Med värme, galenskaper och humor bjöd ikväll den årliga Gusselbyrevyn, i år under temat ”I Valet och Kvalet”, in till sin premiär för 2015. Det härliga gänget, varav de allra flesta har kommit att bli riktiga revyveteraner, lockade gästerna till många skratt och deras upptåg verkade aldrig ta slut. En uppskattad buskis som år efter år lockar både nya och gamla besökare.
Gusselbyrevyn har blivit en folkkär tradition. I år firar man trettio år och Berit Jansson som hängt med sedan starten, har skrivit det allra mesta till uppsättningen, och idéerna kommer lite varstans ifrån.
– Det är jag som har skrivit texterna, men alla är med och bestämmer hur det ska framföras. Ibland kan det bara vara någon som säger något, en mening som sedan spinner runt, och ibland kommer det ifrån när jag är ute på andra håll. Jag börjar alltid i god tid, det kan ske redan på sommaren. Men det mesta är skrivet i sista minuten, vi måste ju ha lite nyheter också, berättar Berit.
I GHF-lokalen är det den här lördagskvällen i stort sett fullsatt, och på minuten brakar föreställningen loss. På scenen ser vi Per-Arne Pettersson, Per Eliasson, Berit Jansson, Lena Ehnvik, Kicki Karlsson, Rolf Johansson och vid keyboarden sitter Jorma Ehnvik, som står för den instrumentala biten. Man inleder med sång för att hälsa hela publiken välkommen, för att sedan fortsätta med en lång rad av olika akter och skämten och sångerna byter ständigt av varandra. Under kvällens gång får man följa med till Ramona’s MassaG, träffa en revydemokrat, se hur speed-dejting fungerar och icke att förglömma; även Lindesbergs turistmål utrönas noggrant:
– Ni har ju så stor och fin sjö, man kanske skulle bada, säger turisten.
– Nä, det går inte, vi har ingen offentlig badplats, får han till svar av Berits roll.
– Ingen badplats trots en så stor sjö?!, frågar turisten varpå han funderar på att istället besöka Lindesbergs museum. I Stripa…
Och så fortsätter det i sann Gusselbyrevyanda.
Självfallet får sig även P-skivan känga och Berits roll berättar om den för turisten, att man måste ställa in den rätt för sedan har man skickat ut spioner som kontrollerar att man inte stått för länge. Publiken skrattar högt och man kan tydligt se att Berit njuter av att stå där uppe.
– Det är så roligt att stå på scen, det har jag gjort sedan jag var väldigt ung, berättar hon efter föreställningen.
Efter drygt två timmars revy, inkluderat en kort paus för bensträckning och en kaffetår, beger sig besökarna nöjda hemåt. En av dem är Marianne som inte missat en enda revy sedan Per-Arne Petterson började delta i gruppen, vilket är tretton år sedan.
– Det var bra, de bjuder verkligen på sig själva. Och när de gör bort sig, då bjuder de ännu mer på sig själva. De är så duktiga och Berit är duktig på att sätta ihop allt det här. Det är kul att det är i Gusselby, Gusselby som är så litet, kommenterar Marianne.
Det finns även möjlighet att se föreställningen den sjätte, tionde, elfte och sjuttonde januari.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.