Lindesbergs Handelsträdgård firar 10 år med pompa och ståt
Den 1 maj har det gått hela 10 år sedan Lindesbergs Handelsträdgård slog upp portarna för allra första gången, något man givetvis vill fira tillsammans med sina kunder.
– Vi hoppas att det kommer mycket folk och firar med oss. Lindesberg är en perfekt stad, folket är bra, jag skulle inte vilja bo någon annanstans, säger Elvis Karaosmanovic.
Redan i början av 2000-talet stod Sead Karaosmanovic i sin lilla kiosk på Varuhallstorget i Lindesberg och sålde blommor i olika former och färger. Efter 13 år i ur och skur föddes dock idén om en egen handelsträdgård, något som han tillsammans med familjen gjorde verklighet av. Den 1 maj 2013 öppnade man Lindesbergs Handelsträdgård för första gången, som då bestod av fyra växthus. Nu, 10 år senare, är växthusen betydligt fler, man driver upp en hel del av växterna på egen hand och man har ett eget café.
– Det har gått snabbt, vi var först med att etablera oss här uppe, det känns nästan lite overkligt, säger Elvis.
Elvis och pappa Sead 2013, strax innan premiäröppningen av handelsträdgården. Arkivfoto: LindeNytt
Hemligheten bakom framgångarna beskriver Elvis med ordet kvalitet, något de är oerhört noggranna med i alla steg.
– Vi handplockar precis allt, minsta lilla pensé som kommer in handplockar vi, inget kommer in i butiken utan att vi själva har sett och tagit in det. Men det blir också långa dagar, då vi åker ganska långt för att hämta hos våra odlare, berättar Elvis.
I dagsläget driver man upp cirka 10 procent av växterna själva, en siffra man vill öka till 80 inom de nästkommande 10 åren.
– Planen är att inom ett år driva upp 50 procent eget, och 80 procent inom 10 år. För oss är det viktigt att växterna är närproducerade och framförallt svenska, det ska bli kul då har vi något att göra hela året, skrattar han.
Under åren har handelsträdgården genomgått flera förvandlingar, då man byggt fler växthus, en större uteavdelning och inte minst ett café. Men planerna och idéerna är långt ifrån slut, tvärtom.
– Vi har byggt ut i tre omgångar och det blir en till, men först om ett par år. Vi tar det steg för steg, utomhusavdelningen ska bli lite större nästa år är det tänkt. Det händer saker varje år, det är kul, jag skulle inte byta ut det här för något, men 10 år till sedan får vi se, skrattar han.
Med allt hårt arbete och långa dagar är det svårt att inte ställa frågan om var de finner drivkraften till att hela tiden fortsätta.
– Familjen. Vi gör det för varandra och för kunderna så klart. Vi bygger vidare för nästa generation, barnen blir ju större så jag hoppas att någon av dem hänger på. De har vuxit upp här och de tycker det är jätteroligt att vara här, och för mig är det skönt att se dem lite extra när jag har så långa arbetsdagar, förklarar Elvis.
Elvis Karaosmanovic blickar framåt 10 år till. Foto: Camilla Lagerman
När byggnationen av handelsträdgården startade var det endast de fyra i familjen Karaosmanovic som arbetade i företaget, förra året var man uppe i 14 personer som mest. Numera har man kunder från hela Sverige, från norr till söder, men man har inte glömt bort vart det en gång startade.
– Den ursprungliga kiosken finns fortfarande kvar och ska fixas till lite, den är viktig för oss, säger Elvis och tittar ut på den lilla gula träkiosken.
På måndag 1 maj firar man 10-årsjubileum med fina erbjudanden på blommor, men man vill även bjuda sina kunder på både bakelser och smörgåstårta under dagen.
– Vi hoppas att det kommer mycket folk och firar med oss. Lindesberg är en perfekt stad, folket är bra, jag skulle inte vilja bo nån annanstans, avslutar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.