Med en nybyggnation i två plan ökar ICA Supermarket sin totala yta med runt 900 kvadratmeter till totalt 3100 kvadratmeter. Nybygget sker norr om den befintliga fastigheten, på den yta som idag är parkering. Här blir det ett nybygge i två plan med 450 kvadratmeter ny butiksyta och lika mycket i en andra våning med personalutrymmen och kontor. Dessutom kompletteras butiken med ytterligare en entré, in från den stora parkeringen.- Vi är trångbodda både vad gäller butiksyta och personalutrymmen. Vi vill också förbättra tillgängligheten in i butiken och bygger därför ny entré i anslutning till parkeringen, säger Per Eriksson.
Norr om ICA Supermarkets fastighet i centrala Lindesberg kom det under veckan upp ett stängsel runt den ytan som fram tills nu varit parkering. Här kommer det byggas en två våningar hög tillbyggnad i direkt anslutning till den befintliga fastigheten. Utbyggnaden blir på totalt 900 kvadratmeter fördelat på två lika stora våningar med butiksyta i gatuplan och personalutrymmen och kontor på andra våningen. Efter utbyggnaden disponera ICA totalt 3100 kvadratmeter för sin verksamhet.
Samtidigt med tillbyggnaden bygger man ytterligare en entré till butiken. Den nya entrén placeras så att butiken också blir tillgänglig direkt in från den stora parkeringen öster om fastigheten.
– Den gamla entrén blir kvar men vi vill genom en ny entré förbättra och förenkla tillgängligheten till butiken, säger Per Eriksson.
Byggnadslovet är ännu inte formellt beviljat men Per Eriksson har stora förhoppningar om att allt blir klart under januari månad. Och då sätter man spaden i backen relativt omgående. För att inte riskera att tjälen letar sig ned i backen täcktes marken samtidig med att parkeringen inhägnades.
– När det kom prognoser om kallare väder så ville vi inte riskera att tjälen gick ned i backen. Därför stängde vi ytan för parkering och täckte samtidigt marken, trots att bygglovet ännu inte blivit beviljat, berättar Eriksson. Får vi bygglov så kan vi börja bygga omgående, utan att först lägga ned pengar på att tina upp marken.
Förhoppningen är att bygget ska står klart i höst och då lovar Per Eriksson en större och bättre butik med ännu mer färskvaror och olika servicefunktioner. Men han vill inte komma in på detaljer.
– Får man större yta blir det självklart enklare att utveckla butiken till att bli ännu bättre, men jag vill inte gå in på detaljer.
Samtidigt hoppas han att satsningen ska ge ringar på vattnet och kanske inspirera andra att också satsa på handeln i Lindesberg.
– Vi ser en långsiktighet i vår satsning. Det finns en potential i att behålla det här läget och vi vill vara med och utveckla handeln i stan, avslutar Per Eriksson.
Under tisdagsförmiddagens sammanträde i Tillväxtnämnden beslutades att man ska skriva ett långsiktigt hyreskontrakt med Falab avseende Stripa Gruvområde. Samtidigt vill Falab sälja området, då det helt enkelt inte går ihop sig ekonomiskt.
– Det handlar om att börja smått och bygga stabilitet, det finns en långsiktig plan, försäkrar nämndens ordförande Tom Persson (SD).
Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.
Efter många år i Örebro valde Kristoffer Berg att flytta hem till Hafsta och släktgården, den här gången med sin egen familj. Tillsammans med sin fru Elin driver han nu Limnäs Gård som hobbylantbruk, en verksamhet som paret hoppas kunna utveckla vidare.
– Man har något kreativt kli som måste få leva ut. Det är tur att det finns knäppisar som håller på med sådant här, skrattar Elin.
Lördagen den 14 december dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Mellan klockan 10-14 kommer Wajih Daoud arbeta hårt för att göra folk julfina inför den stundande högtiden, samtidigt som alla intäkter under dagen oavkortat går till Barncancerfonden, som alltså får ett fint tillskott lagom till jul.
För att uppmärksamma Katten Dag under första advent så arrangerade Kotten & Co sin femte kattutställning i butikens träningslokal. Tio fina katter i olika åldrar, visade upp sig under söndagen till kundernas stora uppskattning.
– Det har mottagits väldigt positivt, berättar Lisa Alvbåge.
Decembers allra första dag firades in med en stämningsfull julmarknad på Brasserie All In i Lindesberg. Ett femtontal försäljare dukade fram allt från handarbeten till smycken och choklad. Det hela blev en stor succé, då Lindesbergarna verkade gå man ur huse för att besöka tillställningen. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från söndagens marknad.
Efter två succéår återvänder Vårmönstringens egen utomhusfestival för ett tredje år. Den här gången byter man dock plats till Brasserie All In, och gästas av kultbandet Drängarna.
– Just vårfesten blir ännu bättre belägen inne i stan, då den blir en del av själva cruisingen, säger Johan Eriksson på JME Music.
Sveriges största bakproffs bor i Lindesberg och heter Gohar Petrosyan. Det står klart efter att Miljonlotteriet presenterade vinnaren i sin stora baktävling, där alltså Gohar kammade hem förstapriset.
– Det är helt ofattbart, som en dröm! Jag är så lycklig och tacksam för alla som röstade på mig, säger Gohar i ett pressmeddelande.