En ren katastrof. Så beskriver krogägarna själva hur Göransonska Gårdens inre regioner yttrade sig tidigare. Nu har en totalrust genomförts av innergården hos Lasse-Maja Bar & Kök och i afton släpper man in (eller ut) gästerna för första gången. Det enda orosmolnet är det som hänger ovan Bergslagsområdet signerat vädergudar med dålig humor.- Ja, nu är det bara solen som saknas, skrattar Wicktoria Holgersson.
Efter år av eftersatt underhåll, har Göransonskas innergård funnit sin charm igen. De nya krogägarna har inte sparat på krutet när man under senvintern ”satte spaden i marken” för den omfattande renovering som gjorts.
– Killarna (läs hantverkarna) som arbetat med det här har verkligen gjort ett fantastiskt arbete. Det var en ren katastrof tidigare men nu ser vi äntligen att innergården kan bli en förlängning av restaurangen och en mysig plats för hela familjen att bara ha det bra på, säger restaurangchef Wicktoria Holgersson.
Wicktoria nämner ett familjekoncept och förtydligar att baren faktiskt kommer att ha drinkar för såväl gammal som mycket ung.
– Vi får en glassbar på innergården där vi serverar kulglass och glassdrinkar. Tanken är ju att alla skall kunna sitta ned, äta gott och bara koppla av. Även barnfamiljer som vill gå ut och äta tillsammans.

Innergården har ett helt nytt koncept och utseende. Den tidigare väggmålningen har raderats och ersatts med ett lugnare intryck där endast krogens logotyp på en vit bakgrund är vad som möter gästerna. Den gamla scenen är väck och har ersatts med en ny som även kan användas som sittplatser när man inte har liveunderhållning. Flera trädgårdsgrupper är fördelade över innergårdens avdelningar. Den tidigare baren har skrotats och ersatts med en helt ny bar med smartare lösning.
– Nu har vi inte hunnit färdigt allt, men bakom baren finns idag ett fönster. Där skall vi sätta upp en dörr istället och då kan vi enkelt förflytta oss mellan baren inomhus och den nya baren på innergården. Det blir väldigt praktiskt för oss, som då kan röra oss mellan avdelningarna på nolltid, förklarar Wicktoria.
För det 34:e året i ordningen välkomnade bröderna Nelzén sina kunder till bokrean, som faktiskt blir den sista i brödernas regi. Med på plats fanns även de nya ägarna Christina Orrbo och Ann Björklund, som nu passar på att suga åt sig så mycket kunskap de kan innan det är dags att stå på egna ben.
– Vi övningskör för fullt, skrattar Ann bakom kassan.
Om allt går enligt plan öppnar 37:an på fredag, i sin nya och betydligt större kostym. Dessutom håller man som bäst på att ta fram helt nya röror till sina omåttligt populära baguetter, och till sin hjälp har man en av de ursprungliga upphovsmakarna till just rörorna, tillika Årets Ekokock, Anders Johnsson.
– Nu ska vi ta 37:an in i framtiden med lite nya smaker, och jag tror att det kommer bli riktigt bra, säger Anders med ett brett leende.
Den senaste tidens kalla och vackra vinterväder har fått Lindesbergarna att gå man ur huse för att låna bland annat skridskor och skidor hos Fritidsbanken. Förra torsdagen slog man rekord i antal utlåningar, då hela 154 fritidsprodukter lämnades ut, något som nu gjort att man utökat öppettiderna med ytterligare en dag.
Byggvaruhusjätten Byggmax öppnar i Lindesberg till sommaren, med ett helt nytt varuhus som kommer att byggas på Stafettgatan. Enligt ett pressmeddelande kommer butiken att skapa fyra till sex nya arbetstillfällen.
– Vi ser fram emot att erbjuda ortens alla hemmafixare bra byggvaror till riktigt bra priser. Nu blir det ännu lättare att genomföra sina byggprojekt och förverkliga byggdrömmarna, säger Fredrik Salovaara, regionchef på Byggmax.
Efter en lång tids dvala är det nu dags för restaurangen i Folkets Hus att leva upp igen, när Tittis Bistro & Restaurang öppnar under måndagen. Till en början satsar man mest på lunchservering, men hoppas på att kunna utöka i takt med att pandemin förhoppningsvis ebbar ut.
– Vi kommer börja med att bara ha luncher och sedan längre framåt sommaren, beroende på hur det ser ut med coronan, kommer vi försöka ha öppet även på kvällar, säger Mathias Söderström.
När kompistrion Tobias Stridälv, Maria Söderlund och Kalle Söderlund tog över gymmet i Stråssa efter Mats Funck hade det 25 medlemmar som tränade regelbundet. Nu, knappt två år senare, är antalet uppe i över 100, och trots den envisa pandemin ser man positivt på framtiden.
Granngården i Lindesberg har under den senaste månaden fått en inneboende på sitt lager, där en lurvig och vilsen katt numera huserar. Den är dock väldigt skygg, och man har nu tagit hjälp av föreningen Hemlösa Tassar i hopp om att kunna återförena missen med sina ägare.
– Den är väldigt, väldigt rädd och har många ställen att gömma sig på, säger Maria Sundh.
Flytten till Elons nya lokal på Bandygatan (industriområdet) har gått i något av rekordfart. Under de få dagarna den gångna julhelgen har man lyckats flytta och ställa i ordning för att kunna ta emot kunder i den helt nyrenoverade lokalen på onsdagen.
– Det är lite jobb kvar med att få lagret i ordning, därefter kan vi börja med att bygga upp köksutställningen, men på det stora hela är det ganska klart, berättar butiksägaren Daniel Larsson.