Alvin, Aron och Algot Asserholt lyckades fånga en kräfta i sin håv. Foto: Camilla Lagerman
Åtta månader gamla Saga fiskade med sin storasyster Tuva. Foto: Camilla Lagerman
Syskonen Ida och Emil fiskade med lillasyster Junie och pappa Jimmie. Foto: Camilla Lagerman
En kräfta är framme och smakar på betet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Algot och Alvin följer spänt kräftan som syns i vattnet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Det blev fiskelycka även för Ester och hennes familj Foto: Camilla Lagerman
Ester och hennes farbror höll humöret på topp trots det blöta vädret. Foto: Camilla Lagerman
Trots skyfallet var det en del kräftor som man lyckades fånga. Foto: Camilla Lagerman
Det blev spännande att följa kräftans färd. Foto: Camilla Lagerman
Humöret på topp trots kalldusch för kräftfisket
Alvin, Aron och Algot Asserholt lyckades fånga en kräfta i sin håv. Foto: Camilla Lagerman
Åtta månader gamla Saga fiskade med sin storasyster Tuva. Foto: Camilla Lagerman
Syskonen Ida och Emil fiskade med lillasyster Junie och pappa Jimmie. Foto: Camilla Lagerman
En kräfta är framme och smakar på betet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Algot och Alvin följer spänt kräftan som syns i vattnet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Det blev fiskelycka även för Ester och hennes familj Foto: Camilla Lagerman
Ester och hennes farbror höll humöret på topp trots det blöta vädret. Foto: Camilla Lagerman
Trots skyfallet var det en del kräftor som man lyckades fånga. Foto: Camilla Lagerman
Det blev spännande att följa kräftans färd. Foto: Camilla Lagerman
Humöret på topp trots kalldusch för kräftfisket
Fredagens kräftfiske i Lindesberg blev en blöt tillställning, då ett häftigt skyfall drog in under kvällen. Trots kallduschen var dock humöret på topp hos de yngre deltagarna, som förväntansfullt vittjade både burar och håvar i jakt på kräftor.
– Bra, pappa! ropar snart treåriga Tuva när hennes pappa vittjar en av sina burar.
Vid ett av barnlanden längs Loppholmarnas kant sitter Kenneth Andersson tillsammans med ett gäng vänner. Han bjöd in dem att fiska tillsammans med honom, så att vännernas barn skulle få uppleva tillställningen.
– Jag fiskade kräftor på det här sättet när jag växte upp, och det ville jag erbjuda de här att uppleva också, berättar han.
Det börjar bli dags för sällskapet att vittja sina burar, och Tuva står spänt vid sidan och iakttar sin pappa.
– Bra pappa! ropar hon, trots att buren var helt tom den här gången.
Tuva hejar på sin pappa som vittjar burar. Foto: Camilla Lagerman
En liten bit bort står syskonen Ida, Emil och Junie som fiskar för allra första gången tillsammans med pappa Jimmie. Medan burarna ligger på botten och förhoppningsvis lockar till sig kräftor passar barnen på att fika.
– Jag hoppas vi får mycket kräftor, det är gott, säger Emil glatt.
– De kan få fiska och äta hur mycket de vill, man jag slipper gärna äta, skrattar pappa Jimmie.
På andra sidan vattnet, längs strandpromenaden, fiskar åttaåriga Ester tillsammans med pappa, farbror, farmor och farfar. Ester är trots sin ringa ålder veteran i kräftfisket, och vet exakt vad som väntar.
– Första gången frågade hon mig vad vi skulle få i våra burar, men nu har hon koll, säger farmor Anette.
En stolt Ester efter fiskelyckan. Foto: Camilla Lagerman
Precis bredvid står bröderna Aron, Alvin och Algot som fiskar med sina föräldrar. Tack vare det klara vattnet syns plötsligt en kräfta på botten, och nu blir det spännande vems håv den kommer välja. Barnen sitter vid vattenkanten och tittar spänt när den krälar sig fram till betet.
– Nu, nu! ropar Alvin och rycker snabbt upp håven, där kräftan fastnat.
Ester och hennes sällskap tappar dock inte modet, utan passar på att vittja sina burar som nu legat i vattnet under några timmar. Nu blir det utdelning även för dem, när den första buren innehåller två stora, fina kräftor.
– Det är så roligt att kräftfisket arrangeras, det är precis det här det går ut på, att se barnen glada, säger Anette.
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
29 december 2025 klockan 09:39 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.