Vårens sista frukostmöte hade som huvudtema turistattraktioner och besöksnäringen i kommunen. Frukostmötet som är ett samarrangemang mellan Företagarna, kommunen och Linde City var som vanligt välbesökt. Drygt 70 personer fanns på plats och fick bland annat höra om att Midnattssolsrallyt gör etappuppehåll i Lindesberg den 20 juli och att Lindlövens ryska hockeybesök i år vuxit, både sportsligt och i antalet besökande.
Som vanligt startade frukostmötet med information om läget i kommunen. Kommunchef Christer Lenke informerade bland annat om att budgetramarna för åren 2014, 2015 och 2016 nu är fastställda av kommunstyrelsen. När budgetprocesserna för de närmaste tre åren blir mer konkreta inom kommunens olika nämnder och förvaltningar finns det anledning för LindeNytt att återkomma. Sedan informerade näringslivschef Peter Bring om att marköpet för en ny brandstation är klart och att projekteringen har påbörjats. Bring berörde också statusen för de olika bostadsprojekten som pågår i kommunen. Ålkilsplan i Lindesberg samt Tallen och Vibyn i Frövi fortgår enligt plan medan Strandsskolan fortfarande står still på grund av ett överklagande.
Turistbyråns Gertrud Jonasson och Carolina Berg lyfte sedan fram flera av de olika platser och evenemang som är värt ett besök under sommaren. Har man lust kan man göra som drygt 100 000 andra, att besöka Plantmarknaden eller Nostalgibyn i Hosta utanför Frövi. De två största besöksmålen i kommunen!
Det blir också rally i sommar då Midnattssolsrallyt har ett av sina stopp i Lindesberg. Den 20 juli kommer hela rallykaravanen att stanna till utefter Banvägen för lunch, innan man drar vidare ned mot Laxå. Här kommer det ges tillfälle för alla rallyentusiaster att gör sig bekant med både rallyprofiler och andra kändisar, samt givetvis många spännande rallybilar av både äldre och nyare snitt.
Andra sommaraktiviteter man kan ägna sig åt, i alla fall om man ingår i en grupp, är att pröva på forsränning utefter Sverkstaån eller paintball-krig på det gamla gruvområdet i Stråssa. Ungefär 20 minuter från Lindesberg, strax norr om Kåfalla börjar nedfarten i Sveriges sydligaste forsränning. Upplevelsen är inte bara en spännande forsränning över sex forsar, utan chansen är också stor att man utefter lugnvattnen mellan forsarna får ögonkontakt med både bäver och älg.
En annan typ av spänning får man genom eventföretaget Batalj. På Stråssas gamla gruvområde erbjuder företaget flera varianter av spel, bland annat paintball och olika typer av scenariospel. De flesta besökarna kommer från storstäderna och Norge.
Avslutningsvis berättade Lindlövens IFs ordförande, Arne Öhman om hur ett bra samarbete mellan kommunen och en aktiv förening kan utvecklas. Under några år har Lindlövens IF tagit emot ryska ishockeyspelare som kommit till Lindesberg för träningsläger. I år växer arrangemanget genom att det redan efter midsommar kommer en grupp med barn mellan 6 – 7 år, tillsammans med föräldrar. Turistbyrån och Lindlöven har tillsammans tagit fram en folder med olika aktiviteter som vänder sig till barnens föräldrar. Foldern har översatts till ryska och sedan skickats till S:t Petersburg.
– Detta är ett bra exempel på vad vi kan göra tillsammans för besöksnäringen, kommenterade Peter Bring.
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt – nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en storsatsning och utökar både butiksytan och personalstyrkan.
– Vi vill kunna ge kunderna ännu bättre service och ett ännu större sortiment, säger Daniel Larsson, som driver ELON i Lindesberg och Arboga tillsammans med sin fru Carina Larsson.
De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs trottoaren.
– Det var en tapper skara som stod och väntade när vi öppnade klockan 07.00, berättar Ann Björklund.
Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta bostadsprojekt gå från plan till handling. Detta meddelar Lindesbergsbostäder på fredagen i ett pressmeddelande.
Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.