I och med Downs syndromdagen imorgon väljer många att idag, fredag, klä sig i omaka strumpor. Varför? Därför att annorlunda är både bra, roligt och viktigt. På Rockhammars skola har alla elever och lärare klätt sig i olika strumpor för att delta i evenemanget ”Rocka sockorna i hela Sverige”. – Alla kan vara olika, man ska vara glad för den man är, säger Lukas Dahl Lejonberg på Rockhammars skola.
Det var tioåriga Nathea som startade projektet ”Rocka sockorna i hela Sverige” (via Facebookgruppen som man hittar HÄR!). Hennes storasyster Noelle har Downs Syndrom; men den här dagen är även för at minska den mobbning som pågår i alltför stor utsträckning. På Facebooksidan uttrycker sig Nathea enligt följande:
– Hjälp mig att visa att det är bra att vara annorlunda!
Och det är många som nappat och tackat ja till Natheas erbjudande. Downs syndromdagen är inte förrän imorgon, den tjugoförsta mars, men man väljer ändå att börja redan idag för att skolor och arbetsplatser ska ha möjlighet att medverka. På Rockhammars skola vill man självklart också vara med och rocka sockorna. Och mycket riktigt, på alla eleverna skymtar strumpor som rockar järnet i olika varianter.
– Alla kan vara olika, man ska vara glad för den man är, säger Lukas Dahl Lejonberg när klassernas, förskoleklass till fyran, lärare Ulla Yxsjö ställt frågan varför de har omaka strumpor på sig.
Klasserna har hört bakgrundsberättelsen, om systrarna Nathea och Noelle.
– Hon blev ledsen när kompisar retade hennes syster och inte tyckte att hon var lika värd. Min syster har ett handikapp men jag tycker om henne lika mycket ändå, berättar Nova Rosén.

-Det är ju kul när man är så olika, då blir det roligare att diskutera om man tycker olika, säger Ulla.
– Det skulle vara tråkigt om alla såg exakt likadana ut, tillägger Gry Ahlström eftertänksamt.

Klassen får gå in till den stora, runda blåa mattan och sätta sig i en ring. När alla fötter samlas där i mitten kan man skåda ett hav av olikheter. Det är olika färger, några har ett mönster, andra är enfärgade och ytterligare en variant är prydda med häftiga figurer. Strumporna är olika, likt människorna som de sitter på. Barnen är imponerade över samlingen strumpor. Och så plötsligt utbrister Ulla:
– Men hörrni, sockorna vill ju rocka!
Gammal hederlig, svängig rock ´n roll börjar spela och först är det bara fötterna som dansar med. Men snart går det inte att sitta still längre och man reser sig istället och låter dessa färgglada fötter dansa bäst de orkar, detta till skratt och fniss.

Efter dansen pustar Meja Alm och kompisen Elsa Ahlström ut i kuddrummet, och får frågan:
Men hur är man om man är olika?
– Man gillar inte samma grejer, förklarar Meja och Elsa tillägger med självklarhet i rösten:
– Jag till exempel gillar hundar och Meja gillar katter. Och så måste man ju kunna se skillnad på alla.
– Det är bra att man är olika, då tappar man inte bort varandra, avslutar Meja med ett stort leende.

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.