Rosmarie Haapala och Elin Falk har tillsammans utformat en ny kur för att råda bot mot stressiga vardagar. Foto: Jennie Einarsson
Här hjälper getter stressade personer att finna lugnet
I dagens stressiga samhälle finns det sällan tid för avkoppling, men detta är något som Rosmarie Haapala från Hälsorum Bergslagen och Elin Falk från Kallernäs Getgård vill råda bot på. Nu drar de med gemensamma krafter igång en helt ny typ av hälsokur som ska ge en chans till en lugn stund och återhämtning i vardagen.
– Jag har inte hört talas om ett sånt här koncept tidigare, det här är vi nog är ensamma om, förklarar Elin.
Elin Falk, som driver mejeri och gårdsbutik i Kallernäs tillsammans med familjen, har märkt av ett stort intresse från folk som hört av sig och velat umgås med djuren på gården – och på så vis väcktes idén om att starta ett helt nytt koncept.
– Jag har funderat på det här med getyoga, som finns på många olika platser i landet, men jag ville testa någonting annat och eftersom att jag och Rosmarie känner varandra sedan tidigare så kontaktade jag henne och undrade om hon ville samarbeta med mig, förklarar Elin.
Fjalar kikar fram bakom knuten, han är avelsbock och far till omkring hälften av det femtiotal getter som finns på gården. Foto: Jennie Einarsson
Tillsammans tog de sedan fram två olika varianter av ett helt nytt koncept där gårdens getter ska bringa lugn och ro i en stressig vardag.
– Den ena varianten heter Get Kur-Stillhet, där man får en avslappningsstund tillsammans med våra getter, de bidrar med en mycket speciell energi. Jag kommer även att berätta lite om getterna och betydelsen de har haft genom tiderna, förklarar Elin och fortsätter:
– Den andra varianten är Get Kur-Magi, som är en lite mer magisk upplevelse där vi kommer att prata om getterna och deras andeväsen för det har också varit en stor del i folktron. I båda kurerna får man även chansen att provsmaka produkter som korv och ost som vi har producerat här på gården.
Trumman som Rosmarie Haapala använder sig av är ett spännande inslag i gethagen. Foto: Jennie Einarsson
Rosmarie Haapala nickar instämmande och förklarar att hon även kommer att bidra med att bland annat spela på trumma.
– Jag kommer att göra någonting magiskt med trumman, så man får trum-healing. Vi kommer även att rena oss med Salvia och kristaller samt att det blir en djupare meditation. Tillsammans med getterna så det blir en speciell upplevelse eftersom att getter är väldigt andliga alla djur, de är väldigt öppna och mottagliga, menar Rosemarie.
– Jag har inte hört talas om ett sånt här koncept tidigare, det här är vi nog är ensamma om, tillägger Elin.
I höhäcken ligger syskonen Molla och Gran, sex veckor gamla. Foto: Jennie Einarsson
Både Elin och Rosmarie har märkt av hur människor idag har blivit allt mer stressade och saknar tid för återhämtning.
– Man jobbar hela dagen, sen kommer man hem och sjunker ner i soffan och sedan händer inget mer. Man fram emot semestern och helgen, då ska man vila ut och sova och hinna med allting, det funkar inte idag. Det är många som är sönderstressade och vi tänker att det här skulle kunna vara ett bra sätt att kunna få uppleva någonting speciellt, någonting annorlunda som är välbefinnande för kropp och själ. Man behöver återhämtning varje dag men åtminstone några gånger i veckan så att man får balans, förklarar de tillsammans.
Den lilla geten som Elin håller i famnen heter Seradella och är blott två veckor gammal. Foto: Jennie Einarsson
Platserna till kurerna är begränsade. Bokning görs via Hälsorum Bergslagens bokningssida som du hittar här. Här kan du läsa mer om Kallernäs Getgård, och här kan du läsa mer om Hälsorum Bergslagen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Valborgsmässoaftonen i Lindesberg 2025. Arkivfoto: Freja Einarsson
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
FotoFredag: Span på vårfåglar
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.