Björn Persson siktar fram emot en förhoppningsvis ljusare höst och vinter. Foto: Camilla Lagerman

Makarna Persson firar ett år med Lindegården

Det har gått ett år sedan makarna Björn och Malin Persson tog över det anrika Lindegårdens Värdshus i Lindesberg. Som för många andra blev det ett år som präglades av coronapandemins framfart och de hårda restriktioner som följde i kölvattnet av densamma. Nu blickar man, om än försiktigt, framåt mot en förhoppningsvis ljusare höst och vinter.

När makarna Persson tog över Lindegårdens Värdshus den 31 augusti förra året, hade nog ingen kunnat förutspå vilka effekter den nya pandemin skulle få för omvärlden. Nu, ett år senare, vet vi desto mer om viruset men fortfarande är läget osäkert inför framtiden.

– Det är ett av de värsta åren jag har upplevt, inget jag skulle önska min värsta fiende ens. Vid den tiden förra året hade man stora förhoppningar om att det skulle bli bra, men efter bara någon månad så brakade det igen, och man förstod att nästa ljusning kan ligga ett halvår eller ett år bort. Men det är inte över än, man kämpar fortfarande dag för dag, vecka för vecka, berättar Björn.

Efter ett år med otroligt tuffa restriktioner, som fått många restauranger att lägga ned sina verksamheter, kom en liten ljusning när regeringen under sommaren meddelade att man genomförde lättnader i dessa. Något som får Björn att se lite ljusare på framtiden.

– Nu är Odd Fellow tillbaka, vi har kunnat ha lite trubadurer, och även julbord har vi fått in bokningar på, så det är stor skillnad. Det känns som att vi går mot en lite roligare höst än förra året, men man är fortfarande pessimist eftersom man vet vad som kan vänta bakom hörnet. Men nu gasar jag, det får bära eller brista, går det inte så har jag åtminstone försökt, säger Björn.

Under hösten och vintern har Björn bokat in flera evenemang i sin kalender, varav några som gör efterlängtad comeback efter ett långt pandemiuppehåll.

– David Karlsson kommer spela en del hos oss, han har en fantastisk musikquiz som vi kommer ha framöver. Det blir även en del temakvällar med enkel god mat, inget jätteavancerat, det finns det andra som är bra på. Vi kommer även att ha ett litet men gott julbord, där vi kommer ligga ganska lågt i pris. Sedan fortsätter vi såklart att köra ut både mat och jultallrikar, avslutar Björn med ett stort leende.

Besök Lindegårdens Facebooksida för att inte missa något evenemang.

Publicerad 31 augusti 2021 klockan 15:25

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Stadsskogsskolan. Foto: Fredrik Norman

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.

4 december 2025 klockan 18:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Foto: Jennie Einarsson

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Flickidolerna Marcus och Martinus har anlänt till Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.

25 november 2025 klockan 13:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors ...
21 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

Kommundirektör Henrik Arenvang och Anders Svensson från Rotary. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.

14 november 2025 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets ...

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått...

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar

Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet

För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.

31 oktober 2025 klockan 16:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...
28 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen på...
27 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista ...
27 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-23

2025-10-17

2025-10-16

2025-10-14

2025-10-14

2025-10-10

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-08

2025-10-03

2025-10-03

2025-10-02

2025-10-02

2025-09-29

2025-12-07 12:31