Idag, fredag, öppnar den nya metalfestivalen ”Crooked Horns Festival”. Grundarna – Lindesbergsbandet Vemoth – är mycket nöjda med resultatet av en månads hårt slit.-Det är många riktigt bra band som kommer hit, så nu hoppas vi bara att publiken kommer också, säger Kalle Jansson i Vemoth.
Crooked Horns Festival kommer att ha ett 20-tal akter fördelat på tre dagar. Festivalen öppnar kl 19:00 på fredagskvällen och stänger cirka kl 23:00 på söndag. Varje band kommer att få en timmes scentid.
Festivalen består helt och hållet av metalmusik, så är man ett fan av denna genre så blir det rena rama julafton.
-Vi har haft ganska ont om tid att sätta ihop det här, men jag tycker ändå vi har lyckats riktigt bra. Tanken är att festivalen ska arrangeras varje år och eventuellt i större skala om publikstödet finns. Och det innebär att det kan bli aktuellt med en utomhusfestival i framtiden, säger Kalle Jansson.
Premiären av Crooked Horns Festival kommer dock ske under tak i Musikhuset. Och det kanske är tur det med anledning av SMHIs skrämselpropaganda om att ”semestervädret” är på väg in över landet.
-Det vore ju kul om det kom 150 personer, för det är max vad vi kan ta in. Bara det kommer minst 50 får vi väl vara nöjda, för då går vi i alla fall inte back rent ekonomiskt, säger Kalle.
Mer info samt spelschemat (tider och band) finner ni på festivalens hemsida: www.crookedhornsfestival.com
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.