Kommundelsträffen i Rockhammar blev minst sagt laddad. Att man ska få ha kvar förskoleklassen till trean var positivt, men att fyran till sexan skulle bortprioriteras föll däremot inte i god jord och upprörde många.
I gymnastiksalen är det samma gamla orangea stolar, liksom träbänkarna som så många barn lekt skeppsbrott på. Utanför fönstren står fotbollsmålen utan nät stabilt kvar, trots alla barn som hängt i dem. Men idag ska det inte vara någon gymnastik, och istället för barn är lokalen fylld av politiker och byinvånare. Det är kommunchef Christer Lenke som inledande får berätta om det kommunala läget, men någonstans hänger en viktigare fråga i luften. Det dröjer således knappt en sekund innan Irja Gustavsson (S), kommunstyrelsens ordförande, har överlåtit ordet till allmänheten innan frågan kommer farandes likt en projektil.
– Hur blir det med skolan?
Linda Svahn (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden får mikrofonen.
– Det var den givna frågan idag. Vi har resonerat och tänker stabilitet. Förskoleklass till trean är lättast att få lärare till, och därför tänker vi behålla det och fritids, och förskolan förstås. Skolår 4-6 är svårare på lärarsidan, därför tänker vi fokusera på de lägre åldrarna. Det är inte ett klubbat beslut men vi är överens i majoriteten.

Linda Svahn. Foto: Ida Lindkvist
Att det är svårt att få lärare till en skola som lever under ständigt nedläggningshot, tycker ingen är konstigt, och sättet man annonserat på är åhörarna enhälligt överens om har varit under all kritik. Irja och Linda intygar att det inte är en ekonomisk fråga, utan det handlar om att man inte vill lägga energi på att hitta en lärare. Flera i publiken håller med om att bevara endast några klasser är ett sätt att kväva skolan.
F-3 ska få vara kvar till åtminstone nästa mandatperiod, det garanterar politikerna. Men man nöjer sig inte, föräldrarna vill inte skicka sina barn till Fröviskolan som då är den skolan som blir aktuell.
– Man säger att det är sämre kvalité i byskolorna, men det är bara snack för att man vill bli av med byskolorna. Tittar man på de här barnen så har de bättre betyg och det finns stort potential i en sådan här skola, och en trygghet!, säger Inger Karlsson.
– Det är noll mobbning, alla trivs och de har bra betyg. När ni var här förra gången och vi hade vårt förutsättningslösa samtal trodde jag att ni ville satsa på oss, men nu är jag djupt besviken när jag inser att ni inte lyssnade alls, säger en förälder.

Diskussionen är väldigt laddad och flera åhörare lämnar lokalen i ren ilska redan innan mötet är avslutat. Det är upprörda åhörare, kanske främst föräldrar som givetvis värnar om sina barn. Per Söderlund (SD) begär ordet.
– I en sådan här liten by betyder skolan allt, man ska värna om de här små skolorna. Det handlar om en tjänst så det ska gå att finansiera.
Frågan om den här lärartjänsten fortfarande finns kvar, dyker upp.
– Den är inte indragen eller besparad, blir Henrik Arenvangs, förvaltningschef vid Barn- och utbildningsfövaltningen, svar.
– Kommer det en behörig lärare så är vi öppna för det då, ger Linda till slut med sig.
– Vi kommer säkert ha anledning att återkomma till er, tillägger Irja.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.