INSÄNDARE/DEBATT: Ingemar Engstrand drar väldigt stora växlar på en kort kommentar jag nyligen gjorde till en artikel i LindeNytt. Hans huvudfokus är hur han uppfattar vad jag inte skrev, men som han själv tycker att jag borde ha skrivit.
Låt mig därför med några ord utveckla det jag faktiskt skrev: att Lindesbergs lasarett kommer att ha dygnetruntöppen akutmottagning även i fortsättningen. Däremot kommer det inte att bedrivas kirurgi mellan 21 och 07.
En stor majoritet av de svårast sjuka patienterna på akutmottagningen har medicinska problem, som inte åtgärdas med kirurgi.
Den medicinska akutverksamheten kommer att fortsätta och medicinpatienterna kommer tas emot och behandlas dygnet runt i Lindesberg.
Det fåtal patienter i behov av akut kirurgi som kommer till sjukhuset på egen hand under nattetid kommer att tas emot och skickas vidare för operation på något av länets andra två sjukhus. Något fler ambulanstransporter än tidigare kommer att få åka direkt till ett annat sjukhus. Patienterna kommer få god vård några mil längre bort.
Skälet till detta är inte att ”vanhedra” verksamheten, som Ingemar Engstrand formulerar sig. Skälet är att länets sjukhusresurser måste användas så klokt och så effektivt som möjligt. Det behövs mer resurser på dagtid och i den planerade verksamhet – till det som utgör stommen i sjukvården på Lindesbergs lasarett.
Vi i den politiska majoriteten är – precis som medborgare, patienter, medarbetare och chefer – väldigt stolta över den vård som bedrivs vid Lindesbergs lasarett. Vi är också stolta över det erkännande som lasarettet nu fått i Dagens Medicins stora undersökning där Lindesberg klättrat in på rankingens sjätteplats. Det är en bättre placering än tidigare och ett resultat av prestationer inom sju områden: medicinsk kvalitet, tillgänglighet, hygien, patientenkäter, trycksår, överbeläggningar och ekonomi. Den placeringen är frukten av ett målmedvetet, brett och långsiktigt arbete.
Lindesbergs lasarett är och ska fortsätta vara en omistlig del av sjukvården i Region Örebro län. Lasarettet varken står eller faller med beredskapen för de 25-30 operationer per år som utförts nattetid.
Vi kan inte i alla avseenden fortsätta som vi alltid gjort förut i svensk sjukvård. Vi måste frigöra kraft och utvecklingspotential för att kunna möta befolkningens ökade behov av sjukvård och kunna erbjuda moderna metoder och nya läkemedel – för befolkningen i Lindesberg med omnejd precis som på andra ställen i länet och landet.
Karin Sundin (S)
Ordförande i Hälso- och sjukvårdsnämnden
Tidigare i debatten: Du tänker galet regionrådet Karin Sundin!
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.