Hemmaseger efter jämnspelad avslutning

Det var en jämn och på nytt underhållande hemmamatch i Lindehov, det var ett högt tempo från båda lagen där Lindlöven höll en viktig ledning med 2-1 inför den avslutande perioden, med starka försök från Skövde att spela sig till en efterlängtad kvittering så kunde Lindlöven säkra tre nya tabellpoäng.

Efter en tidigare oavgjord drabbning mot Skövde på bortais där motståndarlaget fick med sig bonuspoängen, var det en jämn match som förväntades i det publiktomma Lindehov.

Trots att båda lagen stod med varsin bortaförlust bakom sig så stod hemmalaget Lindlöven med flest spelade matcher inför söndagens match, på grund av den härjande Coronapandemin har Skövde fått matcher framflyttade vilket gör det orangea hemmalaget två matchers erfarenhet rikare.

Trots detta inleddes matchen med snabbspelad hockey från båda lagen, med det höga tempot kom även slarv från lagen där flera misslyckade passningar vilket gav respektive motståndarlag chanser på mål.

Lindlöven fick däremot även dem flera chanser till mål tack vare detta.
Efter fyra minuters spel i perioden kunde hemmaspelaren Max Lalander stjäla med sig en puck mot bortamålet som trots ett fint målläge, räddades av målvakten.

Det höga spelet fortsatte där hemmalaget hittade rätt i den fjortonde minuten, efter en lång passning från Jesper Broeng kunde lagkamraten Max Lalander snabbt peta in matchens första mål.

Ledningen höll sig däremot inte länge.
Bara minuten därefter kom Skövdes första läge efter powerbreak, ett läge som slutade med en kvittering till 1-1 efter ett snabbt skott som susade förbi samtliga hemmaspelare.

Hemmalaget såg däremot ut att kunna få med sig ledningen inför den uppkommande perioden, med bara sekunder kvar på klockan kom flera skott från hemmalaget där Philip Nyberg fick iväg ett avslutande skott.
Skottet hamnade i stolpen och ett 2-1-mål fråndömdes i samma stund som periodens slutsignal ljöd.

Foto: Hasse Persson

Det höga speltempot höll sig även in i den andra perioden.
Skövde fick sig ett tidigt övertag med flertalet skott på mål och långvarande spel i hemmazonen.

Halvvägs igenom perioden tilldelades båda lagen varsin utvisning där Lindlöven senare fick ett kortvarigt spel i powerplay med 35 sekunder, detta efter en ny utvisning för Skövde som nu stod med en spelare mindre.

Skotten på mål ökades där inget gick igenom men efter ett tufft spel vid bortamålet kom hemmalagets chans till 2-1 då man tilldelades en straff.
I försök genom Maxim Semjonov att överlista Skövdes målvakt missades skottet.

Med mindre än två minuter av perioden kom nya chanser för Lindlöven.
Efter flertalet skottförsök fick hemmaspelaren Adam Björkman in ett skott på mål, något som gjorde att hemmalaget kunde kliva av isen med en uddamålsledning inför den avgörande perioden.

Matchens huvuddomare lämnar tillfälligt isen, detta efter en skada på handen under den andra perioden Foto: Hasse Persson

Med ledningen i hemmalagets ägo inför matchens avslutande period fick matchen en pulshöjande avslutning.
Trots en stark inledning av Skövde som fick iväg flertalet skott mot hemmamålet, kunde man inte komma igenom hemmalagets vägg bestående av målvakt Jonathan Frykholm samt flera blockerande hemmaspelare.

Trots bortalagets kontroll av perioden vändes spelet helt till Lindlövens fördel direkt efter matchens avslutande powerbreak, efter ett öppet läge mot mål för Anton Toolanen med enbart bortamålvakten emot sig kom flera lägen för hemmalaget vilket även pressade Skövde för resten av den kvarstående perioden.

Det var jämnt spel som väntade inom de sista minuterna där Skövde begärde en time-out med mindre än två minuter kvar, med time-outen avklarad tog man även ut sin målvakt för en extra utespelare för att således få med sig ytterligare skott mot Lindemålet.
Skotten ökade men hemmalaget höll sig stabila och kunde således se till att den avslutande perioden höll sig målfri, något som säkrade tre poäng till Lindlöven.

– Det var en tuff period, Skövde låg på bra samtidigt som jag tycker att vi rädde ut situationerna bra och förtjänade nog att få göra något avslutande mål efter vårt tuffa spel, berättar Philip Nyberg matchen som även är nöjd med söndagens hemmamatch:

– Jag tycker att vi hade hela matchen under kontroll, det kommer såklart några missar i spelet men jag tycker att vi rädde ut situationerna bra. Om man ska kolla tillbaka så kunde vi nog spelat lite tuffare, framförallt i egen zon och i mittenzonen samtidigt som vi bör fokusera mer på lättare passningar som blir mer svårtagna för våra motståndare.

Noterbart är att laget fick med sig fyra utvisningar under söndagens match, detta till skillnad från den tidigare bortamatchen där man fick med sig hela nio till antalet, vilket i sin tur innebar arton minuters spel i boxplay.

– Vi har pratat mycket om utvisningar och jag tycker att vi har blivit bättre på att undvika dem, man måste såklart skydda målet och kommer det någon utvisning där vi gör detta så säjer jag inget om det men de onödiga utvisningarna som slashing och liknande måste minskas, berättar Philip.

– Mycket sitter i huvudet och idag tyckte jag att vi höll lugnet, vilket är något vi måste falla tillbaka till för att undvika utvisningar för att på så sätt hoppas på att det andra laget tar utvisningarna istället.

Resultat Lindlöven-Skövde IK
Slutresultat: 2-1 (1-1, 1-0, 0-0)
Publik: Publikfritt i Lindehov, 200 personer via digital sändning

Målgörare:
1-0 Max Lalander (Jesper Broeng, Maxim Semjonov)
2-1 Adam Björkman (Christoffer Anrén, Jesper Broeng)

Läget i tabellen: Med tre färska poäng kliver Lindlöven upp till tabellens tredje plats med 32 poäng, lika många inspelade poäng som tabelltvåan Mariestad.
Steget ner till Skövde som placeras som femma är bara två poäng vilket gör att en förlust kan skjutsa tillbaka Lindlöven till femteplatsen, Borlänge ligger fyra med 31 poäng medan Köping innehar den första placeringen under strecket med 25 poäng.
Surahammar placeras ännu som jumbo med 8 poäng medan HC Dalen leder tabellen med 40 poäng.

Nästa match: Onsdag 2:a december vs Surahammars IF i Surahallen med nedsläpp kl. 19.00

Publicerad 29 november 2020 klockan 19:17

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lista: Här firas nationaldagen

Fredag 6 juni firas nationaldagen med festligheter på flera håll i Lindesbergs kommun. Det blir en dag fylld med aktiviteter och högtidliga tal av flera intressanta personer som bland annat journalisten James Savage och radiojournalisten Martin Dyfverman.

5 juni 2025 klockan 11:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Foto: Camilla Lagerman

bildspel På äventyr i spelvärlden med Brotorpsskolans klass 4B

På tisdagen var det dags för den högt efterlängtade Upplevelsevandringen för Brotorpsskolans elever. En lekfull och mångårig tradition som syftar till att göra en rolig upplevelse innan skolavslutningen, samtidigt som man enligt olika teman stimulerar barnens sinnen. LindeNytt blev inbjudna av klass 4B att följa med på dagens äventyr.

4 juni 2025 klockan 15:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Svårt att hålla masken när legenden Arne Högsander ställer ut i Frövi

Han ligger bakom de spektakulära björnmaskerna som bars av bandet Teddybears, ...

Tortyrmördaren från Aspa nekas tidsbestämt straff

Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för ...

Dåligt väder sätter käppar i hjulen för Trollrallyt

På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Näringsliv, Budget, Politisk cirkus och Industritekniska programmet

INSÄNDARE/DEBATT: Som de flesta nog har läst så vann oppositionens budget på tisdagens kommunstyrelse med en röst från vår nya politiska vilde. En vilde som märkligt nog varit med och tagit fram den budget hen sedan röstade ned, mycket märkligt kan tyckas. Men i politiken är det tydligen helt normalt.

2 juni 2025 klockan 16:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför stängs gångtunneln under järnvägen i två veckor

Gångtunneln vid Resecentrum i centrala Lindesberg kommer att vara avstängd från och med fredag 13 juni fram till månadsslutet. Detta meddelar Lindesbergs kommun i ett utskick på måndagen.

2 juni 2025 klockan 09:59 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Snart klart för start i Trollrallyt
På nationaldagen är det återigen dags för ett gäng snabba lådbilar med modiga förare att göra upp om titlarna i årets Trollrally. Nytt för i...
31 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajihs gåva till studenterna – ett riktigt klipp: ”Blir så himla glada”
Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i Lindesberg fira sina trogna kunder, som springer ut från gymnasiet en sista gång, ...
30 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hon tar över anrika konditoriet: ”Har alltid varit en dröm”
Tankarna på att driva ett eget bageri har funnits med henne länge, och när tillfället dök upp tog Mhabat Hasso chansen att förverkliga sin dröm...
30 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vindkraftverken i Munkhyttan, sett från Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Angående storskalig vindkraft i Bergslagen

Politikernas främsta uppgift är att tillvarata invånarnas intressen. Har detta infriats? Absolut inte enligt mig!

30 maj 2025 klockan 09:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: ”En bra vecka”

I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa några bilder som jag har fotograferat under de senaste dagarna. Det har blivit en minst sagt blandad kompott.

30 maj 2025 klockan 13:58 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

SPOT-teamets livsviktiga arbete: ”Vi fyller ett tomrum”

Den 16 juni 2023 stängdes den psykiatriska vårdavdelningen på Lindesbergs lasarett, för ...

bildspel Hyrmaskinsdagen lockade till nyfikenhet och skratt

Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen...

20 år av skrik firas i dagarna tre på Hillstreet

Idag, onsdag, inleds 2025 års upplaga av Hillstreets tredagarsfestival Vårskrik, som dessutom firar 20-å...

Den blöta och kalla kossan satt ordentligt fast i det leriga underlaget. Foto: Camilla Lagerman

Räddningstjänstens kamp för nödställd ko fick lyckligt slut

Räddningstjänsten fick under tisdagskvällen rycka ut till en nödställd kossa som gått ner i vattnet strax nedanför Lindeskolan i Lindesberg, och fastnat i den leriga bottnen. Efter närmare 1,5 timmes hårt kämpande kunde kossan, något medtagen och frusen, komma upp på land igen.

28 maj 2025 klockan 00:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det efterlängtade badet på Loppholmen blir inte av

INSÄNDARE: Efter många försök står det idag klart - Den efterlängtade badplatsen på Loppholmen blir ...

Oppositionens budget vann – fick stöd av Mehtäläinen

Under tisdagens sammanträde i kommunstyrelsen röstades ett nytt förslag till budget för 2026 ...

bildspel Bildspecial: Stråssa DGF:s vårshow möttes av arenajubel

Inför en jublande publik intog Stråssa DGF Lindesberg Arena på söndagen och bjöd på en fä...

Varför dominerar ondskan?

INSÄNDARE/DEBATT: I Helsingborg kan man nu på Dunkers kulturhus se en utställning med titeln ”Medmänsklighetens spår.” Där ...

Pizzeria Milano firar storslaget jubileum med party

I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två ...

Nu flyttar Gåvoboden – men saknar lokal att flytta till

I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Från morgon till kväll

För några dagar sedan så åkte jag och min vän ut på en rejäl fotorunda. Dagen startade redan vid klockan 03.30 och slutade först klockan 17.30. Det var väldigt fint väder under hela dagen och vi besökte flera av mina gamla platser där jag har tagit många fotografier genom åren.

23 maj 2025 klockan 12:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Jag frågade Chat GPT om kommunens vision – här är svaret
INSÄNDARE/DEBATT: Med ett jäklar anamma kan Lindesbergs kommun skapa det storslagna i det lilla och bygga en framtid där engagemang och samverkan...
23 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Laddat för stadsfest i ”Sveriges minsta stad”
Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när Jerle Stadsfest nu anordnas för femte gången...
22 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Han nomineras till ny ordförande för socialnämnden
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har ...
21 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-21

2025-05-21

2025-05-20

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-18

2025-05-18

2025-05-17

2025-05-16

2025-05-15

2025-05-15

2025-05-14

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-06-06 00:05