Trafikutvecklingsingenjör Jan Gustafsson tackar för sig och släcker ner sitt kontor för sista gången vid månadsskiftet. Nu väntar pension för Gustafsson som tänker ägna mycket av sin vardag åt jordbruksfastigheten vid Usken istället. Han sammanfattar åren som mycket intressanta – även om han fått ta en del hård kritik under resans gång.
Jan Gustafsson har arbetat åt Lindesbergs kommun sedan 1984, först som projekteringschef på dåvarande Gatukontoret. Dessförinnan arbetade han på motsvarande avdelning i Hallsbergs kommun. Från första arbetsåret i Lindesberg innebar hans arbetsområde så mycket mer än trafikfrågor.
-Från början hade man även hand om nybyggnationer men på senare år har det alltså mest blivit trafik och allt vad det innebär, förklarar Gustafsson.
Det var först i samband med ombyggnationen av Kristinavägen som trafikenheten började ta dagens form. Och just detta kära ämne, Kristinavägen, har blivit en återkommande fråga i Jan Gustafssons liv. På gott och ont. Som tjänsteman måste han trots allt verkställa politiskt fattade beslut. Det kan svida i örat…
-Jodå, jag har fått mycket skäll genom åren, skrattar han.
-Men de brukar lugna ner sig när de har fått skälla av sig. Det är ju faktiskt bra att folk engagerar sig, poängterar han.
Även om Kristinavägen har varit hett debatterat, vill Gustafsson minnas Kungsgatan som gågata som en milstolpe värd namnet.
-Det var ett riktigt rabalder kring detta. Jag vill minnas att det var i slutet av 80-talet som man beslutade om att göra gågata där. Detta fick hårt motstånd från köpmännen som påtalade ”farorna”. Man påstod att butikerna på gatan tvingades stänga eller flytta för att klara sig, berättar Gustafsson.
Jan Gustafsson äger två fastigheter, en i centrala Lindesberg och en gammal jordbruksfastighet i närheten av Usken. Förutom jakt- och fiskeintresset planerar han nu ägna fritiden åt dessa projekt.
-Jag kommer att renovera fastigheten i Usken. Det är en gammal jordbruksfastighet från 1800-talet. Sedan blir det naturligtvis mycket jakt och fiske. Det är härlig avkoppling, tycker jag, avslutar han.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.