Grillsäsongen har redan dragit igång och det är väl få saker som smakar lika gott som riktigt bra grillat kött, grönsaker eller vad man nu föredrar. Men visst är det förtretligt när den där flintasteken på ett par minuter förvandlas till en kolbit, eller den där fina entrecoten som blev seg och utan tillstymmelse till någon smak av den lyxiga marinaden. Daniel Olsson, vid Mästers Kök, är grillmästare och delar nu med sig av sina bästa och mest grundläggande tips för en lyckad grillning.
Daniel Olsson har redan dragit igång grillen och på gallret ligger entrecote, rödlök och rökt fläsk och gottar sig. Sedan 20 år tillbaka i tiden titulerar sig Daniel som grillmästare. Han vet hur kött ska grillas, både mindre bitar men också helstekt.
– Vi grillar mycket helstekt med fokus på vildsvin. Det är inte så lätt för gemene man att grilla helstekt, säger Daniel.
I och med sin långa erfarenhet av grillning har Daniel hunnit samla på sig många tips för den perfekta grillningen. Först och främst ska man tända grillen i god tid och planera sin grilltid. Det är också bra om man låter tändvätskan suga in ordentligt.
– Vänta till kolen är grå och har en jämn glöd. Blanda gärna lite kol bland briketterna, tipsar Daniel och fortsätter:
– Låt köttet få grillyta på bägge sidor. Ha inte gallret för nära glöden. Tålamod är grillarens bästa vän! Det får inte gå för fort. Saften ska stanna kvar inne i köttet, köttet ska komma upp i rätt kärntemperatur för att behålla saftigheten. Det är grunderna.
Beroende hur man vill ha sitt kött tillagat har Daniel en tumregel.
Vill man ha Rare kan man känna på kinden och jämföra, det ska kännas likadant.
Medium, då känner man på hakan.
Well Done motsvarar pannans konsistens.
Vill man att det grillade ska få en rökig smak så lägger man in fuktat alspån eller enris i glöden. Har man en klotgrill är det till fördel att stänga locket och minimera spjällen för att få ännu mer röksmak.
– Det fungerar perfekt på fisk, säger Daniel.
En blomflaska med vatten bredvid grillen är också bra att ha.
– Då kan man spruta lite om det blir eld. Men man får spruta försiktigt så det inte skvätter aska.
Det är även förberedelser innan grillen startas som ska göras. Köttet vill gärna dra åt sig marinaden åtminstone ett dygn innan det läggs på grillen.
– Marinerar man med olja så är det bra om man torkar bort det innan så det inte börjar brinna. Och ha gärna något syrligt i marinaden; vin, citron eller vinäger, säger Daniel.
Daniels rödvinsmarinerade entrecote med rökt fläsk och grillad rödlök
Till marinaden behövs lika delar rödvin och olja. Salt och peppar efter behag. Låt entrecoten ligga i marinaden i minst ett dygn, köttet ska suga åt sig rödvinet.
Grilla rödlök och rökt fläsk i tjocka skivor.
Det här serveras med en fransk potatissallad, innehållande färskpotatis, vitvinsvinäger, färsk persilja, gräslök, honung, en skvätt olivolja, en skvätt rapsolja, rödlök och en lagom nypa salt.

– Det här är mitt tips på sommarens godaste mat!, konstaterar Daniel.
Daniel och kollegan Mathias Säterås tillägger att de gärna hjälper till med tips samt grillar på sommarens grillfester.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.