Irja Gustavsson klubbade igenom att kommunstyrelsen skjuter på beslutet - något som FALAB:s VD Roger Sixtensson fick veta några minuter före mötet. Foto: Hans Andersson
Inget beslut idag om skogsförsäljningen
Det blev inget beslut under kommunstyrelsens extramöte i morse om försäljning av den kommunägda skogen. Inte heller någon diskussion.
– Flera ledamöter kände sig inte tillräckligt informerade. Vi tar det på nästa ordinarie kommunstyrelse och jag hoppas på beslut i fullmäktige i oktober, sade ordföranden Irja Gustavsson (S).
Hon hade innan mötet förstått att flera ledamöter – från hennes eget parti och andra partier – inte hade tillräckligt med underlag. Ärendet tog mindre en minut innan det utgick ur dagordningen. KS-mötet var öppet under de första punkterna och här fanns också FALAB:s VD Roger Sixtensson på plats.
– Jag var kallad hit till klockan 9 för att informera, men fick veta alldeles före mötet att det inte skulle bli något, sade han med behärskad överraskning. Som det ser ut nu blir det en fördröjning på en månad och det ska vi nog klara.
På det klara med vad hon tycker om förslaget var kommunalrådet Irja Gustavsson (S):
– Jag tycker att vi ska besluta enligt FALAB:s förslag. Det är bra att sälja skogen så att vi får pengar för att bygga bostäder och kan vi dessutom göra det innan skattereglerna ändras, så kan vi investera i de bostäder vi så väl behöver. Utan att behöva höja hyrorna så mycket och få pengar till kommunal verksamhet, sade hon. Det kommer inte att bli fråga om någon skogsskövling.
Vad det handlar om är att sälja 1000 hektar skog på den privata marknaden. Det är produktiv skog som väntas ge avkastning. Här finns också naturskyddsområden. Av de 1700 hektar som FALAB har idag behåller bolaget en del som man behöver för sin kärnverksamhet och kommunen köper en del.
– Jag tycker inte att kommuninvånarnas skog ska säljas! Kapital ska förvaltas, så att det kan komma alla tillgodo i framtiden. Mark är värdefullt både ekonomiskt och som rekreation. Dessutom tycker jag att man har för bråttom! Ett odemokratiskt sätt! säger Agneta Nilsdotter, MP, i en kommentar. Partiet säger att informationen varit dålig.
– Vi informerade vid ett beredande möte i kommunstyrelsen förra veckan och ingen ställde några frågor. Att vi nu skjuter fram beslutet, så att alla hinner få information – ja det är det som är demokrati, sade Irja Gustavsson (S).
Bengt Evertsson (MP). Fotograf: Hans Andersson
Bengt Evertsson (MP) tyckte efter mötet att det var bra att ledamöterna får rådrum. ”Först ett beredande KS- möte – en månad senare ett beslutade KS möte och en månad senare fullmäktigebeslut – det är ju så det ska gå till”, sade han till LindeNytt
Skogsförsäljningar kan balansera de nedskrivningskrav som företaget får för flera nyinvesteringar som är på gång. Och det är bråttom för att man ska slippa skatta så mycket som det kan bli fråga om, när eller om skattereglerna ändras. Det framhåller FALAB:s VD Roger Sixtensson i det beslutsunderlag som kommunstyrelsen har fått.
”För att skattemässigt göra bästa affären bör skogen flyttas till ett antal bolag för att sedan säljas av, bolag för bolag, över en längre tid. Skogsbolag säljs samma år som ny fastighet färdigställs för att få balans i ekonomin. Denna möjlighet att sälja dotterbolag utan beskattning finns enligt dagens regelverk men kan komma att ändras, varför en prioritering av bildandet av dessa bolag är av största vikt.”
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...