Klas Pettersson startade sin egen bergtäkt i Fröddesboda strax utanför Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Klas startade sin egen bergtäkt: ”Drömmen är att kunna arbeta heltid med det här”
När Klas Pettersson tog över gården i Fröddesboda efter sin far började han fundera på vad han skulle kunna använda all mark till. En stor del av de många hektaren bestod nämligen av ungskog, men det fanns även en stor mängd berg. 2015 skickade han in sin ansökan om att få starta upp en bergtäkt och under våren 2020 fick han besked att det var beviljat. Sedan dess har han arbetat hårt med att anlägga en väg in till grustäkten, och strax innan jul krossade han sina första ton grus.
– Det var mest ungskog på min mark, så det är inget jag kommer hinna avverka utan mest bara gallra. Så då började jag fundera på vad man skulle kunna hitta på istället, och kom fram till att berget kunde användas, berättar Klas.
Klas anlitade konsultfirman Geopro och skickade 2015 in sin ansökan om att starta sin egen bergtäkt, en process som skulle visa sig ta betydligt längre tid än vad han hade trott. Först under våren 2020 fick han besked om att ansökan var beviljad.
– Vi fick gå igenom miljödomstolar och överdomstolar, men det är ju visserligen bra för då vet vi att det är ordentligt gjort, säger han.
För Klas som under många år legat ute på jobb är drömmen om att kunna arbeta närmare hemmet levande i allra högsta grad.
– När man har småbarn är det ju roligare att kunna vara hemma. Drömmen är att kunna arbeta heltid med det här så småningom, men det kommer nog ta ett tag att komma igång, så de kanske hinner bli tonåringar, säger han och ler.
Foto: Camilla Lagerman
Strax innan jul krossades de första 25 tonen grus som nu ligger och väntar på att vintern ska bli något mildare innan de förhoppningsvis kan komma till användning i närområdet.
– Transporter är ju dyrt idag och företagen vill kunna köpa material nära sina byggen. Det ska byggas en hel del bortåt Frövi inom kort så jag hoppas kunna leverera lite dit. Det är väldigt bra kvalitet på berget fick jag veta när ansökan gick igenom, så det duger till både asfalt och betongindustrin. Så nu hoppas jag att vintern blir mild så att byggena kan komma igång, berättar Klas.
I dagsläget har han avverkat cirka 3 hektar av sin mark, och det återstår ungefär 10-11 hektar till innan det tar stopp.
– Jag får leverera max 100 000 ton per år, men några sådan stora volymer tror jag inte att jag kommer upp i. Men man kan ju alltid sikta mot stjärnorna, avslutar han glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
26 november 2025 klockan 15:13 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Annons
Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Gymnasiemässan lockade framtidens elever
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig ...