Bob Linger står med en fot i Söderhamn, där hon egentligen bor, och en fot i Lindesberg där kärleken Christoffer Sjögren finns. Nu är hon dessutom i startgroparna för att på Bytesgatan öppna sin alldeles egna inredningsbutik där miljövänligt återbruk är en självklarhet.
Det är på Bytesgatan som Bob Linger har sin blivande butikslokal. Först måste man snirkla sig igenom ett par rum med loppisvaror, som inte tillhör Bob, men det är av loppisens ägare som hon hyr sin lokal.
– Jag kan inte få en egen ingång, men det blir bra ändå, säger Bob.
Konstnärsådran har alltid dunkat hårt och innan möbler och inredning blev ett stort intresse, har hon ägnat mycket tid åt att tatuera, måla och fotografera.
– Jag blir rastlös om jag inte har saker att göra. Det går knappt en sekund utan att jag pysslar med något, utan något att pyssla med blir jag galen. Det är kul att vara kreativ, jag har tyckt om det så länge jag kan minnas.
Möbelrenovering och upprustning och skapande av olika inredningsartiklar var dock nytt och Bob är självlärd.
– Jag har sådan tur att jag oftast lyckas med sådant som jag ger mig på. Jag fyndar mycket på loppis och saker som folk vill kasta, då är jag där och plockar. Om folk tänker kasta grejer kan jag lika gärna göra nytt, det är onödigt att kasta sådant som går att göra nytt. Det är kul för man slipper ha samma som andra, man får sitt eget. Det är roligt när grejerna har lite historia! Och så är det både billigt och miljövänligt.
– Industristilen som är inne nu kostar multum, och så kan du ta lite hönsnät och göra det själv istället för nästan ingenting. Återbruk och loppis har blivit en stor grej, men jag har inte sett att det finns någonstans här i Linde. Så det känns kul att börja med något nytt!
Bob har redan sålt flera av sina verk och en favorit var en gammal byrå som hon rustade upp. Lådorna målades fiffigt nog med griffelfärg.
– Så ungarna kunde klottra loss på den, säger hon och ler.
Christoffer tillägger stolt:
– Det var en riktigt bra idé!
I två månader har det rensats i lokalen, den största delen av tiden gick åt till att slänga sopor. Därefter har det snyggats upp och Bob har verkligen legat i, för nu börjar lokalen se fantastisk ut och ge en hemtrevlig känsla.
– Nu ska jag fylla upp här och jag vill bli klar med lokalen och så innan jag öppnar. Nästa steg blir att registrera företaget. Mitt mål och förhoppning är att dra igång under våren, innan sommaren, om nu saker blir som de ska.
Förutom att man kommer kunna handla det Bob skapat, kommer man också kunna komma förbi med egna grejer för att få dessa fixade.
– Vill man ha något fixat kan man komma hit och lämna in det på beställning i mån av tid. Då får man det fixat enligt önskemål, men vill man att jag ska hitta på så gör jag det, det är inte några problem, jag har ingen brist på idéer.

Hunden VeYsen agerar inredningsdetalj. Foto: Ida Lindkvist
Planer på kommande cafékväll finns också, då med lite hjälp av pojkvännen.
– Då kan man sitta på stolarna som man kan köpa, komma hit och slappna av och mysa lite. Christoffer får spela lite och det ska kännas som hemma. Jag vill att det här ska vara en plats där det är avslappnat!
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.