I oktober drar TV4´s nya program ”Första, andra, tredje” igång och som namnet antyder handlar det om just antikviteter och auktioner. Programledare är den lika mycket barfota som populära Ernst Kirchsteiger, som vi lärt känna genom programserien ”Sommartorpet” på SVT. Nu ska Lindesbergs auktionsguru Janne Olsson och Ernst Kirchsteiger sätta upp en auktion i Brunnsparken i Örebro, där ett av avsnitten ska spelas in.
Janne Olsson på Linde Auktionstjänst fick ett telefonsamtal från TV4 och med detta en förfrågan att medverka i produktionen av det nya programmet. Janne såg ingen anledning att tacka nej, redan nästa helg kommer inspelningen att ske på plats i Brunnsparken.
-Jag tror det här kan bli ett riktigt kul och intressant program. Som jag fått förklarat för mig, så ska folk få komma och lämna in saker till auktionen. Och alla prylar kommer att värderas av experter från bland annat Bukowski, säger Janne.
Hur känns det att få träffa och arbeta med Ernst?
-Det ska bli kul, men vi känner varandra sedan tidigare så det är inget konstigt alls. Han är trevlig och lättsam.
Kan vem som helst lämna in prylar till programmet?
-Ja, det är väl tanken det. Alla får komma och lämna in saker till oss, allt värderas sedan av experterna. Jag tror även vi som sköter auktionen kommer att få sköta en del av värderingarna.
När ska programmet sändas?
-Det första har redan spelats in och sänds nästa måndag. Men när vårat program ska visas vet jag faktiskt inte. Det lutar väl ändå åt att det blir under oktober månad och eventuellt kommer det att delas upp i två delar.
Kommer du själv att synas något i rutan?
-Nej, gudskelov, säger han skrattande.
-Jag kommer bara att hålla i själva auktionen, så mig slipper ni se i programmet, tillägger han.
Nästa söndag spelas programmet in. Dagarna innan (fredag och lördag) får folk åka till Brunnsparken med sina antikviteter och doningar för att lämna in dessa till den kommande auktionen. Har man inte möjligheten att infinna sig på plats i Brunnsparken, så går det bra att lämna in sakerna vid auktionshallen i Fornaboda.
Om nu Ernst håller stilen och dyker upp barfota, och om Janne Olsson slipper undan kamerorna – ja, det återstår alltså att se i höst.
Delar av det som ska auktioneras ut finns redan nu upplagt på Linde Auktionstjänsts hemsida.
Sidan finner ni på denna länk>>
UPPDATERAD KL. 18.25. Ett drunkningslarm inkom vid 17-tiden på torsdagen från sjön Råsvalen strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm hade en tom båt upptäckts driva omkring ute på sjön. Vid 18-tiden kunde man dessbättre avsluta ärendet då båtens ägare var anträffad – på land och vid god vigör.
SOS Alarm hade vid 18.20-tiden inga uppgifter gällande omständigheterna, om ägaren fallit ur båten och tagit sig in till land eller om båten helt sonika lossnat från sin förtöjningsplats.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
För två veckor sedan, när jag var på väg till ett ställe för att fotografera, så fick jag syn på två mörka ting längre bort på en grusväg. Jag trodde först på tjädertuppar med tanke på färgen, men när jag kom lite närmare såg jag att de var två grävlingsungar som rullade runt och lekte med varandra. Sedan kom en till unge upp från diket. Så totalt tre syskon. Jag smög närmare med bilen…
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.