INSÄNDARE/DEBATT: Ingemar Engstrand drar väldigt stora växlar på en kort kommentar jag nyligen gjorde till en artikel i LindeNytt. Hans huvudfokus är hur han uppfattar vad jag inte skrev, men som han själv tycker att jag borde ha skrivit.
Låt mig därför med några ord utveckla det jag faktiskt skrev: att Lindesbergs lasarett kommer att ha dygnetruntöppen akutmottagning även i fortsättningen. Däremot kommer det inte att bedrivas kirurgi mellan 21 och 07.
En stor majoritet av de svårast sjuka patienterna på akutmottagningen har medicinska problem, som inte åtgärdas med kirurgi.
Den medicinska akutverksamheten kommer att fortsätta och medicinpatienterna kommer tas emot och behandlas dygnet runt i Lindesberg.
Det fåtal patienter i behov av akut kirurgi som kommer till sjukhuset på egen hand under nattetid kommer att tas emot och skickas vidare för operation på något av länets andra två sjukhus. Något fler ambulanstransporter än tidigare kommer att få åka direkt till ett annat sjukhus. Patienterna kommer få god vård några mil längre bort.
Skälet till detta är inte att ”vanhedra” verksamheten, som Ingemar Engstrand formulerar sig. Skälet är att länets sjukhusresurser måste användas så klokt och så effektivt som möjligt. Det behövs mer resurser på dagtid och i den planerade verksamhet – till det som utgör stommen i sjukvården på Lindesbergs lasarett.
Vi i den politiska majoriteten är – precis som medborgare, patienter, medarbetare och chefer – väldigt stolta över den vård som bedrivs vid Lindesbergs lasarett. Vi är också stolta över det erkännande som lasarettet nu fått i Dagens Medicins stora undersökning där Lindesberg klättrat in på rankingens sjätteplats. Det är en bättre placering än tidigare och ett resultat av prestationer inom sju områden: medicinsk kvalitet, tillgänglighet, hygien, patientenkäter, trycksår, överbeläggningar och ekonomi. Den placeringen är frukten av ett målmedvetet, brett och långsiktigt arbete.
Lindesbergs lasarett är och ska fortsätta vara en omistlig del av sjukvården i Region Örebro län. Lasarettet varken står eller faller med beredskapen för de 25-30 operationer per år som utförts nattetid.
Vi kan inte i alla avseenden fortsätta som vi alltid gjort förut i svensk sjukvård. Vi måste frigöra kraft och utvecklingspotential för att kunna möta befolkningens ökade behov av sjukvård och kunna erbjuda moderna metoder och nya läkemedel – för befolkningen i Lindesberg med omnejd precis som på andra ställen i länet och landet.
Karin Sundin (S)
Ordförande i Hälso- och sjukvårdsnämnden
Tidigare i debatten: Du tänker galet regionrådet Karin Sundin!
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.