I och med Downs syndromdagen imorgon väljer många att idag, fredag, klä sig i omaka strumpor. Varför? Därför att annorlunda är både bra, roligt och viktigt. På Rockhammars skola har alla elever och lärare klätt sig i olika strumpor för att delta i evenemanget ”Rocka sockorna i hela Sverige”. – Alla kan vara olika, man ska vara glad för den man är, säger Lukas Dahl Lejonberg på Rockhammars skola.
Det var tioåriga Nathea som startade projektet ”Rocka sockorna i hela Sverige” (via Facebookgruppen som man hittar HÄR!). Hennes storasyster Noelle har Downs Syndrom; men den här dagen är även för at minska den mobbning som pågår i alltför stor utsträckning. På Facebooksidan uttrycker sig Nathea enligt följande:
– Hjälp mig att visa att det är bra att vara annorlunda!
Och det är många som nappat och tackat ja till Natheas erbjudande. Downs syndromdagen är inte förrän imorgon, den tjugoförsta mars, men man väljer ändå att börja redan idag för att skolor och arbetsplatser ska ha möjlighet att medverka. På Rockhammars skola vill man självklart också vara med och rocka sockorna. Och mycket riktigt, på alla eleverna skymtar strumpor som rockar järnet i olika varianter.
– Alla kan vara olika, man ska vara glad för den man är, säger Lukas Dahl Lejonberg när klassernas, förskoleklass till fyran, lärare Ulla Yxsjö ställt frågan varför de har omaka strumpor på sig.
Klasserna har hört bakgrundsberättelsen, om systrarna Nathea och Noelle.
– Hon blev ledsen när kompisar retade hennes syster och inte tyckte att hon var lika värd. Min syster har ett handikapp men jag tycker om henne lika mycket ändå, berättar Nova Rosén.

-Det är ju kul när man är så olika, då blir det roligare att diskutera om man tycker olika, säger Ulla.
– Det skulle vara tråkigt om alla såg exakt likadana ut, tillägger Gry Ahlström eftertänksamt.

Klassen får gå in till den stora, runda blåa mattan och sätta sig i en ring. När alla fötter samlas där i mitten kan man skåda ett hav av olikheter. Det är olika färger, några har ett mönster, andra är enfärgade och ytterligare en variant är prydda med häftiga figurer. Strumporna är olika, likt människorna som de sitter på. Barnen är imponerade över samlingen strumpor. Och så plötsligt utbrister Ulla:
– Men hörrni, sockorna vill ju rocka!
Gammal hederlig, svängig rock ´n roll börjar spela och först är det bara fötterna som dansar med. Men snart går det inte att sitta still längre och man reser sig istället och låter dessa färgglada fötter dansa bäst de orkar, detta till skratt och fniss.

Efter dansen pustar Meja Alm och kompisen Elsa Ahlström ut i kuddrummet, och får frågan:
Men hur är man om man är olika?
– Man gillar inte samma grejer, förklarar Meja och Elsa tillägger med självklarhet i rösten:
– Jag till exempel gillar hundar och Meja gillar katter. Och så måste man ju kunna se skillnad på alla.
– Det är bra att man är olika, då tappar man inte bort varandra, avslutar Meja med ett stort leende.

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.