Plötsligt händer det – en fras starkt associerat med skrapspelet Triss. Nu har en Lindesbergare fått uppleva när det plötsligt händer på riktigt, när en miljonvinst skrapades fram i helgen. Lotten såldes av ICA Östermalms i Lindesberg – som för andra gången på några år har förmedlat en miljonvinst på just Triss.
– Det känns ju jättekul, säger ICA-handlare Kalle Eriksson i en kommentar till Svenska Spel.
Det var i lördags som butiksägare och personal informerades av Svenska Spel, att man hade sålt en Trisslott som nu har gjort en Lindesbergare till miljonär. Glädjen var naturligtvis stor i ICA Östermalms Livs denna dag.
– Vi fick lite grejer från Svenska Spel i lördags, så vi har precis fixat till allt och lagt upp en liten grej på Facebook. Personalen tycker att det är jättekul och alla fick varsin Triss av mig som lite uppskattning för ett bra jobb, berättar handlaren Kalle Eriksson.
För ICA-handlare Kalle Eriksson var det är andra gången under sina 20 år som butiksägare, som en miljonvinst säljs i hans butik.
– Den första kom i januari 2013, säger han till Svenska Spel.
Till Svenska Spel säger Kalle också att man nu hoppas på lite extra spring i butiken efter det som nu har hänt.
– Ja, vi får hoppas att det blir en positiv utveckling på försäljningen. Just nu är det rykande åtgång på godiset, skrattar Kalle Eriksson.
Vem vinnaren är, är fortfarande okänt. Svenska Spel kommer dock att gå ut med mer information efter att man har fått kontakt med vinnaren.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.