Kalmarslunds Friluftsgård bör drivas i privat ägo – inte på invånarnas bekostnad. Detta har bland annat Moderaterna poängterat i tidigare motioner, skrivna i ärendet. Nu har Kalmarslunds framtid ånyo blivit aktuell och tongångarna idag är annorlunda jämfört med senast ärendet låg på bordet, för ett par år sedan.
I måndags togs ärendet upp i ett beredande kommunstyrelsemöte och intrycket av vad som där sades är att politikerna idag är mer angelägna om att sälja Kalmarslund jämfört med då det senast begav sig. Tidigare fanns nämligen ingen större vilja alls att sälja till en privatperson eller ett företag.
Moderaternas Pär-Ove Lindqvist är fortfarande på det klara med vad som måste göras. Han tycker en försäljning är det enda rätta.
-Sälj det i befintligt skick till ett rimligt pris. Vi har självklart lagt fram partiets försäljningsargument på nytt och tycker likadant idag som senast då frågan togs upp, säger Pär-Ove.
De senaste säsongerna har Kalmarslund ägts av det kommunala fastighetsbolaget Libo, Lindesbergsbostäder, som har arrenderat ut till en förening som drivit verksamheten. Denna lösning menar moderaterna låser aktören totalt.
-Ja, man kan ju inte göra några större investeringar och liknande. Därför bör den som driver anläggningen också vara dess ägare, kommenterar han.
Socialdemokraterna ger moderaterna visst stöd
Arnold Bengtsson, socialdemokrat, vill idag inte svara ja eller nej på frågan om man bör sälja campingen en gång för alla. Men samtidigt säger han att det inte är helt uteslutet.
-Vi vill gärna diskutera frågan lite mer först. Ska vi sälja Kalmarslund så måste det göras till någon som kan driva det på ett bra sätt, någon som kan tillgodose folkets behov. För jag tror Kalmarslund är ett viktigt inslag för många människor och det får vi inte glömma bort, menar Arnold Bengtsson.
Med detta ger socialdemokraterna moderaterna sitt stöd i frågan, om omständigheterna är de rätta vill säga.
Frågan om Kalmarslunds öde kommer tas upp i kommunstyrelsen i slutet av januari.
Fotnot: Nyligen har såväl kommunägda Lindesbergs Stadshotell som rörelseägda Folkets Hus sålts till privata företagare med hittills lyckat resultat.
En kvinna i 75-årsåldern har polisanmält att hon har utsatts för ett bedrägeri. Hon uppger för polisen att hon blev kontaktad av en för henne okänd gärningsperson, som lyckades lura till sig en större summa pengar.
För cirka två veckor sedan, när jag åkte med bilen på samma skogsväg där jag såg de söta grävlingarna nyligen (se förra veckans FotoFredag), så fick jag se någonting jag inte var beredd på…
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Vid 14-tiden på lördagen larmades Nerikes Brandkår till en adress strax utanför Frövi. Initialt löd larmet brand i lantbruksbyggnad.
– Det rör sig om en gammal lada som skall vara ombyggd till ett garage. Det är en bil som brunnit i garaget och orsakat kraftig rökutveckling, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomföras i Lindesberg på tre år. Nu ställs tävlingen in, då kommunen har lagat potthål på sträckan med oljegrus.
– Det är jättetråkigt, vi har en dialog med kommunen, men i det här fallet blev det en kommunikationsmiss, säger Peter Hayden.
INSÄNDARE/DEBATT: I en tidigare debattartikel ställde jag frågan ”Vem granskar vem i Lindesberg?”, med anledning av en medborgargranskning som avslöjat allvarliga systemfel med relevans för nationell säkerhet. Tiden för att bara ställa frågor är nu över. Min granskning har gått in i en ny och avgörande fas: att ställa ansvariga till svars.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.