Tomten har uppenbarligen varit på besök hos Linde Energi AB där man idag presenterade sin julklapp. När paketsnören och omslagspapper lossats fanns däri ett solcellserbjudande från Linde Energi, i samarbete med Jämtkraft AB som man har en överenskommelse med.
Intresset för solceller växer sig större, inte minst ur miljösynpunkt. Idag presenterade Linde Energi sin julklapp till solcellsintressenter: ett solcellserbjudande i samarbete med Jämtkraft AB, Linde Energis huvudleverantör av el, en överenskommelse som innebär att man får hjälp att förmedla solcellspaket samt planera solcellsanläggning. De hjälper till med rådgivning, och anläggningen är dessutom anpassad för Nordiskt klimat, såsom snö och de mörkerförhållanden som råder häromkring.
För att skaffa solcellsanläggning är processen lång; kundens förutsättningar ska utredas, det ska anmälas till kommunen, ansökan om investeringsbidrag, befintligt elavtal ska ses över, momsregistrering ska göras, liksom anmälan till nätägare och anmälan om elcertifikat, detta för att nämna några punkter.
– Många går och tänker på att kanske skaffa det, men man orkar inte gå igenom processen. Nu kan man äntligen få den rätta knuffen att göra det här, säger Greger Nilsson, Linde Energis styrelseordförande.
– Det är en stor hjälp att kunna erbjuda kunderna hjälp med den här processen, tycker kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S).
Det är ett specialerbjudande från Linde Energi som gäller: Sol 60. De kunder som köper solcellspaket från Linde Energi tecknar ett avtal på tre år, där Linde Energi köper överskottselen för 60 öre/kWh i 12 månaders tid. Sedan köps överskottet enligt det avtal som alla befintliga mikroproducenter har, spotpris minus 1,5 öre/kWh. Panelerna tar upp 20 kvadratmeter av villataket, och har en bruttokostnad på 60 000 kronor, där det ges möjlighet att få tillbaka 35 procent från investeringsbidraget.
– Vi tjänar egentligen ingenting på det här, däremot lever vi upp till vårt miljömål som företag. Vi vill ha en klar och tydlig miljöprofil. En solelanläggning betalar tillbaka sig på ungefär 10, 15 år ungefär, säger Göran Karlsson, elchef och vice VD.
– Tittar man så ser man ju att det har hänt något i och med det milda klimatet. Vi vill dra vårt strå till stacken för en bättre miljö. Det är ingen jättestor vinstaffär för oss, men för kunder som står i det här valet kan det betyda mycket, tillägger Greger.
Och Irja konstaterar:
– Kommunmedborgarna blir mer och mer miljömedvetna, då är det kul att bolaget ligger i framkant, det är kul att de kommer till oss ägare och inte tvärtom.
Även kommunstyrelsens vice ordförande, Jonas Kleber (C), är helt och hållet positiv till bolagets julklapp.
– Det är kul att man kan göra något sådant här lokalt. Jag ser bara att det är positiva effekter, säger Kleber.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.