Om lite drygt tre veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har arrangörens provfiske genomförts och utifrån fångsten ger man en positiv prognos inför kommande fiskefest.
– Det ser bra ut och vi är väldigt nöjda med det vi fått i burarna, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Ahlström uppger att man under måndagen genomförde ett första av flera planerade provfisken. Detta görs som vanligt långt ner i Dalkarlshytteån i vad man kallar ”barnkammaren”, en plats där det alltid finns mycket gott om kräftor och ligger på långt avstånd från de kräftland som lottas ut till allmänheten. Provfisket är inte enbart ett sätt att försäkra sig om att kräftbestående är välmående – fångsten flyttas nämligen till de fiskeland som inte har samma goda förutsättningar för ett lyckat fiske.
– Ja, de här kräftorna släppte vi ut vid barnlanden i sjön. Det var cirka 300 stycken, men betydligt fler skall flyttas innan det är dags för fisket, berättar Kurt Ahlström.
Föreningen räknar med att cirka 1500 kräftor kommer att flyttas från de kräftrika vattnen till de fattigare längs Strandpromenaden.
– Vi kommer eventuellt även att provfiska på något av de fiskeland som lottats ut, för att se så det finns kräftor där det normalt borde finnas. Dessa släpper vi naturligtvis tillbaka på samma plats, påpekar Kurt.
Det just nu största orosmolnet som kan komma att torna upp, är sensommarregnen, konstaterar arrangören med fjolårets kalldusch färskt i minnet.
– Vädret är naturligtvis väldigt viktigt. Kommer det regn, så är det inte alltid till fiskets fördel. Vi såg ju hur det gick förra året. På bara ett par dagar kom det så mycket regn att det inte gick att genomföra fisket, något sådant vill vi inte vara med om i år inte, säger Kurt Ahlström.
Fjolårets regndrama tycks ändå inte ha avskräckt allmänheten från att vara med i år igen. Lindessjöns FVO uppger att man haft väldigt många anmälningar inför årets utlottning.
– Det har varit väldigt många i år. Det är 427 vuxna och 115 barn som har anmält sig, berättar Ahlström.
Totalt har arrangören 138 vuxenland och 35 barnland att lotta ut.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. Polisen vet ännu inte vad som har orsakat larmet. Man har dock klargjort att ingen person skall ha skadats eller anträffats skadad i lokalerna eller utanför.
– Det är läge grönt och vi fortsätter arbeta med detta för att få klarhet i vad som har hänt, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
– Mannen blev senare anhållen misstänkt för misshandel, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under hösten 2024 spelades thrillerfilmen ”Vi dör i natt” in på Nisses alltiallo i Rockhammar. 24 oktober har filmen premiär, men redan 10 dagar innan får Lindesberg chansen att se den nagelbitande berättelsen på den lokala bioduken. Dessutom kommer flera av filmens skådespelare att närvara under smygpremiären på Lindesbergs Bio.