SHRA kommer att kunna genomföra Blackracetävlingen i juli enligt planerna. Detta står klart sedan Länsstyrelsen nu har gett klubben grönt ljus att arrangera tävlingen.-Det blir något helt nytt för oss, men vi fram emot tävlingen den 17:e juli och hoppas att lokala motorintresserade tycker likadant, kommenterar SHRAs ordförande Mikael ”Blomman” Blomberg.
Blackrace skiljer sig väldigt mycket från de tävlingar som SHRA är kända för att förse Lindesbergs motorsportutbud med. Blackrace är en form av amatörtävling som inte ställer särskilt höga krav på deltagarna. Allt man behöver är ett körkort, en bil som är skattad och besiktigad, en hjälm och gärna ett par handskar också. Och 300 kr i startavgift, som är extra viktig för klubben då man inte tar någon entréavgift för publiken.
-Vi ligger redan ute med cirka 15 000 kr, omkostnader för själva föreberedelserna. Sedan kommer vi få ytterligare kostnader per deltagare i form av försäkringar etc, förklarar Blomberg som ändå ser goda chanser att klubben får ekonomin att gå ihop.
-Ja, på sikt i alla fall. För tanken är ändå att vi skall kunna köra dessa tävlingar lite oftare än bara något enstaka tillfälle.
Omkostnaderna är något högre för SHRA i Lindesberg jämfört med på andra håll i landet där Blackrace redan är introducerat. Detta beror bland annat på att SHRA i Linde ställer högre krav på säkerheten än vad som behövs enligt regelverket.
-Säkerheten är viktig. Därför kommer vi att ha brandpersonal på plats, precis som vid större tävlingar. Detta är alltså inget krav men vi ser det som en viktig detalj i vårt arrangemang, säger ordföranden.
Blackrace-bilar är vanliga gatbilar som har ett extra gott humör under huven tack vare en ägare med intresse för att meka. Dessa bilar rullar alltså redan på våra vägar. Blackrace anses därför vara en form av förebyggande åtgärd, att ordna med en plats där dessa – ofta unga – bilförare kan testköra sina bilar utan att bryta mot lagen.
-Det finns dock ändå gränser. Man tävlar på 200 meter och den sträckan får inte avverkas snabbare än 7,5 sekunder. Det innebär en sluthastighet mellan 200-250 km/h – och det räcker gott och väl, konstaterar Mikael ”Blomman” Blomberg.
Fotnot: Tävlingen arrangeras lördag 17 juli med start kl 14. Fri entré gäller för publik. Deltagare kan anmäla sig till tävlingen så sent som timmarna innan start.
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.