Om lite drygt tre veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har arrangörens provfiske genomförts och utifrån fångsten ger man en positiv prognos inför kommande fiskefest.
– Det ser bra ut och vi är väldigt nöjda med det vi fått i burarna, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Ahlström uppger att man under måndagen genomförde ett första av flera planerade provfisken. Detta görs som vanligt långt ner i Dalkarlshytteån i vad man kallar ”barnkammaren”, en plats där det alltid finns mycket gott om kräftor och ligger på långt avstånd från de kräftland som lottas ut till allmänheten. Provfisket är inte enbart ett sätt att försäkra sig om att kräftbestående är välmående – fångsten flyttas nämligen till de fiskeland som inte har samma goda förutsättningar för ett lyckat fiske.
– Ja, de här kräftorna släppte vi ut vid barnlanden i sjön. Det var cirka 300 stycken, men betydligt fler skall flyttas innan det är dags för fisket, berättar Kurt Ahlström.
Föreningen räknar med att cirka 1500 kräftor kommer att flyttas från de kräftrika vattnen till de fattigare längs Strandpromenaden.
– Vi kommer eventuellt även att provfiska på något av de fiskeland som lottats ut, för att se så det finns kräftor där det normalt borde finnas. Dessa släpper vi naturligtvis tillbaka på samma plats, påpekar Kurt.
Det just nu största orosmolnet som kan komma att torna upp, är sensommarregnen, konstaterar arrangören med fjolårets kalldusch färskt i minnet.
– Vädret är naturligtvis väldigt viktigt. Kommer det regn, så är det inte alltid till fiskets fördel. Vi såg ju hur det gick förra året. På bara ett par dagar kom det så mycket regn att det inte gick att genomföra fisket, något sådant vill vi inte vara med om i år inte, säger Kurt Ahlström.
Fjolårets regndrama tycks ändå inte ha avskräckt allmänheten från att vara med i år igen. Lindessjöns FVO uppger att man haft väldigt många anmälningar inför årets utlottning.
– Det har varit väldigt många i år. Det är 427 vuxna och 115 barn som har anmält sig, berättar Ahlström.
Totalt har arrangören 138 vuxenland och 35 barnland att lotta ut.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.