret för nära glöden. Tålamod är grillarens bästa vän! Det får inte gå för fort. Saften ska stanna kvar inne i köttet, köttet ska komma upp i rätt kärntemperatur för att behålla saftigheten. Det är grunderna. 

Beroende hur man vill ha sitt kött tillagat har Daniel en tumregel. 
Vill man ha Rare kan man känna på kinden och jämföra, det ska kännas likadant. 
Medium, då känner man på hakan.
Well Done motsvarar pannans konsistens. 

Vill man att det grillade ska få en rökig smak så lägger man in fuktat alspån eller enris i glöden. Har man en klotgrill är det till fördel att stänga locket och minimera spjällen för att få ännu mer röksmak.
– Det fungerar perfekt på fisk, säger Daniel. 

En blomflaska med vatten bredvid grillen är också bra att ha.
– Då kan man spruta lite om det blir eld. Men man får spruta försiktigt så det inte skvätter aska. 

Det är även förberedelser innan grillen startas som ska göras. Köttet vill gärna dra åt sig marinaden åtminstone ett dygn innan det läggs på grillen. 
– Marinerar man med olja så är det bra om man torkar bort det innan så det inte börjar brinna. Och ha gärna något syrligt i marinaden; vin, citron eller vinäger, säger Daniel. 

Daniels rödvinsmarinerade entrecote med rökt fläsk och grillad rödlök

Till marinaden behövs lika delar rödvin och olja. Salt och peppar efter behag. Låt entrecoten ligga i marinaden i minst ett dygn, köttet ska suga åt sig rödvinet.
Grilla rödlök och rökt fläsk i tjocka skivor. 

Det här serveras med en fransk potatissallad, innehållande färskpotatis, vitvinsvinäger, färsk persilja, gräslök, honung, en skvätt olivolja, en skvätt rapsolja, rödlök och en lagom nypa salt.

– Det här är mitt tips på sommarens godaste mat!, konstaterar Daniel. 


Daniel och kollegan Mathias Säterås tillägger att de gärna hjälper till med tips samt grillar på sommarens grillfester.
Publicerad 3 juni 2015 klockan 16:50

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.

8 september 2026 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.

8 september 2026 klockan 13:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.

4 september 2026 klockan 16:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en ...
3 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.

2 september 2026 klockan 17:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i ...

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.

28 augusti 2026 klockan 08:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
26 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på ...
26 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-09-08 20:29