Vårens sista frukostmöte hade som huvudtema turistattraktioner och besöksnäringen i kommunen. Frukostmötet som är ett samarrangemang mellan Företagarna, kommunen och Linde City var som vanligt välbesökt. Drygt 70 personer fanns på plats och fick bland annat höra om att Midnattssolsrallyt gör etappuppehåll i Lindesberg den 20 juli och att Lindlövens ryska hockeybesök i år vuxit, både sportsligt och i antalet besökande.
Som vanligt startade frukostmötet med information om läget i kommunen. Kommunchef Christer Lenke informerade bland annat om att budgetramarna för åren 2014, 2015 och 2016 nu är fastställda av kommunstyrelsen. När budgetprocesserna för de närmaste tre åren blir mer konkreta inom kommunens olika nämnder och förvaltningar finns det anledning för LindeNytt att återkomma. Sedan informerade näringslivschef Peter Bring om att marköpet för en ny brandstation är klart och att projekteringen har påbörjats. Bring berörde också statusen för de olika bostadsprojekten som pågår i kommunen. Ålkilsplan i Lindesberg samt Tallen och Vibyn i Frövi fortgår enligt plan medan Strandsskolan fortfarande står still på grund av ett överklagande.
Turistbyråns Gertrud Jonasson och Carolina Berg lyfte sedan fram flera av de olika platser och evenemang som är värt ett besök under sommaren. Har man lust kan man göra som drygt 100 000 andra, att besöka Plantmarknaden eller Nostalgibyn i Hosta utanför Frövi. De två största besöksmålen i kommunen!
Det blir också rally i sommar då Midnattssolsrallyt har ett av sina stopp i Lindesberg. Den 20 juli kommer hela rallykaravanen att stanna till utefter Banvägen för lunch, innan man drar vidare ned mot Laxå. Här kommer det ges tillfälle för alla rallyentusiaster att gör sig bekant med både rallyprofiler och andra kändisar, samt givetvis många spännande rallybilar av både äldre och nyare snitt.
Andra sommaraktiviteter man kan ägna sig åt, i alla fall om man ingår i en grupp, är att pröva på forsränning utefter Sverkstaån eller paintball-krig på det gamla gruvområdet i Stråssa. Ungefär 20 minuter från Lindesberg, strax norr om Kåfalla börjar nedfarten i Sveriges sydligaste forsränning. Upplevelsen är inte bara en spännande forsränning över sex forsar, utan chansen är också stor att man utefter lugnvattnen mellan forsarna får ögonkontakt med både bäver och älg.
En annan typ av spänning får man genom eventföretaget Batalj. På Stråssas gamla gruvområde erbjuder företaget flera varianter av spel, bland annat paintball och olika typer av scenariospel. De flesta besökarna kommer från storstäderna och Norge.
Avslutningsvis berättade Lindlövens IFs ordförande, Arne Öhman om hur ett bra samarbete mellan kommunen och en aktiv förening kan utvecklas. Under några år har Lindlövens IF tagit emot ryska ishockeyspelare som kommit till Lindesberg för träningsläger. I år växer arrangemanget genom att det redan efter midsommar kommer en grupp med barn mellan 6 – 7 år, tillsammans med föräldrar. Turistbyrån och Lindlöven har tillsammans tagit fram en folder med olika aktiviteter som vänder sig till barnens föräldrar. Foldern har översatts till ryska och sedan skickats till S:t Petersburg.
– Detta är ett bra exempel på vad vi kan göra tillsammans för besöksnäringen, kommenterade Peter Bring.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.