PRESSMEDDELANDE: Arbetet med det nya filterhus som ska förse Lindesbergs lasarett med dricksvatten och kyla, och i vilket Linde energi och Region Örebro län investerar tillsammans, går framåt enligt tidplan. Ett av de senaste inslagen i exteriören är en solcellsanläggning, som kommer att bidra till en hållbar energiförsörjning av den moderna reningsanläggningen, skriver Linde energi i ett pressmeddelande.
– Energin från solen bidrar delvis till att rena och filtrera kallt grundvatten från 20 meter djupa borrhål nere vid Bottenån. Grundvattnet förvandlas sedan till fjärrkyla och dricksvatten, helt fritt från kemikalier och freoner, säger Johan Gunnarsson, ansvarig projektledare och värmetekniker på Linde energi.
– Man kan helt enkelt säga att värmen från solen ger hållbar kyla till Lindesbergs lasarett, fortsätter Gunnarsson.
Solcellsanläggningen är på 8 kilowatt installerad effekt. Det innebär att solpanelerna totalt kan producera maximalt 8 000 kilowattimmar. Solenergin fördelas på hela filterhuset och kommer att driva såväl ventilation som övrig utrustning.
– Vi har inga exakta siffror innan anläggningen är driftsatt, men vår känsla är att solenergin ska räcka långt och gå plus-minus noll under dagtid. Eventuellt överskott matar vi upp till Lindesbergs lasaretts energiförsörjning, säger Fredrik Jansson, chef för Värme på Linde energi.
– Övrig energi kommer från 100 procent förnybara källor inom Linde energis verksamhet, avslutar Jansson.
Invigningen av den nya reningsanläggningen beräknas till sommaren 2020.
Watt och kilowatt
En apparat med effekten 1 000 Watt (W) motsvarar 1 kilowatt. Om apparaten är igång i 1 timme förbrukar den 1 kilowattimme (kWh) energi.
Så länge räcker 1 kWh
• Spis (2300W) – 26 minuter (stekplatta på glaskeramikhäll)
• Kylskåp (80W) – 12,5 timmar
• Kaffebryggare (800W) – 1,25 timmar
• Dammsugare (1 000W) – 1 timme
• TV (100W) – 10 timmar (LED-skärm, 55 tum)
• Hårtork (1500W)- 40 minuter
• Bastu (5000W) – 12 minuter
• Golvvärme (85W/kvm) – 70 minuter
• LED-lampa (1W) – 1000 timmar
• Mobilladdare (5W) – 200 timmar
Anläggningen ligger några hundra meter från lasarettet på adressen Kopparbrinken.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.