Efter en tuff start på året då hon faktiskt helt slutade skriva under tre månader, har nu Lisa White flera bollar i luften. Redan nästa vecka släpps hennes roman ”Jag är såld på dig” som ljudbok, och hennes fjärde bokkontrakt är nu påskrivet.
2020 blev som för många andra ett minst sagt annorlunda år, och för Lindesbergsförfattaren Lisa White var det inget undantag. Efter flera personliga trauman slutade hon helt att skriva under tre månader, och ägnade istället mycket tid åt eftertanke.
– Jag har verkligen haft möjlighet att fundera över livet, och jag är tacksam för alla lärdomar jag har fått av det, berättar Lisa.
Förutom att hon tagit upp skrivandet igen, har hon också fått sitt fjärde bokkontrakt påskrivet, hennes två första böcker släpps som ljudböcker under året och uppföljaren till debutromanen ”En hemlighet förde mig hit” landar i bokaffärer runtom i landet strax innan jul.
– Ja, det händer massor nu! Det är så himla roligt!, skrattar Lisa och fortsätter:
– Att få mina böcker utgivna som ljudböcker är stort, men jag fick faktiskt nej när jag skickade in mitt första manus eftersom de tyckte att den var alldeles för lång. Men efter att de läst min andra bok och sagt ja, bestämde de sig för att även ge ut den första.
Redan på tisdag kommer ”Jag är såld på dig”, som utspelar sig i Lindesbergs stadsmiljöer, ut på plattformarna Storytel och Bookbeat, och senare under året landar även debutromanen där.
Men Lisa har fler böcker på gång, bland annat en bokserie som än så länge är lite hemlig, men hon avslöjar för LindeNytt att den kommer att utspela sig på ett hotell.
– Jag har själv jobbat inom hotellbranschen i många år, och det finns så många berättelser inom väggarna, skrattar hon hemlighetsfullt.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.