Under eftermiddagen fortsatte uppmärksammandet av den internationella kvinnodagen i Björkhagaskolans matsal. Det bjöds både på dans, som även kommunalrådets kvinnor testade på, en givande inspirationsläsning av Johanna Klockars från Klockarsgården, samt ett fantastiskt fikabord.
Det är den Internationella kvinnoföreningen i Lindesberg som bjuder in till tillsammans med dem uppmärksamma den internationella kvinnodagen som firas runtom i landet just den här dagen, den åttonde mars.
– Kvinnor och män måste ha samma rättigheter och skyldigheter, säger en representant och passar även på att tacka Irja Gustavsson (S) och Linda Svahn (S) som hjälpt och stöttat den här föreningen.
Därefter blir det traditionell folkdans från andra länder och utsmyckningen och kläderna är otroliga, färggranna och glittrande. Efter dansuppvisningen greppar Irja mikrofonen för att presentera kommande talare:
– Det är en kvinna som både jag och Linda fascinerats av. Vi tror på det hon gör och vill göra, säger Irja och välkomnar fram Johanna Klockars som driver och äger Klockarsgården.
Johanna berättar om hur hon hamnade där hon är idag, hur hon gått från lärare till att driva en stor gård, vilka hinder hon mött och hur hon förverkligat sin dröm med ett steg i taget. Det är tre år sedan hon kom på att hon ville starta eget och hennes nuvarande mål är att alldeles snart bli färdigutbildad ridlärare. Med en enorm drivkraft, engagemang och tron på sig själv, så är Johanna där hon är idag och uppmuntrar även åhörarna att tänka på det. Det har funnits dem som efter vägen tyckt att hon varit komplett galen, men hon fortsatte att kämpa för det hon ville uppnå.
– Man måste våga satsa och inte bara stå och trampa i samma fotspår. Man måste göra det man tycker är kul!, säger Johanna avslutningsvis och bemöts av rungande applåder.
Det blir fika och läckerheterna som är uppdukade verkar inte nå någon gräns. Några passar på att dansa, och även kommunalrådet testar att svänga sina lurviga i en libanesisk folkdans. Med stöttning från Irja och Linda har kvinnoföreningen fått möjlighet att utveckla sina idéer, bland annat har de en simgrupp för att kvinnor ska få möjlighet att lära sig simma.
– Vi är arton stycken och från början kunde ingen simma, men nu kan vi. Det är mycket vatten i Sverige och det skulle vara hemskt att se ett barn drunkna och inte kunna rädda, det har faktiskt hänt, berättar Azadeh Askari.
Och Irja tillägger:
– De har så mycket idéer och vill lära sig. De har även planer på cykelutbildning, det är mycket på gång. Det ger en otrolig energi!
Man läser också svenska ett par dagar i veckan och de var endast sexton stycken när föreningen startades, men är idag trettio kvinnor med olika nationaliteter, i varierande åldrar; alltifrån under arton till femtio plus.
– Alla ska kunna komma, inte bara från ett enda land, säger Azadeh.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.