Träningsspelandet fick på fredagskvällen en riktig smakstart för Lindesberg Volley. I sin första match sedan sommarvilan ställdes man mot det lettiska landslaget, ett möte som slutade med seger via 3-2 i set. Linde imponerade stort och vände bland annat ett tufft underläge via tre raka setvinster.
För första gången sedan vårens kvartsfinaluttåg klev Lindesberg Volley på fredagskvällen ut till spel. Laget har denna helg tagit sig till Baltikum för att delta i en turnering med fyra lag. Först ut väntade det lettiska landslaget, en match som startade 18.00 lokal tid på fredagen.
Den på förhand svåra utmaningen började tufft för Linde. Laget hamnade tidigt i underläge och tvingades att jaga genom hela första set, ett set som gick förlorat med förkrossande 10-25. Även andra set gick till Lettlands favör och det var tydligt att sommarens stora rockader i Linde-truppen satt sina spår.
– Det var den första matchen och de första seten med väldigt många nya spelare i laget. Självklart blir det då mycket misstag, vi visste redan innan att det här kunde hända. Jag hade sagt att ”nu tar vi det lugnt, låter spelet komma och försöker hela tiden att göra det bättre”, förklarar Teemu Sarna.
Linde-tränarens tålamod betalade även sig och han fick sedan se en scenförändring som han kanske inte hade väntat sig. Till tredje set började nämligen Lindesberg att hitta rätt i spelet och laget vann med 25-19. En stor del av det kunde tillskrivas nyförvärvet Rebecca Gustafsson och hennes serve, som gav laget hela sex poäng.
Spikerns fina serve smittade även av sig på övriga Linde, som i fjärde set fortsatte att visa effektivitet. Det gav ny setvinst via knapp marginal och ett helt avgörande femte set. Där var återigen Linde starkast, vann med 15-10 och säkrade därmed något överraskande segern med 3-2 i set.
”Det här betyder mycket för laget”
– Serven var riktigt bra, sen höll även försvaret stundtals en bra nivå. Det som var målet för matchen och det som är målet för hela turneringen är att hela tiden gå framåt. Att varje match och att varje boll ska spelas bättre än den innan, säger Sarna om insatsen.
Tränaren var givetvis belåten över sättet som hans lag studsade tillbaka på, där underläge 0-2 förvandlades till vinst med 3-2. Motståndet var dessutom av hög klass och det underströk Lindesbergs fina prestation. Att redan i den första träningsmatchen kunna mäta sig och även besegra det lettiska landslaget gjorde Sarna nöjd.
– Ja naturligtvis, jag är mycket nöjd. Men det här betyder också väldigt mycket för laget och för tjejerna, jag ser hur glada de är över hur bra de spelade. Det är en sådan här start som vi behöver, poängterar tränaren.
Mot Lettland presenterade sig flera av de nya spelarna, däribland Emilia Johansson och Ijeoma Moronu. Även Nette Peit fick viss speltid, men Lindesberg Volleys hemvändare befinner sig för tillfället på landslagssamling och spelade tidigare under dagen med sitt Estland. Imorgon lördag ställs just Estland mot Linde i nästa omgång av turneringen. Nette kommer där att spela för Estland och tränare Sarna skickar en skämtsam hälsning till sin kommande adept.
– Vi har sagt att vi ska ge henne en jobbig kväll haha!
Matchfakta Lindesberg Volley-Lettland:
Resultat: 3-2 (10-25, 22-25, 25-19, 25-23, 15-10)
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.