I och med Downs syndromdagen imorgon väljer många att idag, fredag, klä sig i omaka strumpor. Varför? Därför att annorlunda är både bra, roligt och viktigt. På Rockhammars skola har alla elever och lärare klätt sig i olika strumpor för att delta i evenemanget ”Rocka sockorna i hela Sverige”. – Alla kan vara olika, man ska vara glad för den man är, säger Lukas Dahl Lejonberg på Rockhammars skola.
Det var tioåriga Nathea som startade projektet ”Rocka sockorna i hela Sverige” (via Facebookgruppen som man hittar HÄR!). Hennes storasyster Noelle har Downs Syndrom; men den här dagen är även för at minska den mobbning som pågår i alltför stor utsträckning. På Facebooksidan uttrycker sig Nathea enligt följande:
– Hjälp mig att visa att det är bra att vara annorlunda!
Och det är många som nappat och tackat ja till Natheas erbjudande. Downs syndromdagen är inte förrän imorgon, den tjugoförsta mars, men man väljer ändå att börja redan idag för att skolor och arbetsplatser ska ha möjlighet att medverka. På Rockhammars skola vill man självklart också vara med och rocka sockorna. Och mycket riktigt, på alla eleverna skymtar strumpor som rockar järnet i olika varianter.
– Alla kan vara olika, man ska vara glad för den man är, säger Lukas Dahl Lejonberg när klassernas, förskoleklass till fyran, lärare Ulla Yxsjö ställt frågan varför de har omaka strumpor på sig.
Klasserna har hört bakgrundsberättelsen, om systrarna Nathea och Noelle.
– Hon blev ledsen när kompisar retade hennes syster och inte tyckte att hon var lika värd. Min syster har ett handikapp men jag tycker om henne lika mycket ändå, berättar Nova Rosén.

-Det är ju kul när man är så olika, då blir det roligare att diskutera om man tycker olika, säger Ulla.
– Det skulle vara tråkigt om alla såg exakt likadana ut, tillägger Gry Ahlström eftertänksamt.

Klassen får gå in till den stora, runda blåa mattan och sätta sig i en ring. När alla fötter samlas där i mitten kan man skåda ett hav av olikheter. Det är olika färger, några har ett mönster, andra är enfärgade och ytterligare en variant är prydda med häftiga figurer. Strumporna är olika, likt människorna som de sitter på. Barnen är imponerade över samlingen strumpor. Och så plötsligt utbrister Ulla:
– Men hörrni, sockorna vill ju rocka!
Gammal hederlig, svängig rock ´n roll börjar spela och först är det bara fötterna som dansar med. Men snart går det inte att sitta still längre och man reser sig istället och låter dessa färgglada fötter dansa bäst de orkar, detta till skratt och fniss.

Efter dansen pustar Meja Alm och kompisen Elsa Ahlström ut i kuddrummet, och får frågan:
Men hur är man om man är olika?
– Man gillar inte samma grejer, förklarar Meja och Elsa tillägger med självklarhet i rösten:
– Jag till exempel gillar hundar och Meja gillar katter. Och så måste man ju kunna se skillnad på alla.
– Det är bra att man är olika, då tappar man inte bort varandra, avslutar Meja med ett stort leende.

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.