Fredagskvällen bjöd på en fantastisk insats av IFK Lindesberg. Hemma mot ett toppjagande Närkes Kil var laget under stora delar dominanta, men föll trots det med 3-1. När tre omgångar nu återstår av säsongen är IFK ny tabellsexa.
Hemma på Fritidsbyn jagade IFK Lindesberg revansch på fredagskvällen. Laget har haft en resultatmässigt tung höst, något som tyvärr även fortsatte när man tog emot Närkes Kil. Seriefyran jagade de övriga topplagen och fick en drömstart på matchen via tre mål under den inledande halvtimmen.
Målen i sig var dock oväntade sett till matchbilden. IFK tog redan från start tag i taktpinnen och dominerade spelet, men kunde istället se gästerna segla iväg målmässigt. En reducering före halvtid från Armend Miftari färdigställde slutresultatet till 1-3.
– Vi skapar jättemycket chanser och spelar en jättebra fotboll. På det sättet är jag nöjd. Men jag är besviken över att vi förlorar för vi kan inte spela bättre än så här, sammanfattar Aleksander Lazarevic matchen.
”Vi spelar jättefint”
IFK-tränaren är smått chockad över förlusten sett till de målchanser man lyckades rada upp. Trots att man ställdes mot ett toppjagande Närkes Kil tog IFK verkligen för sig och förde matchen. Även motståndarlagets tränare var förvånad över slutresultatet och uttryckte sin beundran för IFK:s spel.
– Vi kan inte göra mer än så här idag. Det är bara att gratulera Närkes Kil för att de gör mål på sina chanser, säger Lazarevic som spinner vidare på problematiken med målskyttet.
– Jag tror det bottnar väldigt mycket i vi är för oerfarna. Vi spelar jättefint, hittar inlägg, hittar djupledsbollar och det går fort när vi spelar. Men vi missar alldeles för mycket målchanser.
Chanserna till ytterligare reducering fanns även i den andra halvleken. Men om inte skotten räddades så prickade de målramen, vilket alltså ledde till en förlust.
Tränaren klar för en fortsättning
Förlusten innebär att IFK tappade en placering i tabellen. Laget är nu seriesexa med tre återstående omgångar, men steget upp till den övre halvan är inte större än en poäng.
Även om denna säsong inte är över än kan Aleksander Lazarevic redan nu meddela att han sitter kvar även nästa år. Tränaren är nöjd med i vilken riktning som hans unga lag utvecklas. I mötet med Närkes Kil fanns så mycket som nio juniorer med i startelvan.
– Jag har fått de här unga killarna att bli seniorer. Men vi mäter oss inte riktigt uppe på den nivån redan i år och sånt här tar tid. Men jag är en sån tränare som ställer höga krav och vill vinna matcher och serier.
Matchfakta IFK Lindesberg-Närkes Kil:
Resultat: 1-3 (1-3)
Publik: 37
Mål IFK: 1-3 Armend Miftari
Övriga resultat från division 6:
Fellingsbro GoIF-Garphyttans IF 3-0 (WO)
Lilla Örebro-Grönbo 4-5
Ervalla-Glanshammar 3-0
Tabellen:
1 Glanshammar 15 49-15 38
2 Fellingsbro GoIF 15 45-13 34
3 Närkes Kil 15 49-22 33
4 Hovsta 15 36-20 31
5 Ervalla 15 38-32 22
6 IFK Lindesberg 15 33-27 21
7 Lilla Örebro 15 28-49 13
8 Garphyttans IF 15 25-50 10
9 Grönbo 15 17-64 9
10 FK Örebro 15 20-48 7
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.