SHRA kommer att kunna genomföra Blackracetävlingen i juli enligt planerna. Detta står klart sedan Länsstyrelsen nu har gett klubben grönt ljus att arrangera tävlingen.-Det blir något helt nytt för oss, men vi fram emot tävlingen den 17:e juli och hoppas att lokala motorintresserade tycker likadant, kommenterar SHRAs ordförande Mikael ”Blomman” Blomberg.
Blackrace skiljer sig väldigt mycket från de tävlingar som SHRA är kända för att förse Lindesbergs motorsportutbud med. Blackrace är en form av amatörtävling som inte ställer särskilt höga krav på deltagarna. Allt man behöver är ett körkort, en bil som är skattad och besiktigad, en hjälm och gärna ett par handskar också. Och 300 kr i startavgift, som är extra viktig för klubben då man inte tar någon entréavgift för publiken.
-Vi ligger redan ute med cirka 15 000 kr, omkostnader för själva föreberedelserna. Sedan kommer vi få ytterligare kostnader per deltagare i form av försäkringar etc, förklarar Blomberg som ändå ser goda chanser att klubben får ekonomin att gå ihop.
-Ja, på sikt i alla fall. För tanken är ändå att vi skall kunna köra dessa tävlingar lite oftare än bara något enstaka tillfälle.
Omkostnaderna är något högre för SHRA i Lindesberg jämfört med på andra håll i landet där Blackrace redan är introducerat. Detta beror bland annat på att SHRA i Linde ställer högre krav på säkerheten än vad som behövs enligt regelverket.
-Säkerheten är viktig. Därför kommer vi att ha brandpersonal på plats, precis som vid större tävlingar. Detta är alltså inget krav men vi ser det som en viktig detalj i vårt arrangemang, säger ordföranden.
Blackrace-bilar är vanliga gatbilar som har ett extra gott humör under huven tack vare en ägare med intresse för att meka. Dessa bilar rullar alltså redan på våra vägar. Blackrace anses därför vara en form av förebyggande åtgärd, att ordna med en plats där dessa – ofta unga – bilförare kan testköra sina bilar utan att bryta mot lagen.
-Det finns dock ändå gränser. Man tävlar på 200 meter och den sträckan får inte avverkas snabbare än 7,5 sekunder. Det innebär en sluthastighet mellan 200-250 km/h – och det räcker gott och väl, konstaterar Mikael ”Blomman” Blomberg.
Fotnot: Tävlingen arrangeras lördag 17 juli med start kl 14. Fri entré gäller för publik. Deltagare kan anmäla sig till tävlingen så sent som timmarna innan start.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.