Kräftfisket i fredags blev inte mycket att skryta över. Trots relativt goda väderförhållanden, så uteblev den riktiga kräftfesten på grund av att kräftorna inte var närvarande.-Det här är det sämsta fisket någonsin och det känns naturligtvis inte ett dugg roligt nu, säger Roland Johansson, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Igår, måndag, sammanställdes resultatet av den första kräftfiskekvällen och det var med djupa veck i pannan som man konstaterade att fisket blev rekorddåligt.
Det var med nöd och näppe som fångstkurvan sträckte sig över 1000-strecket.
-Det är förtvivlat och det råder inget tvivel om att det är något annat än bara sommarens höga vattenflöden som påverkat kräftorna. Eventuellt hade vi maximal otur att pricka in en period då större delen av beståndet är på gång att ömsa skal. Då ligger de ju bara orörliga oavsett vad man lockar dem med, säger Roland Johansson.
Endast 1243 kräftor fiskades upp under kvällen. Ett tiotal fiskare blev helt utan fångst i burarna, framförallt de som fiskade i sjön. Det bästa fisket upplevdes i Dalkarlshyttan där en fiskare lyckades övertala 62 kräftor att krypa in i burarna.
Fisket har dalat stadigt sedan rekordåret 2002, då man fick över 13 000 kräftor under en kväll. Under senare år har man konstaterat ”uselt fiske” trots att siffrorna legat betydligt högre än vad som är fallet nu. Därav den stora oron hos arrangören. Varför fisket har blivit så mycket sämre är dock en gåta.
-Det har vi tyvärr inget svar på. Vi kan bara hoppas att det är tillfälligheter som avgör, till exempel det här med skalömsningen. Om så är fallet borde vi få ett mycket bättre fiske den 28 augusti. Men blir det samma visa då som nu – då har vi problem, avslutar Roland Johansson.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
Två personbilar kolliderade i centrala Lindesberg på onsdagen. Enligt polisen skall det ha varit upprörd stämning mellan inblandade parter.
– Vi är på plats och medlar, det har varit lite tjafs, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunstyrelsen möte, den 26 augusti, röstade en majoritet för att avveckla Vedevågs skola. NA skrev: hur övriga partier ställer sig i denna fråga kommer att visa sig i kommunfullmäktige. Kristdemokraterna hade ingen representation på detta möte, hade vi haft det skulle vi reserverat oss mot beslutet.
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
Sedan förra veckan har en starkt hotad och extremt sällsynt fågel från Asien hållit till utanför Örebro. En stäppörn. Första någonsin i Närke faktiskt. Denna rovfågel är en flyttfågel och häckar inte i Sverige. Den ses ändå nästan årligen i södra Sverige och den allra första dokumenterade observationen gjordes i Falsterbo år 1964.
Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin verksamhet i Guldsmedshyttan. Med anledning av detta meddelar Linde energi att spillvärmeleveransen från gjuteriet kommer att upphöra. Detta kommer dock inte att påverka kunderna inom fjärrvärmenätet i Guldsmedshyttan och Storå, bekräftar Fredrik Jansson, affärsområdeschef för Linde Energi Värme, i ett pressmeddelande.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Fredagens kräftfiske i Lindesberg blev en blöt tillställning, då ett häftigt skyfall drog in under kvällen. Trots kallduschen var dock humöret på topp hos de yngre deltagarna, som förväntansfullt vittjade både burar och håvar i jakt på kräftor.
– Bra, pappa! ropar snart treåriga Tuva när hennes pappa vittjar en av sina burar.