Tre ton företagare, politiker och andra intresserade vägdes in på NLFs anläggning i Yxe. Foto: Hans Andersson

Invägning före frukost: 3 ton politiker och företagare

Maj månads frukostmöte blev en annorlunda upplevelse än det som brukar erbjudas av kommunen, Företagarna och Linde City, när det hålls på Stadshotellet, som är det vanliga. Den här gången blev det en utflykt till NLF:s stora anläggning i Yxe.

Tänk er en busslast med sommarklädda som äntrar en buss inne i Lindesberg och tar en tur ut till – en jättelik grusgrop. Och de här resenärerna blev både informerade och imponerade över det de såg. Det var Nora Lindefrakt, NLF, som var värd den här gången och det är inte någon grop det handlar om utan företagets stora anläggning i Yxe, som en del av torsdagens besökare inte kände till och många inte hade besökt.

NLF är ett stort företag som är verksamt över stora delar av Sverige. Bara en tredjedel i länet.
Carl Johan Salomonsson nämner Stockholm och Eskilstuna som exempel. Det började med en investering för en billig peng på 60-talet. Nu är det både produktion och återvinning här, och det finns naturmaterial här som räcker flera decennier framåt.

Här sorteras och återvinns material och blir energi. Här ligger t ex virke av olika kvaliteter och gummidäck, men det som är mest iögonfallande är den stora bergtäkt med en brant stenvägg i fonden som inte står Dalhalla efter.

Här produceras naturmaterial som betongindustrin frågar efter, som villaägaren vill ha som gårdsgrus eller fin sand till barnens sandlåda. Agneta Andersson, som jobbar NLF visar den sand som kommer att ligga på den beachvolley-plan som NLF anlägger på Loppholmen (se artikel i LindeNytt).
– Det här var roligt att visa, säger hon och berättar om sin tidigare karriär som volleybollspelare.

Staffan Sandberg jobbar på NLF och är också med på frukostmötet – där det bjuds på kaffe, te och mackor på plats. Han visar på en hög med vita plastsäckar, som innehåller just – plastsäckar.

Staffan Sandberg vid en av de jättelika sorterade högarna, vita plastsäckar, vid NLFs återvinningsanläggning i Yxe. 

– Det gäller att sortera ordentligt, så att vi kan ta ut rätt pris, när vi levererar, säger han.

Även för mig var det här en ny upplevelse – att det verkar så väldigt välsorterat – såväl det som ska återvinnas som energi eller nya produkter, och det som, grävs fram ur marken. Här pratar man om allt från råjord till gjutgrus och dimensioner på 0,4 o dyl:


Marianne Borkowski, Veronica Andersson, Birgitta Wiklund och Marita Ohls får veta hur de utvinner olika bergmaterial på NLFs anläggning i Yxe av Carl Johan Salomonsson.

– Vad du vill ha, kan du få hem direkt på plats, eller hämta det själv med släp, t ex, säger Carl Johan Salomonsson. Du kan till och med komma hit och själv handplocka (”självplock”?) om du vet precis vilka stenar du vill ha till färg, form och storlek i din trädgård.

Frukostmötet gav den här gången också möjlighet till informationsutbyte mellan deltagarna under de långa promenaderna i denna stora anläggning. Här fick man tillfälle att tala på tu man hand med både politiker och företagare om  man ville.

– Man får bra information vad som händer i kommunen och hos företagarna. Det är ett sätt att få ett nätverk, säger Richard Järlstam från Linde Energi. Han brukar vara med på företagarfrukostarna. Linde Energi har också varit värd några gånger – bl a för att presentera ackumulatortanken på industriområdet, när den var ny.

Publicerad 22 maj 2014 klockan 12:19

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Bland mossa och svampar. Foto: Sami Rahkonen.

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.

25 september 2026 klockan 10:02 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons


Professionell pizzabakning på schemat för eleverna från anpassad grundskola. Foto: Privat

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.

24 september 2026 klockan 18:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman

Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför best...

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken

Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart...

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en ö...
22 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge...
21 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han ...
21 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.

18 september 2026 klockan 14:49 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit...

Billerud flaggar för lukt och buller

Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhå...

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går ...

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa ...

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt ...

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet...

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit ...

Anders Persson (LPO). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.

14 september 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och ...
13 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hur följer du valet? Uppdatera oss!
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med mä...
12 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-12

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-10

2026-09-10

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-25 11:00