Vattnet är inte mer än 2-3 grader, och det är viktigt att inte drabbas av panik. Valter Kanlén fixade sitt isbad galant. Foto: Camilla Lagerman
Aron Kelescenyi går ut till den tunnaste delen av isen innan den tillslut brister. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Aron får frågan vad hans föräldrar heter, något kan klarar att svara på utan problem. Foto: Camilla Lagerman
Valter Kanlén gör ett hopp rakt ut i vattnet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Klara Sahlén är lite nervös innan det är dags att hoppa i vattnet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Iskallt uppdrag för Lindbackaskolans nior
Vattnet är inte mer än 2-3 grader, och det är viktigt att inte drabbas av panik. Valter Kanlén fixade sitt isbad galant. Foto: Camilla Lagerman
Aron Kelescenyi går ut till den tunnaste delen av isen innan den tillslut brister. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Aron får frågan vad hans föräldrar heter, något kan klarar att svara på utan problem. Foto: Camilla Lagerman
Valter Kanlén gör ett hopp rakt ut i vattnet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Klara Sahlén är lite nervös innan det är dags att hoppa i vattnet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Iskallt uppdrag för Lindbackaskolans nior
I strålande vackert vinterväder samlades Lindbackaskolans klass 9B ute på Lindessjöns is vid lunchtid på fredagen, för en något annorlunda idrottslektion. Bada isvak stod nämligen på dagens schema, något som eleverna såg fram emot med skräckblandad förtjusning.
– Det här är ett moment som heter livräddning vid vatten vintertid, så först har eleverna haft en teoretisk del där vi har gått igenom hur det går till, vad som är viktigt att tänka på och vilka säkerhetsåtgärder man bör tänka på innan man ger sig ut på isar. Det här momentet vi gör idag är helt frivilligt, men det är väldigt bra att veta hur det känns att hamna i kallt vatten, förklarar lärare Johanna Röseberg.
Idrottslärare Johanna Röseberg fäster en säkerhetslina kring midjan på Valter Kanlén, som med bestämda steg kliver fram till isens sköra kant. Efter ett par djupa andetag gör han ett hopp rakt ut i det iskalla vattnet. Någon sekund senare är han uppe över vattenytan igen och får tag i ispiggarna som hänger kring halsen. Innan han får ta sig upp ur det minst sagt kyliga vattnet ställer Johanna en fråga som han ska svara på, detta för att återfå kontroll över andningen.
– Om man får kontroll över andningen har man bättre förutsättningar att inte hamna i chock, och därmed kunna fatta rätt beslut för att klara sig ur situationen, förklarar Johanna.
Näst på tur är Klara Sahlén, som försiktigt tar sig ut till iskantens allra tunnaste del, där den enkelt faller samman under hennes fötter. Även Klara är snabbt uppe över ytan igen, och hon får kvickt fram sina ispiggar och inväntar Johannas kontrollfråga.
– Vad är det för dag idag?
– Fredag! ropar hon till svar innan hon tappert kämpar sig upp ur det iskalla vattnet och kan springa in till värmen.
– Forskning har visat att om man har fått prova på detta under kontrollerade former, så har man större chans att klara sig om man skulle gå igenom isen på riktigt, förklarar idrottslärare Rebecka Jylhäsalmi.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
13 februari 2026 klockan 10:25 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...