”Inför omedelbart en spärr för kommunpolitiker som lockas till nya skattehöjningar och skickar notan till skattebetalarna istället för att göra verksamheten effektivare.” Detta skriver Saco-utredarna Anna Ekström, Mikael Halapi och Gunnar Wetterberg i en rapport.
Kommunalskatten är åter föremål för granskning. Skatterna rusar i höjden! Med anledning av att kommunpolitiker hellre verkar vilja lösa finansiering med ”folkets hjälp” (dvs höja skatten) än finna effektivare lösningar för de kommunala verksamheterna, ett mer långsiktigt tänkande, så konstaterar Sacos utredare att det inte längre är hållbart. Därför vill man belöna kommuner som löser sina ekonomiska frågor ”effektivt” – och straffa kommuner som gör raka motsatsen, där politikerna gör det enkelt för sig och med en axelryckning höjer skatten för att få saken ur världen för denna gång.
Tidigare försök att hindra politiker från att fingra på skattebetalarnas inkomster har gjorts med framgång. I slutet av 90-talet infördes en broms som innebar att kommuner som höjde kommunalskatten fick ett lägre statsbidrag. Mellan åren -97 till -99 var det endast fem kommuner som ”vågade” höja skatten. Bromsen visade sin effektivitet genom att det inte längre var lika lönsamt att vända sig till skattebetalarna så fort det krisade till sig.
I måndags kunde vi berätta att kommunalråd Anders Larsson tar sikte på nya förmodade skattehöjningar. Detta för att finna slantar som skall täcka upp budgeten efter att Kommunal förhandlat fram ett av arbetsmarknadens bästa avtal, 13,8 procent löneförhöjning.
Ekonomichefen ger dock besked att man klarar avtalets första år men att det blir svårare att lösa saken under 2008. Men där verkar politikerna vara sin vana trogen och ta sikte på kakburken för att lösa ärendet. Anders Larsson var väldigt tydlig i ett uttalande till LindeNytt igår, då han sade att man inte vill skära i verksamheterna. Och då återstår endast skattehöjning.
Tidigare publicerad artikel:
Onödigt många arbetar kommunalt
Svensk Kommunratings senaste statistik visar att antalet anställda inom kommunsektorn varierar kraftigt från kommun till kommun. I många fall anser Svensk Kommunrating att det handlar om onödigt stora kommunala sektorer som byggs upp endast för att undvika arbetslöshet när näringslivet sviktar.
Statistiken visar att de kommuner med få kommunanställda har ett starkt näringsliv, en ung och arbetsför befolkning och låg arbetslöshet.
Under kategorin medelstora och mindre kommuner finner man Lindesberg med 104,3 anställda per 1000 invånare räknat. Det att jämföra med Trosa och 61,4 anställda visar att Lindesbergs kommun har en relativt stor kommunal sektor.
Grannkommunen Nora, nästan 30 placeringar bättre/högre upp i listan än Lindesberg, har 95,9 anställda per 1000 invånare. Kostnadsmässigt innebär det att Lindesberg kan spara på lönekostnader för 190 tjänster genom att lägga sig på samma nivå som grannkommunen Nora.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.