Trafikutvecklingsingenjör Jan Gustafsson tackar för sig och släcker ner sitt kontor för sista gången vid månadsskiftet. Nu väntar pension för Gustafsson som tänker ägna mycket av sin vardag åt jordbruksfastigheten vid Usken istället. Han sammanfattar åren som mycket intressanta – även om han fått ta en del hård kritik under resans gång.
Jan Gustafsson har arbetat åt Lindesbergs kommun sedan 1984, först som projekteringschef på dåvarande Gatukontoret. Dessförinnan arbetade han på motsvarande avdelning i Hallsbergs kommun. Från första arbetsåret i Lindesberg innebar hans arbetsområde så mycket mer än trafikfrågor.
-Från början hade man även hand om nybyggnationer men på senare år har det alltså mest blivit trafik och allt vad det innebär, förklarar Gustafsson.
Det var först i samband med ombyggnationen av Kristinavägen som trafikenheten började ta dagens form. Och just detta kära ämne, Kristinavägen, har blivit en återkommande fråga i Jan Gustafssons liv. På gott och ont. Som tjänsteman måste han trots allt verkställa politiskt fattade beslut. Det kan svida i örat…
-Jodå, jag har fått mycket skäll genom åren, skrattar han.
-Men de brukar lugna ner sig när de har fått skälla av sig. Det är ju faktiskt bra att folk engagerar sig, poängterar han.
Även om Kristinavägen har varit hett debatterat, vill Gustafsson minnas Kungsgatan som gågata som en milstolpe värd namnet.
-Det var ett riktigt rabalder kring detta. Jag vill minnas att det var i slutet av 80-talet som man beslutade om att göra gågata där. Detta fick hårt motstånd från köpmännen som påtalade ”farorna”. Man påstod att butikerna på gatan tvingades stänga eller flytta för att klara sig, berättar Gustafsson.
Jan Gustafsson äger två fastigheter, en i centrala Lindesberg och en gammal jordbruksfastighet i närheten av Usken. Förutom jakt- och fiskeintresset planerar han nu ägna fritiden åt dessa projekt.
-Jag kommer att renovera fastigheten i Usken. Det är en gammal jordbruksfastighet från 1800-talet. Sedan blir det naturligtvis mycket jakt och fiske. Det är härlig avkoppling, tycker jag, avslutar han.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.