Idag öppnar Lindesbergs Stadshotell för luncher igen efter ett uppehåll på cirka en månad. Samtidigt som verksamheten nu har fått ny ägare, så har man också delvis rekryterat ny personal i köket. Mårten Fisk är visserligen en nykomling i hotellköket – men långt ifrån ”ny” i branschen. Tillsammans med kökschef Mathias Johansson drar duon idag igång lunchserveringen med vissa nyheter för gästerna.
Tisdag förmiddag och lite drygt två timmar återstår innan restaurangen öppnar för dagens allra första lunchgäster. Men trots att tiden är knapp, sett ur lekmannaögon, så arbetar duon Mathias och Mårten lugnt och metodiskt med att tillaga dagens lunch som består av panerad spätta med allehanda tillbehör. Och en salladsbuffé. Och en soppbuffé. Hektiskt?
-Det är inga problem, vi hinner nog ta oss en frukost också, skrattar kökschefen och provsmakar blomkålen för att se så den håller måttet.
Så sent som igår fick hotellet besked om att restaurangen uppfyller alla hårda krav som ställs på verksamheten, så det fanns inte mycket tid till övers för Mathias och Mårten att tackla premiären.
-Vi fick faktiskt den senaste leveransen av råvaror så sent som igår, så visst blev det lite körigt, men det går alldeles utmärkt ändå, säger Mårten Fisk med ett gott leende.
Nyheterna på lunchfronten består av att man nu satsar mer på alternativa rätter vid sidan om den traditionella lunchen. Istället för att erbjuda en ”vanlig” salladsbuffé med en rad skålar innehållande grönsaker av olika slag, så kommer man att göra färdiga sallader som kan användas såväl som förrätt, tillbehör samt en kallrätt.
-Det innebär att vi blandar salladerna själva med olika innehåll, bland annat för den GI-medvetna lunchgästen. Vi kommer även ha en soppbuffé varje dag vid sidan av dagens samt salladerna, förklarar Mathias.
Fotnot: Mårten Fisk har tidigare arbetat på bland annat Restaurang Bergsmannen och Bistro Bellman. Mathias Johansson har arbetat i Grythyttan, Operakällaren, Spitfire och Bistro Bellman för att nämna några platser.
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.