Lindeskolans elever hade ganska bra pejl på vardagsekonomin. Hela den här veckan träffar privatekonomiska rådgivare från Nordea i Lindesberg hundratals elever och första passet började bra.- Det här var kunniga elever, sade Juliana Ersoy.
Det var elever från El- och Energiprogrammet och Industritekniska programmet som först fick informationen. Det kallas Ekonomipejl och Juliana Ersoy och Jonna Laurila var noga med att det inte är Nordea som är ute för att marknadsföra sig utan att detta är allmänna bankråd till unga människor. Ekonomipejl erbjuds alla högstadie- och gymnasieskolor.
De tar upp viktiga frågor och kanske allra viktigast att undvika att hamna i skuldfällan. Det talade om snabba cash och SMS- lån och även om ingen i klassrummet sade att de tagit SMS-lån, så höjde banktjänstemännen från Nordea ett varningens finger.
– Det är när man vill ha pengar snabbt, som det kan bli farligt, sade Juliana Ersoy. Sedan kom frågor som varför är det så mycket reklam för snabba lån? Och varför är det lagligt att låna utan att man haft ett personligt möte med banken?

Jonna Laurila har varit i skolor under ett par år och gett ekonomiska råd. Foto: Hans Andersson
– Det är inte bankernas ansvar utan ett personligt ansvar, när man lånar, sade Jonna Laurila. Men vi kan hjälpa till att få ordning på ekonomin, t ex genom att titta igenom vilka lån och skulder man har – om det inte gått för långt. När du tar ett lån, så använder du en del av framtiden redan idag, sade Jonna Laurila.
En lektion i ekonomi innehåller förstås mycket siffror. Eleverna fick gissa hur höga räntorna är på olika lån för t ex hus eller bil och de trodde att lånen är dyrare än de är just nu enligt de Nordea-anställda. En elev kunde direkt svara 15 procent på frågan om hur stor kontantinsatsen är om man lånar för att köpa bostad. När det gäller hur mycket de själva kostar om året, så var kunskaperna mer spridda – från 10 000 kr till 250 000 kr. Rätt svar ligger mellan 6 500 och 7 000 kr / månaden – räkna själv vad det blir per år.
– Så tänk på det. När ni flyttar hemifrån blir det en helt annan grej än att bo hos föräldrarna, sade Juliana Ersoy.
Läraren Caroline Vikberg berättade att de här eleverna haft undervisning nyligen om privatekonomi och Lovisa och Jonathan som var med på måndag förmiddag, säger att de kände igen det mesta, men för Lovisa Andersson var det här med räntorna nytt.
– De här eleverna kunde väldigt mycket, sade Juliana Ersoy efter lektionen. T ex vad som tappar i värde fort som man måste tänka på när man lånar.
Det här lektionspasset var det första den här veckan för henne och kollegan Jonna Laurila. Det blir tio till t o m fredag. Ibland är det dubbla klasser , så de träffar många elever. Jonna Laurila har hållit på med skolinformation i två år och sade att det här är en snabbvariant – för treorna brukar det vara tre timmars pass.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.