INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs kommuns skolskjutsreglemente går att läsa att ”kommunen ansvarar för eleven från det att eleven stiger på skolskjutsen”. Jag har tre barn i åldrarna 5 och 8 år, barnen åker skolskjuts varannan vecka från Lindesberg till sin skola i Frövi. När barnen anländer till sin skola går de till personal som ”checkar” in dem digitalt, vilket ger mig som förälder ett meddelande om att barnen anlänt.
Mina barn startar sin resa (strax norr om Lindesberg) ca 06.55, och har flertalet gånger checkats in runt 07.13. Detta har fått mig som förälder att reagera på den korta restiden för den sträckan, även personal har uppmärksammat att barnen kommer tidigt till skolan.
Idag den 9/10 valde jag som förälder att kontrollera detta, genom att åka efter skoltaxin från Lindesberg till Fröviskolan. Till min förskräckelse så får jag uppleva hur chauffören med mina tre barn i bilen kör vårdslöst! Skoltaxin kör 110 km/h på länsväg 249 där det är 70 km/h, gör en riskabel omkörning med delvis skymd sikt på samma väg. När vi kommer till Frövi där det är hastighetsbegränsning 50 km/h så kör chauffören 90 km/h. När barnen kliver ur bilen ser jag dessutom att de två mindre barnen saknar bilkudde/bilstol. I trafikförordningen 4 kap 10§ går att utläsa att barn under 135 cm skall använda särskild skyddsanordning tillsammans med bilbälte.
Jag som förälder lägger mina barns liv i händerna på dem som kör skolskjuts, Hastigheten på ett fordon är avgörande om olyckan är framme, Ju högre hastighet desto allvarligare olycka.
Kan vi som föräldrar till barn som åker skolskjuts lita på att den sker på ett tryggt och trafiksäkert sätt?
Tina
Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när Jerle Stadsfest nu anordnas för femte gången. Bakom arrangemanget står Jerle Stadsförening, som vill uppmärksamma det som en gång var tänkt att bli centrum i Bergslagen, men istället blev Sveriges minsta stad.
– Vi har märkt hur stort intresset är för vår lilla stad, och därför vill vi fortsätta att lyfta fram den, säger Janne Olsson, ordförande i Jerle Stadsförening.
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.