Vattnet är inte mer än 2-3 grader, och det är viktigt att inte drabbas av panik. Valter Kanlén fixade sitt isbad galant. Foto: Camilla Lagerman
Aron Kelescenyi går ut till den tunnaste delen av isen innan den tillslut brister. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Aron får frågan vad hans föräldrar heter, något kan klarar att svara på utan problem. Foto: Camilla Lagerman
Valter Kanlén gör ett hopp rakt ut i vattnet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Klara Sahlén är lite nervös innan det är dags att hoppa i vattnet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Iskallt uppdrag för Lindbackaskolans nior
Vattnet är inte mer än 2-3 grader, och det är viktigt att inte drabbas av panik. Valter Kanlén fixade sitt isbad galant. Foto: Camilla Lagerman
Aron Kelescenyi går ut till den tunnaste delen av isen innan den tillslut brister. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Aron får frågan vad hans föräldrar heter, något kan klarar att svara på utan problem. Foto: Camilla Lagerman
Valter Kanlén gör ett hopp rakt ut i vattnet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Klara Sahlén är lite nervös innan det är dags att hoppa i vattnet. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Iskallt uppdrag för Lindbackaskolans nior
I strålande vackert vinterväder samlades Lindbackaskolans klass 9B ute på Lindessjöns is vid lunchtid på fredagen, för en något annorlunda idrottslektion. Bada isvak stod nämligen på dagens schema, något som eleverna såg fram emot med skräckblandad förtjusning.
– Det här är ett moment som heter livräddning vid vatten vintertid, så först har eleverna haft en teoretisk del där vi har gått igenom hur det går till, vad som är viktigt att tänka på och vilka säkerhetsåtgärder man bör tänka på innan man ger sig ut på isar. Det här momentet vi gör idag är helt frivilligt, men det är väldigt bra att veta hur det känns att hamna i kallt vatten, förklarar lärare Johanna Röseberg.
Idrottslärare Johanna Röseberg fäster en säkerhetslina kring midjan på Valter Kanlén, som med bestämda steg kliver fram till isens sköra kant. Efter ett par djupa andetag gör han ett hopp rakt ut i det iskalla vattnet. Någon sekund senare är han uppe över vattenytan igen och får tag i ispiggarna som hänger kring halsen. Innan han får ta sig upp ur det minst sagt kyliga vattnet ställer Johanna en fråga som han ska svara på, detta för att återfå kontroll över andningen.
– Om man får kontroll över andningen har man bättre förutsättningar att inte hamna i chock, och därmed kunna fatta rätt beslut för att klara sig ur situationen, förklarar Johanna.
Näst på tur är Klara Sahlén, som försiktigt tar sig ut till iskantens allra tunnaste del, där den enkelt faller samman under hennes fötter. Även Klara är snabbt uppe över ytan igen, och hon får kvickt fram sina ispiggar och inväntar Johannas kontrollfråga.
– Vad är det för dag idag?
– Fredag! ropar hon till svar innan hon tappert kämpar sig upp ur det iskalla vattnet och kan springa in till värmen.
– Forskning har visat att om man har fått prova på detta under kontrollerade former, så har man större chans att klara sig om man skulle gå igenom isen på riktigt, förklarar idrottslärare Rebecka Jylhäsalmi.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.
Här stängs vattnet av
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berö...
Skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan samlades i Lindeskolans aula för att ta del av en introduktion av programmet Lika Olikas Värdegrundsår. Foto: Jennie Einarsson
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris till Gudrun Perssons minne. Den 15:e augusti är sista dagen att skicka in förslagen.
På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset på allt, fick lindesbergarna att gå man ur huse, och redan långt innan butiken öppnade sina dörrar ringlade kön lång utanför.