Idag, fredag, öppnar den nya metalfestivalen ”Crooked Horns Festival”. Grundarna – Lindesbergsbandet Vemoth – är mycket nöjda med resultatet av en månads hårt slit.-Det är många riktigt bra band som kommer hit, så nu hoppas vi bara att publiken kommer också, säger Kalle Jansson i Vemoth.
Crooked Horns Festival kommer att ha ett 20-tal akter fördelat på tre dagar. Festivalen öppnar kl 19:00 på fredagskvällen och stänger cirka kl 23:00 på söndag. Varje band kommer att få en timmes scentid.
Festivalen består helt och hållet av metalmusik, så är man ett fan av denna genre så blir det rena rama julafton.
-Vi har haft ganska ont om tid att sätta ihop det här, men jag tycker ändå vi har lyckats riktigt bra. Tanken är att festivalen ska arrangeras varje år och eventuellt i större skala om publikstödet finns. Och det innebär att det kan bli aktuellt med en utomhusfestival i framtiden, säger Kalle Jansson.
Premiären av Crooked Horns Festival kommer dock ske under tak i Musikhuset. Och det kanske är tur det med anledning av SMHIs skrämselpropaganda om att ”semestervädret” är på väg in över landet.
-Det vore ju kul om det kom 150 personer, för det är max vad vi kan ta in. Bara det kommer minst 50 får vi väl vara nöjda, för då går vi i alla fall inte back rent ekonomiskt, säger Kalle.
Mer info samt spelschemat (tider och band) finner ni på festivalens hemsida: www.crookedhornsfestival.com
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.