Träningsspelandet fick på fredagskvällen en riktig smakstart för Lindesberg Volley. I sin första match sedan sommarvilan ställdes man mot det lettiska landslaget, ett möte som slutade med seger via 3-2 i set. Linde imponerade stort och vände bland annat ett tufft underläge via tre raka setvinster.
För första gången sedan vårens kvartsfinaluttåg klev Lindesberg Volley på fredagskvällen ut till spel. Laget har denna helg tagit sig till Baltikum för att delta i en turnering med fyra lag. Först ut väntade det lettiska landslaget, en match som startade 18.00 lokal tid på fredagen.
Den på förhand svåra utmaningen började tufft för Linde. Laget hamnade tidigt i underläge och tvingades att jaga genom hela första set, ett set som gick förlorat med förkrossande 10-25. Även andra set gick till Lettlands favör och det var tydligt att sommarens stora rockader i Linde-truppen satt sina spår.
– Det var den första matchen och de första seten med väldigt många nya spelare i laget. Självklart blir det då mycket misstag, vi visste redan innan att det här kunde hända. Jag hade sagt att ”nu tar vi det lugnt, låter spelet komma och försöker hela tiden att göra det bättre”, förklarar Teemu Sarna.
Linde-tränarens tålamod betalade även sig och han fick sedan se en scenförändring som han kanske inte hade väntat sig. Till tredje set började nämligen Lindesberg att hitta rätt i spelet och laget vann med 25-19. En stor del av det kunde tillskrivas nyförvärvet Rebecca Gustafsson och hennes serve, som gav laget hela sex poäng.
Spikerns fina serve smittade även av sig på övriga Linde, som i fjärde set fortsatte att visa effektivitet. Det gav ny setvinst via knapp marginal och ett helt avgörande femte set. Där var återigen Linde starkast, vann med 15-10 och säkrade därmed något överraskande segern med 3-2 i set.
”Det här betyder mycket för laget”
– Serven var riktigt bra, sen höll även försvaret stundtals en bra nivå. Det som var målet för matchen och det som är målet för hela turneringen är att hela tiden gå framåt. Att varje match och att varje boll ska spelas bättre än den innan, säger Sarna om insatsen.
Tränaren var givetvis belåten över sättet som hans lag studsade tillbaka på, där underläge 0-2 förvandlades till vinst med 3-2. Motståndet var dessutom av hög klass och det underströk Lindesbergs fina prestation. Att redan i den första träningsmatchen kunna mäta sig och även besegra det lettiska landslaget gjorde Sarna nöjd.
– Ja naturligtvis, jag är mycket nöjd. Men det här betyder också väldigt mycket för laget och för tjejerna, jag ser hur glada de är över hur bra de spelade. Det är en sådan här start som vi behöver, poängterar tränaren.
Mot Lettland presenterade sig flera av de nya spelarna, däribland Emilia Johansson och Ijeoma Moronu. Även Nette Peit fick viss speltid, men Lindesberg Volleys hemvändare befinner sig för tillfället på landslagssamling och spelade tidigare under dagen med sitt Estland. Imorgon lördag ställs just Estland mot Linde i nästa omgång av turneringen. Nette kommer där att spela för Estland och tränare Sarna skickar en skämtsam hälsning till sin kommande adept.
– Vi har sagt att vi ska ge henne en jobbig kväll haha!
Matchfakta Lindesberg Volley-Lettland:
Resultat: 3-2 (10-25, 22-25, 25-19, 25-23, 15-10)
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.