Trafikutvecklingsingenjör Jan Gustafsson tackar för sig och släcker ner sitt kontor för sista gången vid månadsskiftet. Nu väntar pension för Gustafsson som tänker ägna mycket av sin vardag åt jordbruksfastigheten vid Usken istället. Han sammanfattar åren som mycket intressanta – även om han fått ta en del hård kritik under resans gång.
Jan Gustafsson har arbetat åt Lindesbergs kommun sedan 1984, först som projekteringschef på dåvarande Gatukontoret. Dessförinnan arbetade han på motsvarande avdelning i Hallsbergs kommun. Från första arbetsåret i Lindesberg innebar hans arbetsområde så mycket mer än trafikfrågor.
-Från början hade man även hand om nybyggnationer men på senare år har det alltså mest blivit trafik och allt vad det innebär, förklarar Gustafsson.
Det var först i samband med ombyggnationen av Kristinavägen som trafikenheten började ta dagens form. Och just detta kära ämne, Kristinavägen, har blivit en återkommande fråga i Jan Gustafssons liv. På gott och ont. Som tjänsteman måste han trots allt verkställa politiskt fattade beslut. Det kan svida i örat…
-Jodå, jag har fått mycket skäll genom åren, skrattar han.
-Men de brukar lugna ner sig när de har fått skälla av sig. Det är ju faktiskt bra att folk engagerar sig, poängterar han.
Även om Kristinavägen har varit hett debatterat, vill Gustafsson minnas Kungsgatan som gågata som en milstolpe värd namnet.
-Det var ett riktigt rabalder kring detta. Jag vill minnas att det var i slutet av 80-talet som man beslutade om att göra gågata där. Detta fick hårt motstånd från köpmännen som påtalade ”farorna”. Man påstod att butikerna på gatan tvingades stänga eller flytta för att klara sig, berättar Gustafsson.
Jan Gustafsson äger två fastigheter, en i centrala Lindesberg och en gammal jordbruksfastighet i närheten av Usken. Förutom jakt- och fiskeintresset planerar han nu ägna fritiden åt dessa projekt.
-Jag kommer att renovera fastigheten i Usken. Det är en gammal jordbruksfastighet från 1800-talet. Sedan blir det naturligtvis mycket jakt och fiske. Det är härlig avkoppling, tycker jag, avslutar han.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.