Tomten har uppenbarligen varit på besök hos Linde Energi AB där man idag presenterade sin julklapp. När paketsnören och omslagspapper lossats fanns däri ett solcellserbjudande från Linde Energi, i samarbete med Jämtkraft AB som man har en överenskommelse med.
Intresset för solceller växer sig större, inte minst ur miljösynpunkt. Idag presenterade Linde Energi sin julklapp till solcellsintressenter: ett solcellserbjudande i samarbete med Jämtkraft AB, Linde Energis huvudleverantör av el, en överenskommelse som innebär att man får hjälp att förmedla solcellspaket samt planera solcellsanläggning. De hjälper till med rådgivning, och anläggningen är dessutom anpassad för Nordiskt klimat, såsom snö och de mörkerförhållanden som råder häromkring.
För att skaffa solcellsanläggning är processen lång; kundens förutsättningar ska utredas, det ska anmälas till kommunen, ansökan om investeringsbidrag, befintligt elavtal ska ses över, momsregistrering ska göras, liksom anmälan till nätägare och anmälan om elcertifikat, detta för att nämna några punkter.
– Många går och tänker på att kanske skaffa det, men man orkar inte gå igenom processen. Nu kan man äntligen få den rätta knuffen att göra det här, säger Greger Nilsson, Linde Energis styrelseordförande.
– Det är en stor hjälp att kunna erbjuda kunderna hjälp med den här processen, tycker kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S).
Det är ett specialerbjudande från Linde Energi som gäller: Sol 60. De kunder som köper solcellspaket från Linde Energi tecknar ett avtal på tre år, där Linde Energi köper överskottselen för 60 öre/kWh i 12 månaders tid. Sedan köps överskottet enligt det avtal som alla befintliga mikroproducenter har, spotpris minus 1,5 öre/kWh. Panelerna tar upp 20 kvadratmeter av villataket, och har en bruttokostnad på 60 000 kronor, där det ges möjlighet att få tillbaka 35 procent från investeringsbidraget.
– Vi tjänar egentligen ingenting på det här, däremot lever vi upp till vårt miljömål som företag. Vi vill ha en klar och tydlig miljöprofil. En solelanläggning betalar tillbaka sig på ungefär 10, 15 år ungefär, säger Göran Karlsson, elchef och vice VD.
– Tittar man så ser man ju att det har hänt något i och med det milda klimatet. Vi vill dra vårt strå till stacken för en bättre miljö. Det är ingen jättestor vinstaffär för oss, men för kunder som står i det här valet kan det betyda mycket, tillägger Greger.
Och Irja konstaterar:
– Kommunmedborgarna blir mer och mer miljömedvetna, då är det kul att bolaget ligger i framkant, det är kul att de kommer till oss ägare och inte tvärtom.
Även kommunstyrelsens vice ordförande, Jonas Kleber (C), är helt och hållet positiv till bolagets julklapp.
– Det är kul att man kan göra något sådant här lokalt. Jag ser bara att det är positiva effekter, säger Kleber.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.