På lördag visas vårens sista föreställning av Opera på bio i Lindesberg. Samtidigt är det nu klart vilka sex föreställningar som kommer nästa säsong. Det blir flera klassiker och en operamusikal.
Det är en grupp volontärer i Lindesbergs Filmstudio, som på uppdrag av kulturenheten i kommunen ansvarar för visningen av de livesända operaföreställningarna från Metropolitan Opera i New York. Genom organisationen Folkets Hus och Parker erbjuds en lång rad föreställningar och på Folkets Hus i Lindesberg visas varje säsong sex operor.
Det är mycket som ska stämma när filmstudions operasektion väljer. Det gäller att få till en blandning av olika stilar och epoker. Det är spännande att ta in något som känns nytt och annorlunda, men samtidigt också få med de omtyckta klassikerna. När spelåret 2019-2020 diskuterades var Turandot en solklar favorit. Den inleder säsongen i Lindesberg den 12 oktober och innehåller det fantastiska stycket Nessum dorma, som sjungits av operahistoriens stora världstenorer som Jussi Björling och dagens Jonas Kaufmann.
Norrbottningen och barytonsångaren Peter Mattei är tillbaka på Metropolitans scen, den här gången i föreställningen Wozzeck. Det känns naturligt för operagruppen att den ska med. Operamusikalen Porgy and Bess lockar med en bred musikalisk stil en större publik och visas i Lindesberg nästa år. Operastycken som kunnat ses i Lindesberg för inte så länge sedan får anstå för nästa säsong. Medan en välkänd och omtyckt opera som visats på Opera på Skäret är värd att visas också i Lindesberg.
När en operasäsong sätts samman, gäller det också att inte krocka med andra arrangemang som lockar publik. Men ibland går det inte att undvika. När det stora kulturevenemanget Vinterspår i februari drar många, många besökare kan en livesänd opera behöva spelas in och sändas vid ett annat tillfälle.
Opera på bio i Lindesberg 2019-2020
12 oktober Turandot
9 november Madama Butterfly
11 januari Wozzeck
8 februari Porgy and Bess
14 mars Flygande holländaren
9 maj Maria Stuarda
Föreställningarna börjar alltid 19.00 Föreställningar sänds live från Metropolitan Opera i New York till Folkets Hus i Lindesberg. Biljettpriset är 250 kr för vuxna och 180 kr för ungdom under 26 år.

Vårens sista föreställning – Karmelitersystrarna – börjar kl 18.00 (OBS tiden!) lördag den 11 maj. Det är en melodisk opera av Francis Poulenc med en handling fylld av skräck och mardrömmar. Sexton nunnor lider martyrdöden under franska revolutionen. Operan skrevs och hade urpremiär på 1950-talet.