SHRA kommer att kunna genomföra Blackracetävlingen i juli enligt planerna. Detta står klart sedan Länsstyrelsen nu har gett klubben grönt ljus att arrangera tävlingen.-Det blir något helt nytt för oss, men vi fram emot tävlingen den 17:e juli och hoppas att lokala motorintresserade tycker likadant, kommenterar SHRAs ordförande Mikael ”Blomman” Blomberg.
Blackrace skiljer sig väldigt mycket från de tävlingar som SHRA är kända för att förse Lindesbergs motorsportutbud med. Blackrace är en form av amatörtävling som inte ställer särskilt höga krav på deltagarna. Allt man behöver är ett körkort, en bil som är skattad och besiktigad, en hjälm och gärna ett par handskar också. Och 300 kr i startavgift, som är extra viktig för klubben då man inte tar någon entréavgift för publiken.
-Vi ligger redan ute med cirka 15 000 kr, omkostnader för själva föreberedelserna. Sedan kommer vi få ytterligare kostnader per deltagare i form av försäkringar etc, förklarar Blomberg som ändå ser goda chanser att klubben får ekonomin att gå ihop.
-Ja, på sikt i alla fall. För tanken är ändå att vi skall kunna köra dessa tävlingar lite oftare än bara något enstaka tillfälle.
Omkostnaderna är något högre för SHRA i Lindesberg jämfört med på andra håll i landet där Blackrace redan är introducerat. Detta beror bland annat på att SHRA i Linde ställer högre krav på säkerheten än vad som behövs enligt regelverket.
-Säkerheten är viktig. Därför kommer vi att ha brandpersonal på plats, precis som vid större tävlingar. Detta är alltså inget krav men vi ser det som en viktig detalj i vårt arrangemang, säger ordföranden.
Blackrace-bilar är vanliga gatbilar som har ett extra gott humör under huven tack vare en ägare med intresse för att meka. Dessa bilar rullar alltså redan på våra vägar. Blackrace anses därför vara en form av förebyggande åtgärd, att ordna med en plats där dessa – ofta unga – bilförare kan testköra sina bilar utan att bryta mot lagen.
-Det finns dock ändå gränser. Man tävlar på 200 meter och den sträckan får inte avverkas snabbare än 7,5 sekunder. Det innebär en sluthastighet mellan 200-250 km/h – och det räcker gott och väl, konstaterar Mikael ”Blomman” Blomberg.
Fotnot: Tävlingen arrangeras lördag 17 juli med start kl 14. Fri entré gäller för publik. Deltagare kan anmäla sig till tävlingen så sent som timmarna innan start.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.