Anders Svanstedt vinner med Juni Rapid Foto: Timmy Lundegård

Lunchvinnare på Fornaboda Travbana

Torsdagslunchen bjöd på soliga travtävlingar ute på Fornaboda Travbana. Flera fina återseende gjordes, där Fornabodapubliken dels fick återse den tidigare hemmahästen Certainly som vinnare, men även en möjlig deltagare i Stoderbyt.

De varma sommartemperaturerna har gått undan, men det hindrade inte travälskarna från att gästa Fornaboda under torsdagen. Hög kvalitet bjöds på de tidiga lunchtävlingarna, där man bjöds på nio fina vinnare.

Förutom ett återseende av den tidigare hemmahästen Certainly, som gjorde Fornabodadebut för sin nya tränare Markus B Svedberg, så blev Eric Martinsson lunchens tränare med två segrar under de fyra tv-sända loppen.

Dagen inleddes däremot med en repris från den tidigare tävlingsdagen, där Anders Svanstedt segrade med Juni Rapid. En häst som nu laddas mot Stoderbyt och som är obesegrad på Fornaboda efter två starter.

– Nu har hon gått från segerlös till två raka segrar, så nu börjar det börjat rättat till sig i statistiken. Det känns bara lite typiskt att det tog två år att komma på att det var på Fornaboda man vinner lopp på, skrattar segerkusken som var nöjd med loppet.

– Hon kändes lika fin som senast. Jag smög ut redan 800 meter kvar till mål, mest för att markera för att sedan köra fullt ös på långsidan. Vi bjöds på ett perfekt tempo som gjorde att jag kunde sitt kvar så länge som jag ville, så det är såklart tacksamt. Jag hade misstankar om att jag hade den bästa hästen i fältet, samtidigt är det lurigt när man har fjorton andra konkurrenter som även dem vill vinna loppet.

Precis som senast gjorde Anders den klassiska gesten att kasta ut segerbuketten till den återkommande publiken.

– Det är roligt att publiken har kommit tillbaka och då gäller det att ta hand om dem som kommer.

– Att kasta ut segerbuketten är mitt sett att dra mitt strå till stacken, även om jag måste börja bli lite bättre på att sikta. Jag måste vinna fler lopp och få in vanan, det har blivit mitt nya huvudsakliga mål nu, skrattar Anders med glimten i ögat.

Vinnarbukettfångare från den förra tävlingsdagen. Foto: Timmy Lundegård

Tre femte platser hos hemmahästarna.
Hos hemmahästarna blev det en svårare dag, tre femte platser fick man däremot med sig. Bland annat genom June Grace som gjorde sin tredje start i karriären och rutinerade Cutie Käbb.

En femte plats blev det även hos Skinny Dipping, som för första gången fick köras av Jimmi Ehlers.

– Hon var jättebra. Vi har aldrig sett henne från dödens tidigare och nu blev det att hon fick gå där under en större del av loppet. Hon såg fin ut och gjorde det hon kunde, men det finns inte så mycket att göra när de avslutar det sista halvvarvet runt 13,8. Jimmi som körde var även han nöjd när han kom in efter loppet, så alla är nöjda, säger Katarina Brattström som sköter träningen.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Juni Rapid – Anders Svanstedt – 1,78
Lopp 2: T.Wall’s Joplin – Victor Rosleff (Eric Martinsson) – 1,95
Lopp 3: Certainly – Markus B Svedberg – 2,04
Lopp 4: Stepping Moneyboy – Mikael J Andersson (Eric Martinsson) – 4,02
Lopp 5: Quickly Jade – Andreas Lövdal (Thomas L Nilsson) – 11,34
Lopp 6: Bakerman – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 3,07
Lopp 7: Cavatappi – Mika Forss (Timo Nurmos) – 1,85
Lopp 8: Strong Lover – Iina Aho (Mimmi Elfstrand) – 2,35
Lopp 9: Fly Fly My Dream – Hannah Matikainen (Thomas Dalborg) – 4,70

Nästa tävlingsdag: Torsdagen 12:e augusti med första start kl. 12.20.

Publicerad 5 augusti 2021 klockan 15:49

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Förd till sjukhus efter brand på äldreboende

En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.

4 december 2025 klockan 10:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons

Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.

3 december 2025 klockan 23:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Julglädje för utsatta familjer – Lions Club Storå skänker rekordbelopp

På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig...

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

20-årige Artin Ahmeti satsar på fastighetsskötsel. Foto: Jennie Einarsson

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.

2 december 2025 klockan 11:30 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och ...
1 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som på...
1 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest ...
1 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

29 november 2025 klockan 11:02 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.

28 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var ...

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – ...

Foto: Fredrik Norman

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

27 november 2025 klockan 10:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med ...
24 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som ...
23 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-22

2025-11-22

2025-11-21

2025-11-21

2025-11-21

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-12-04 10:28