”Inför omedelbart en spärr för kommunpolitiker som lockas till nya skattehöjningar och skickar notan till skattebetalarna istället för att göra verksamheten effektivare.” Detta skriver Saco-utredarna Anna Ekström, Mikael Halapi och Gunnar Wetterberg i en rapport.
Kommunalskatten är åter föremål för granskning. Skatterna rusar i höjden! Med anledning av att kommunpolitiker hellre verkar vilja lösa finansiering med ”folkets hjälp” (dvs höja skatten) än finna effektivare lösningar för de kommunala verksamheterna, ett mer långsiktigt tänkande, så konstaterar Sacos utredare att det inte längre är hållbart. Därför vill man belöna kommuner som löser sina ekonomiska frågor ”effektivt” – och straffa kommuner som gör raka motsatsen, där politikerna gör det enkelt för sig och med en axelryckning höjer skatten för att få saken ur världen för denna gång.
Tidigare försök att hindra politiker från att fingra på skattebetalarnas inkomster har gjorts med framgång. I slutet av 90-talet infördes en broms som innebar att kommuner som höjde kommunalskatten fick ett lägre statsbidrag. Mellan åren -97 till -99 var det endast fem kommuner som ”vågade” höja skatten. Bromsen visade sin effektivitet genom att det inte längre var lika lönsamt att vända sig till skattebetalarna så fort det krisade till sig.
I måndags kunde vi berätta att kommunalråd Anders Larsson tar sikte på nya förmodade skattehöjningar. Detta för att finna slantar som skall täcka upp budgeten efter att Kommunal förhandlat fram ett av arbetsmarknadens bästa avtal, 13,8 procent löneförhöjning.
Ekonomichefen ger dock besked att man klarar avtalets första år men att det blir svårare att lösa saken under 2008. Men där verkar politikerna vara sin vana trogen och ta sikte på kakburken för att lösa ärendet. Anders Larsson var väldigt tydlig i ett uttalande till LindeNytt igår, då han sade att man inte vill skära i verksamheterna. Och då återstår endast skattehöjning.
Tidigare publicerad artikel:
Onödigt många arbetar kommunalt
Svensk Kommunratings senaste statistik visar att antalet anställda inom kommunsektorn varierar kraftigt från kommun till kommun. I många fall anser Svensk Kommunrating att det handlar om onödigt stora kommunala sektorer som byggs upp endast för att undvika arbetslöshet när näringslivet sviktar.
Statistiken visar att de kommuner med få kommunanställda har ett starkt näringsliv, en ung och arbetsför befolkning och låg arbetslöshet.
Under kategorin medelstora och mindre kommuner finner man Lindesberg med 104,3 anställda per 1000 invånare räknat. Det att jämföra med Trosa och 61,4 anställda visar att Lindesbergs kommun har en relativt stor kommunal sektor.
Grannkommunen Nora, nästan 30 placeringar bättre/högre upp i listan än Lindesberg, har 95,9 anställda per 1000 invånare. Kostnadsmässigt innebär det att Lindesberg kan spara på lönekostnader för 190 tjänster genom att lägga sig på samma nivå som grannkommunen Nora.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.