Kommundelsträffen i Rockhammar blev minst sagt laddad. Att man ska få ha kvar förskoleklassen till trean var positivt, men att fyran till sexan skulle bortprioriteras föll däremot inte i god jord och upprörde många.
I gymnastiksalen är det samma gamla orangea stolar, liksom träbänkarna som så många barn lekt skeppsbrott på. Utanför fönstren står fotbollsmålen utan nät stabilt kvar, trots alla barn som hängt i dem. Men idag ska det inte vara någon gymnastik, och istället för barn är lokalen fylld av politiker och byinvånare. Det är kommunchef Christer Lenke som inledande får berätta om det kommunala läget, men någonstans hänger en viktigare fråga i luften. Det dröjer således knappt en sekund innan Irja Gustavsson (S), kommunstyrelsens ordförande, har överlåtit ordet till allmänheten innan frågan kommer farandes likt en projektil.
– Hur blir det med skolan?
Linda Svahn (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden får mikrofonen.
– Det var den givna frågan idag. Vi har resonerat och tänker stabilitet. Förskoleklass till trean är lättast att få lärare till, och därför tänker vi behålla det och fritids, och förskolan förstås. Skolår 4-6 är svårare på lärarsidan, därför tänker vi fokusera på de lägre åldrarna. Det är inte ett klubbat beslut men vi är överens i majoriteten.

Linda Svahn. Foto: Ida Lindkvist
Att det är svårt att få lärare till en skola som lever under ständigt nedläggningshot, tycker ingen är konstigt, och sättet man annonserat på är åhörarna enhälligt överens om har varit under all kritik. Irja och Linda intygar att det inte är en ekonomisk fråga, utan det handlar om att man inte vill lägga energi på att hitta en lärare. Flera i publiken håller med om att bevara endast några klasser är ett sätt att kväva skolan.
F-3 ska få vara kvar till åtminstone nästa mandatperiod, det garanterar politikerna. Men man nöjer sig inte, föräldrarna vill inte skicka sina barn till Fröviskolan som då är den skolan som blir aktuell.
– Man säger att det är sämre kvalité i byskolorna, men det är bara snack för att man vill bli av med byskolorna. Tittar man på de här barnen så har de bättre betyg och det finns stort potential i en sådan här skola, och en trygghet!, säger Inger Karlsson.
– Det är noll mobbning, alla trivs och de har bra betyg. När ni var här förra gången och vi hade vårt förutsättningslösa samtal trodde jag att ni ville satsa på oss, men nu är jag djupt besviken när jag inser att ni inte lyssnade alls, säger en förälder.

Diskussionen är väldigt laddad och flera åhörare lämnar lokalen i ren ilska redan innan mötet är avslutat. Det är upprörda åhörare, kanske främst föräldrar som givetvis värnar om sina barn. Per Söderlund (SD) begär ordet.
– I en sådan här liten by betyder skolan allt, man ska värna om de här små skolorna. Det handlar om en tjänst så det ska gå att finansiera.
Frågan om den här lärartjänsten fortfarande finns kvar, dyker upp.
– Den är inte indragen eller besparad, blir Henrik Arenvangs, förvaltningschef vid Barn- och utbildningsfövaltningen, svar.
– Kommer det en behörig lärare så är vi öppna för det då, ger Linda till slut med sig.
– Vi kommer säkert ha anledning att återkomma till er, tillägger Irja.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.