När landets kommuner och landsting ska leva upp till de pensionsåtaganden de har för sina anställda i den offentliga sektorn, saknas enorma summor pengar att möta upp med. Lindesberg är inget undantag – snarare tvärtom: Lindesberg är en av de kommuner som har störst skuld. I Lindesberg kommer det att kosta varje invånare drygt 21 000 kronor att ”lösa ut” pensionsskulden.
Under de kommande åren kommer en mängd 40-talister gå i pension. Det är med anledning av de stora pensionskullarna, som problemet med pensionsskulderna i landets kommuner kommit upp i ny dager. De kommuner med lägst skuld, som t ex Knivsta och Trosa, har idag en skuld på drygt 8000 kr per invånare. Höganäs, som storleksmässigt är jämförbar med Lindesberg, har 15 650 kr per inv. Lindesbergs skuldindex ligger i ratingens toppskikt, det vill säga bland de kommuner med högst skuld, och visar 21 339 kronor per invånare.
Levt över sina tillgångar
Att möta upp den pensionsskuld som gnager är ingen lätt uppgift. Betydligt lättare hade man att bygga upp skulden. I regel handlar det om ren slöhet och slösaktighet som ligger bakom det ekonomiska läget, menar Mats Lagerman (s). Han menar också att skulden har funnits – och växt sig allt större – i många, många år.
-Det började redan på 60-talet och orsaken är att man levt över sina tillgångar. Problemet är att kommunen, som arbetsgivare, inte har gjort korrekta avsättningar. Brist på ekonomistyrregler, helt enkelt, kommenterar han.
”Som att kissa på sig”
Sedan några år tillbaka har Lindesbergs kommun blivit mer varse om problemet och har gjort avsättningar i den mån man kan. Men problemet är att man är 40 år för sent ute. Höjda skatter är något det talas om ute i landets kommuner. En åtgärd som känns främmande, enligt Lagerman.
-Jag hoppas verkligen inte det blir så, det måste göras andra saker, som till exempel spara mer så att man kan göra de avsättningar som krävs inom kommunen. Att höja skatten är som att kissa på sig: Det känns bra en liten stund, säger Lagerman.
Personalchefen: ”Skulden ökar inte längre”
Personalchef Eva Wahlsten vill inte riktigt hålla med om att det handlar om slösaktighet, men medger att man levt över sina tillgångar under en tid.
-Det är ju så här att det anställdes väldigt mycket folk under 70-talet och det avsattes inte pengar i den mån man borde ha gjort. Nu har vi dock ett nytt pensionssystem sedan 1998 som innebär att avsättningar görs enligt behovet. Den skuld som finns byggs alltså inte på mer, säger hon.
Den totala skulden, som byggts upp fram tills då det nya systemet trädde i kraft, är 475 miljoner kronor.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.