Trafikutvecklingsingenjör Jan Gustafsson tackar för sig och släcker ner sitt kontor för sista gången vid månadsskiftet. Nu väntar pension för Gustafsson som tänker ägna mycket av sin vardag åt jordbruksfastigheten vid Usken istället. Han sammanfattar åren som mycket intressanta – även om han fått ta en del hård kritik under resans gång.
Jan Gustafsson har arbetat åt Lindesbergs kommun sedan 1984, först som projekteringschef på dåvarande Gatukontoret. Dessförinnan arbetade han på motsvarande avdelning i Hallsbergs kommun. Från första arbetsåret i Lindesberg innebar hans arbetsområde så mycket mer än trafikfrågor.
-Från början hade man även hand om nybyggnationer men på senare år har det alltså mest blivit trafik och allt vad det innebär, förklarar Gustafsson.
Det var först i samband med ombyggnationen av Kristinavägen som trafikenheten började ta dagens form. Och just detta kära ämne, Kristinavägen, har blivit en återkommande fråga i Jan Gustafssons liv. På gott och ont. Som tjänsteman måste han trots allt verkställa politiskt fattade beslut. Det kan svida i örat…
-Jodå, jag har fått mycket skäll genom åren, skrattar han.
-Men de brukar lugna ner sig när de har fått skälla av sig. Det är ju faktiskt bra att folk engagerar sig, poängterar han.
Även om Kristinavägen har varit hett debatterat, vill Gustafsson minnas Kungsgatan som gågata som en milstolpe värd namnet.
-Det var ett riktigt rabalder kring detta. Jag vill minnas att det var i slutet av 80-talet som man beslutade om att göra gågata där. Detta fick hårt motstånd från köpmännen som påtalade ”farorna”. Man påstod att butikerna på gatan tvingades stänga eller flytta för att klara sig, berättar Gustafsson.
Jan Gustafsson äger två fastigheter, en i centrala Lindesberg och en gammal jordbruksfastighet i närheten av Usken. Förutom jakt- och fiskeintresset planerar han nu ägna fritiden åt dessa projekt.
-Jag kommer att renovera fastigheten i Usken. Det är en gammal jordbruksfastighet från 1800-talet. Sedan blir det naturligtvis mycket jakt och fiske. Det är härlig avkoppling, tycker jag, avslutar han.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.