Med värme, galenskaper och humor bjöd ikväll den årliga Gusselbyrevyn, i år under temat ”I Valet och Kvalet”, in till sin premiär för 2015. Det härliga gänget, varav de allra flesta har kommit att bli riktiga revyveteraner, lockade gästerna till många skratt och deras upptåg verkade aldrig ta slut. En uppskattad buskis som år efter år lockar både nya och gamla besökare.
Gusselbyrevyn har blivit en folkkär tradition. I år firar man trettio år och Berit Jansson som hängt med sedan starten, har skrivit det allra mesta till uppsättningen, och idéerna kommer lite varstans ifrån.
– Det är jag som har skrivit texterna, men alla är med och bestämmer hur det ska framföras. Ibland kan det bara vara någon som säger något, en mening som sedan spinner runt, och ibland kommer det ifrån när jag är ute på andra håll. Jag börjar alltid i god tid, det kan ske redan på sommaren. Men det mesta är skrivet i sista minuten, vi måste ju ha lite nyheter också, berättar Berit.
I GHF-lokalen är det den här lördagskvällen i stort sett fullsatt, och på minuten brakar föreställningen loss. På scenen ser vi Per-Arne Pettersson, Per Eliasson, Berit Jansson, Lena Ehnvik, Kicki Karlsson, Rolf Johansson och vid keyboarden sitter Jorma Ehnvik, som står för den instrumentala biten. Man inleder med sång för att hälsa hela publiken välkommen, för att sedan fortsätta med en lång rad av olika akter och skämten och sångerna byter ständigt av varandra. Under kvällens gång får man följa med till Ramona’s MassaG, träffa en revydemokrat, se hur speed-dejting fungerar och icke att förglömma; även Lindesbergs turistmål utrönas noggrant:
– Ni har ju så stor och fin sjö, man kanske skulle bada, säger turisten.
– Nä, det går inte, vi har ingen offentlig badplats, får han till svar av Berits roll.
– Ingen badplats trots en så stor sjö?!, frågar turisten varpå han funderar på att istället besöka Lindesbergs museum. I Stripa…
Och så fortsätter det i sann Gusselbyrevyanda.
Självfallet får sig även P-skivan känga och Berits roll berättar om den för turisten, att man måste ställa in den rätt för sedan har man skickat ut spioner som kontrollerar att man inte stått för länge. Publiken skrattar högt och man kan tydligt se att Berit njuter av att stå där uppe.
– Det är så roligt att stå på scen, det har jag gjort sedan jag var väldigt ung, berättar hon efter föreställningen.
Efter drygt två timmars revy, inkluderat en kort paus för bensträckning och en kaffetår, beger sig besökarna nöjda hemåt. En av dem är Marianne som inte missat en enda revy sedan Per-Arne Petterson började delta i gruppen, vilket är tretton år sedan.
– Det var bra, de bjuder verkligen på sig själva. Och när de gör bort sig, då bjuder de ännu mer på sig själva. De är så duktiga och Berit är duktig på att sätta ihop allt det här. Det är kul att det är i Gusselby, Gusselby som är så litet, kommenterar Marianne.
Det finns även möjlighet att se föreställningen den sjätte, tionde, elfte och sjuttonde januari.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras