När landets kommuner och landsting ska leva upp till de pensionsåtaganden de har för sina anställda i den offentliga sektorn, saknas enorma summor pengar att möta upp med. Lindesberg är inget undantag – snarare tvärtom: Lindesberg är en av de kommuner som har störst skuld. I Lindesberg kommer det att kosta varje invånare drygt 21 000 kronor att ”lösa ut” pensionsskulden.
Under de kommande åren kommer en mängd 40-talister gå i pension. Det är med anledning av de stora pensionskullarna, som problemet med pensionsskulderna i landets kommuner kommit upp i ny dager. De kommuner med lägst skuld, som t ex Knivsta och Trosa, har idag en skuld på drygt 8000 kr per invånare. Höganäs, som storleksmässigt är jämförbar med Lindesberg, har 15 650 kr per inv. Lindesbergs skuldindex ligger i ratingens toppskikt, det vill säga bland de kommuner med högst skuld, och visar 21 339 kronor per invånare.
Levt över sina tillgångar
Att möta upp den pensionsskuld som gnager är ingen lätt uppgift. Betydligt lättare hade man att bygga upp skulden. I regel handlar det om ren slöhet och slösaktighet som ligger bakom det ekonomiska läget, menar Mats Lagerman (s). Han menar också att skulden har funnits – och växt sig allt större – i många, många år.
-Det började redan på 60-talet och orsaken är att man levt över sina tillgångar. Problemet är att kommunen, som arbetsgivare, inte har gjort korrekta avsättningar. Brist på ekonomistyrregler, helt enkelt, kommenterar han.
”Som att kissa på sig”
Sedan några år tillbaka har Lindesbergs kommun blivit mer varse om problemet och har gjort avsättningar i den mån man kan. Men problemet är att man är 40 år för sent ute. Höjda skatter är något det talas om ute i landets kommuner. En åtgärd som känns främmande, enligt Lagerman.
-Jag hoppas verkligen inte det blir så, det måste göras andra saker, som till exempel spara mer så att man kan göra de avsättningar som krävs inom kommunen. Att höja skatten är som att kissa på sig: Det känns bra en liten stund, säger Lagerman.
Personalchefen: ”Skulden ökar inte längre”
Personalchef Eva Wahlsten vill inte riktigt hålla med om att det handlar om slösaktighet, men medger att man levt över sina tillgångar under en tid.
-Det är ju så här att det anställdes väldigt mycket folk under 70-talet och det avsattes inte pengar i den mån man borde ha gjort. Nu har vi dock ett nytt pensionssystem sedan 1998 som innebär att avsättningar görs enligt behovet. Den skuld som finns byggs alltså inte på mer, säger hon.
Den totala skulden, som byggts upp fram tills då det nya systemet trädde i kraft, är 475 miljoner kronor.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.