SHRA kommer att kunna genomföra Blackracetävlingen i juli enligt planerna. Detta står klart sedan Länsstyrelsen nu har gett klubben grönt ljus att arrangera tävlingen.-Det blir något helt nytt för oss, men vi fram emot tävlingen den 17:e juli och hoppas att lokala motorintresserade tycker likadant, kommenterar SHRAs ordförande Mikael ”Blomman” Blomberg.
Blackrace skiljer sig väldigt mycket från de tävlingar som SHRA är kända för att förse Lindesbergs motorsportutbud med. Blackrace är en form av amatörtävling som inte ställer särskilt höga krav på deltagarna. Allt man behöver är ett körkort, en bil som är skattad och besiktigad, en hjälm och gärna ett par handskar också. Och 300 kr i startavgift, som är extra viktig för klubben då man inte tar någon entréavgift för publiken.
-Vi ligger redan ute med cirka 15 000 kr, omkostnader för själva föreberedelserna. Sedan kommer vi få ytterligare kostnader per deltagare i form av försäkringar etc, förklarar Blomberg som ändå ser goda chanser att klubben får ekonomin att gå ihop.
-Ja, på sikt i alla fall. För tanken är ändå att vi skall kunna köra dessa tävlingar lite oftare än bara något enstaka tillfälle.
Omkostnaderna är något högre för SHRA i Lindesberg jämfört med på andra håll i landet där Blackrace redan är introducerat. Detta beror bland annat på att SHRA i Linde ställer högre krav på säkerheten än vad som behövs enligt regelverket.
-Säkerheten är viktig. Därför kommer vi att ha brandpersonal på plats, precis som vid större tävlingar. Detta är alltså inget krav men vi ser det som en viktig detalj i vårt arrangemang, säger ordföranden.
Blackrace-bilar är vanliga gatbilar som har ett extra gott humör under huven tack vare en ägare med intresse för att meka. Dessa bilar rullar alltså redan på våra vägar. Blackrace anses därför vara en form av förebyggande åtgärd, att ordna med en plats där dessa – ofta unga – bilförare kan testköra sina bilar utan att bryta mot lagen.
-Det finns dock ändå gränser. Man tävlar på 200 meter och den sträckan får inte avverkas snabbare än 7,5 sekunder. Det innebär en sluthastighet mellan 200-250 km/h – och det räcker gott och väl, konstaterar Mikael ”Blomman” Blomberg.
Fotnot: Tävlingen arrangeras lördag 17 juli med start kl 14. Fri entré gäller för publik. Deltagare kan anmäla sig till tävlingen så sent som timmarna innan start.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.