Med värme, galenskaper och humor bjöd ikväll den årliga Gusselbyrevyn, i år under temat ”I Valet och Kvalet”, in till sin premiär för 2015. Det härliga gänget, varav de allra flesta har kommit att bli riktiga revyveteraner, lockade gästerna till många skratt och deras upptåg verkade aldrig ta slut. En uppskattad buskis som år efter år lockar både nya och gamla besökare.
Gusselbyrevyn har blivit en folkkär tradition. I år firar man trettio år och Berit Jansson som hängt med sedan starten, har skrivit det allra mesta till uppsättningen, och idéerna kommer lite varstans ifrån.
– Det är jag som har skrivit texterna, men alla är med och bestämmer hur det ska framföras. Ibland kan det bara vara någon som säger något, en mening som sedan spinner runt, och ibland kommer det ifrån när jag är ute på andra håll. Jag börjar alltid i god tid, det kan ske redan på sommaren. Men det mesta är skrivet i sista minuten, vi måste ju ha lite nyheter också, berättar Berit.
I GHF-lokalen är det den här lördagskvällen i stort sett fullsatt, och på minuten brakar föreställningen loss. På scenen ser vi Per-Arne Pettersson, Per Eliasson, Berit Jansson, Lena Ehnvik, Kicki Karlsson, Rolf Johansson och vid keyboarden sitter Jorma Ehnvik, som står för den instrumentala biten. Man inleder med sång för att hälsa hela publiken välkommen, för att sedan fortsätta med en lång rad av olika akter och skämten och sångerna byter ständigt av varandra. Under kvällens gång får man följa med till Ramona’s MassaG, träffa en revydemokrat, se hur speed-dejting fungerar och icke att förglömma; även Lindesbergs turistmål utrönas noggrant:
– Ni har ju så stor och fin sjö, man kanske skulle bada, säger turisten.
– Nä, det går inte, vi har ingen offentlig badplats, får han till svar av Berits roll.
– Ingen badplats trots en så stor sjö?!, frågar turisten varpå han funderar på att istället besöka Lindesbergs museum. I Stripa…
Och så fortsätter det i sann Gusselbyrevyanda.
Självfallet får sig även P-skivan känga och Berits roll berättar om den för turisten, att man måste ställa in den rätt för sedan har man skickat ut spioner som kontrollerar att man inte stått för länge. Publiken skrattar högt och man kan tydligt se att Berit njuter av att stå där uppe.
– Det är så roligt att stå på scen, det har jag gjort sedan jag var väldigt ung, berättar hon efter föreställningen.
Efter drygt två timmars revy, inkluderat en kort paus för bensträckning och en kaffetår, beger sig besökarna nöjda hemåt. En av dem är Marianne som inte missat en enda revy sedan Per-Arne Petterson började delta i gruppen, vilket är tretton år sedan.
– Det var bra, de bjuder verkligen på sig själva. Och när de gör bort sig, då bjuder de ännu mer på sig själva. De är så duktiga och Berit är duktig på att sätta ihop allt det här. Det är kul att det är i Gusselby, Gusselby som är så litet, kommenterar Marianne.
Det finns även möjlighet att se föreställningen den sjätte, tionde, elfte och sjuttonde januari.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.