– Ingenting är omöjligt. Det omöjliga tar bara litet längre tid. Så står det på Göran Karlssons gravsten. Grundare av det stora varuhuset i Ullared. Den visdomen har Therese Albrechtson tagit till sig. Idag spred hon den på Lindeskolans Entreprenörsdag.
Hon är under dagen inspiratör och väckte glädje, skratt, tankar och frågor. När det gäller att förverkliga en idé, som ung företagare eller entreprenör. Eller för all del som elev eller anställd gäller det att tro på sig själv – självkänsla och självkännedom.

Therese Albrechtson har devisen Våga vinna! Foto: Hans Andersson
– Lär ut – gör det du är bra på! Men vi alla gör också fel. Skillnaden är bara hur vi ser på våra misstag, säger Therese Albrechtson och hon fick absolut medhåll av läraren Birgitta Lindblom, som sade att ”det handlar om självkännedom. Att stå upp för sig själv och att stötta varann. Det finns en sådan mångfald bland eleverna”.

Birgitta Lindblom håller med om att eleverna ska tro på sina styrkor. Foto: Hans Andersson
Eleverna hade studiedag och lärarna hade en konferens om entreprenöriellt lärande och entreprenörskap. Det handlade både om UF – Ung Företagsamhet och att lära ut entreprenörskap i klassrummet. Peder Eriksson är samordnare på programmet för handel och administration och den som håller i trådarna under dagen.
– Det här är en startgrej för att komma igång med entreprenöriellt lärande. Man kan göra det som ett UF-företag, där man kan tjäna pengar eller som ett projekt. Elever på de olika programmen kan välja en 100-poängskurs ( =100 lektionstimmar).
Under den här dagen står eleverna i RL13 ( de som började Restaurang- och livsmedelsprogrammet 2013) för den viktiga matruljangsen. Therese Albrechtson (med hemsidan www.vagavinna.se) fyllde hela förmiddagen med peptalk. Hon berättade om hur hon skippade plats på Handelshögskolan trots att hon varnades för att hon kastade bort chansen.
– Handels står kvar, men det är här jag vill och jag har idéerna nu, säger hon och visar bilden på duken med orden: Om jag går samma väg som alla andra, så får jag också samma resultat som alla andra.
Hon berättade om vikten av att hitta nya lösningar. Det finns alltid olika lösningar. Hon riktade också en ”pekpinne” till lärarna. Säg aldrig ”Nu ligger du för långt framme. Vänta på de andra eleverna”
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.