I och med Downs syndromdagen imorgon väljer många att idag, fredag, klä sig i omaka strumpor. Varför? Därför att annorlunda är både bra, roligt och viktigt. På Rockhammars skola har alla elever och lärare klätt sig i olika strumpor för att delta i evenemanget ”Rocka sockorna i hela Sverige”. – Alla kan vara olika, man ska vara glad för den man är, säger Lukas Dahl Lejonberg på Rockhammars skola.
Det var tioåriga Nathea som startade projektet ”Rocka sockorna i hela Sverige” (via Facebookgruppen som man hittar HÄR!). Hennes storasyster Noelle har Downs Syndrom; men den här dagen är även för at minska den mobbning som pågår i alltför stor utsträckning. På Facebooksidan uttrycker sig Nathea enligt följande:
– Hjälp mig att visa att det är bra att vara annorlunda!
Och det är många som nappat och tackat ja till Natheas erbjudande. Downs syndromdagen är inte förrän imorgon, den tjugoförsta mars, men man väljer ändå att börja redan idag för att skolor och arbetsplatser ska ha möjlighet att medverka. På Rockhammars skola vill man självklart också vara med och rocka sockorna. Och mycket riktigt, på alla eleverna skymtar strumpor som rockar järnet i olika varianter.
– Alla kan vara olika, man ska vara glad för den man är, säger Lukas Dahl Lejonberg när klassernas, förskoleklass till fyran, lärare Ulla Yxsjö ställt frågan varför de har omaka strumpor på sig.
Klasserna har hört bakgrundsberättelsen, om systrarna Nathea och Noelle.
– Hon blev ledsen när kompisar retade hennes syster och inte tyckte att hon var lika värd. Min syster har ett handikapp men jag tycker om henne lika mycket ändå, berättar Nova Rosén.

-Det är ju kul när man är så olika, då blir det roligare att diskutera om man tycker olika, säger Ulla.
– Det skulle vara tråkigt om alla såg exakt likadana ut, tillägger Gry Ahlström eftertänksamt.

Klassen får gå in till den stora, runda blåa mattan och sätta sig i en ring. När alla fötter samlas där i mitten kan man skåda ett hav av olikheter. Det är olika färger, några har ett mönster, andra är enfärgade och ytterligare en variant är prydda med häftiga figurer. Strumporna är olika, likt människorna som de sitter på. Barnen är imponerade över samlingen strumpor. Och så plötsligt utbrister Ulla:
– Men hörrni, sockorna vill ju rocka!
Gammal hederlig, svängig rock ´n roll börjar spela och först är det bara fötterna som dansar med. Men snart går det inte att sitta still längre och man reser sig istället och låter dessa färgglada fötter dansa bäst de orkar, detta till skratt och fniss.

Efter dansen pustar Meja Alm och kompisen Elsa Ahlström ut i kuddrummet, och får frågan:
Men hur är man om man är olika?
– Man gillar inte samma grejer, förklarar Meja och Elsa tillägger med självklarhet i rösten:
– Jag till exempel gillar hundar och Meja gillar katter. Och så måste man ju kunna se skillnad på alla.
– Det är bra att man är olika, då tappar man inte bort varandra, avslutar Meja med ett stort leende.

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.