Ett både taggat och glatt gäng "skräpplockare". Foto: Jennie Einarsson
Oscars skräpplockargrupp städade undan på Kyrkberget. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Här är gruppen som promenerar för en renare miljö
Ett både taggat och glatt gäng "skräpplockare". Foto: Jennie Einarsson
Oscars skräpplockargrupp städade undan på Kyrkberget. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Här är gruppen som promenerar för en renare miljö
Med plockare och hink i högsta hugg arrangeras, på privat initiativ, promenader för att plocka skräp i parker och naturområden. På tisdagseftermiddagen genomfördes den senaste promenaden, en insats för en renare miljö i Lindesberg. Under drygt en timme promenerade de från Flugparken, över till Kyrkberget och avslutade vid Fingerboäng. Den här gången fylldes sex soppåsar med allehanda skräp – samtidigt som deltagarna njöt av solsken och gott sällskap.
– Det var riktigt lyckat! Det var dubbelt så många som första gången, både nya och gamla deltagare, säger initiativtagaren Oscar Karlsson om dagens Skräpplockarpromenad.
Annons
Det var Oscar själv som startade aktiviteten ”Skräpplockarpromenader” som arrangeras tisdagar och välkomnar alla att vara med. Idén föddes efter att han själv börjat plocka skräp under sina promenader.
– Jag brukar gå runt och plocka skräp samtidigt som jag lyssnar på musik, lite sporadiskt då och då. Nu tog jag nästa steg och gjorde en grupp av det här – man kan kombinera nytta med nöje. Det är ett enkelt sätt att träffa folk och göra något tillsammans, förklarar Oscar.
Intresset visade sig vara stort. Gruppen som Oscar startade på sociala medier fick snabbt mycket uppmärksamhet. Vid den första promenaden deltog fyra personer – och nu, vid det andra tillfället, kom dubbelt så många.
– Oj, vad mycket folk det kom! Som tur är har vi extra skräpplockare och hinkar som vi köpt in, ifall någon inte har med sig egna, skrattar Oscar.
Skräpet har inte en chans när Oscars skräpplockargrupp drar förbi. Foto: Jennie Einarsson
Det är ett glatt gäng på åtta personer som har samlats vid Flugparken. Efter att ha utrustat sig med skräpplockare och hinkar ger de sig av mot Kyrkberget. Solen skiner, samtalen flödar och skräpet försvinner längs vägen.
– Ofta ligger det skräp i buskar som bara blir kvar i månader eller till och med år. Det är mycket plast och förpackningar, som glasspapper, men allra mest är det cigarettfimpar och snus som slängs. Förra gången fick vi ihop nio soppåsar på en timme, berättar Oscar.
Patricia är ny i Lindesberg. Hon har bott här i några månader och pluggar till etnolog vid Örebro universitet. För henne har skräpplockarpromenaderna varit ett sätt att lära känna både staden och nya människor.
– Jag och Oscar känner varandra sedan tidigare genom vänner, och han ville visa mig runt eftersom jag inte kände till området så bra. Det var då vi började prata om att plocka skräp och att fler kanske ville vara med – sedan startade Oscar den här gruppen. Det är väldigt trevligt och socialt, kul att träffa folk! Samtidigt är det viktigt att hålla rent och värna om miljön. Och så får man röra på sig också, säger Patricia glatt.
Patricia och Anwar hade en trevlig stund i solskenet. Foto: Jennie Einarsson
Dagens promenad blev längre än planerat. Alla deltagare valde att fortsätta plocka skräp och promenera tillsammans även efter klockan fem, då aktiviteten egentligen skulle avslutas – ett tydligt tecken på hur uppskattad promenaden var.
– Det här blev verkligen lyckat! Dubbelt så mycket folk som senast, både nya och gamla deltagare. Vi lyckades samla ihop omkring sex soppåsar idag också, avslutar Oscar glatt.
Mer information om Skräpplockarpromenaderna på tisdagar hittar du här.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...