Ett både taggat och glatt gäng "skräpplockare". Foto: Jennie Einarsson
Oscars skräpplockargrupp städade undan på Kyrkberget. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Här är gruppen som promenerar för en renare miljö
Ett både taggat och glatt gäng "skräpplockare". Foto: Jennie Einarsson
Oscars skräpplockargrupp städade undan på Kyrkberget. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Här är gruppen som promenerar för en renare miljö
Med plockare och hink i högsta hugg arrangeras, på privat initiativ, promenader för att plocka skräp i parker och naturområden. På tisdagseftermiddagen genomfördes den senaste promenaden, en insats för en renare miljö i Lindesberg. Under drygt en timme promenerade de från Flugparken, över till Kyrkberget och avslutade vid Fingerboäng. Den här gången fylldes sex soppåsar med allehanda skräp – samtidigt som deltagarna njöt av solsken och gott sällskap.
– Det var riktigt lyckat! Det var dubbelt så många som första gången, både nya och gamla deltagare, säger initiativtagaren Oscar Karlsson om dagens Skräpplockarpromenad.
Det var Oscar själv som startade aktiviteten ”Skräpplockarpromenader” som arrangeras tisdagar och välkomnar alla att vara med. Idén föddes efter att han själv börjat plocka skräp under sina promenader.
– Jag brukar gå runt och plocka skräp samtidigt som jag lyssnar på musik, lite sporadiskt då och då. Nu tog jag nästa steg och gjorde en grupp av det här – man kan kombinera nytta med nöje. Det är ett enkelt sätt att träffa folk och göra något tillsammans, förklarar Oscar.
Intresset visade sig vara stort. Gruppen som Oscar startade på sociala medier fick snabbt mycket uppmärksamhet. Vid den första promenaden deltog fyra personer – och nu, vid det andra tillfället, kom dubbelt så många.
– Oj, vad mycket folk det kom! Som tur är har vi extra skräpplockare och hinkar som vi köpt in, ifall någon inte har med sig egna, skrattar Oscar.
Skräpet har inte en chans när Oscars skräpplockargrupp drar förbi. Foto: Jennie Einarsson
Det är ett glatt gäng på åtta personer som har samlats vid Flugparken. Efter att ha utrustat sig med skräpplockare och hinkar ger de sig av mot Kyrkberget. Solen skiner, samtalen flödar och skräpet försvinner längs vägen.
– Ofta ligger det skräp i buskar som bara blir kvar i månader eller till och med år. Det är mycket plast och förpackningar, som glasspapper, men allra mest är det cigarettfimpar och snus som slängs. Förra gången fick vi ihop nio soppåsar på en timme, berättar Oscar.
Patricia är ny i Lindesberg. Hon har bott här i några månader och pluggar till etnolog vid Örebro universitet. För henne har skräpplockarpromenaderna varit ett sätt att lära känna både staden och nya människor.
– Jag och Oscar känner varandra sedan tidigare genom vänner, och han ville visa mig runt eftersom jag inte kände till området så bra. Det var då vi började prata om att plocka skräp och att fler kanske ville vara med – sedan startade Oscar den här gruppen. Det är väldigt trevligt och socialt, kul att träffa folk! Samtidigt är det viktigt att hålla rent och värna om miljön. Och så får man röra på sig också, säger Patricia glatt.
Patricia och Anwar hade en trevlig stund i solskenet. Foto: Jennie Einarsson
Dagens promenad blev längre än planerat. Alla deltagare valde att fortsätta plocka skräp och promenera tillsammans även efter klockan fem, då aktiviteten egentligen skulle avslutas – ett tydligt tecken på hur uppskattad promenaden var.
– Det här blev verkligen lyckat! Dubbelt så mycket folk som senast, både nya och gamla deltagare. Vi lyckades samla ihop omkring sex soppåsar idag också, avslutar Oscar glatt.
Mer information om Skräpplockarpromenaderna på tisdagar hittar du här.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...