Marina Jacob målar med bland annat en kalkaktig beläggning som Baetter använder till formarna vid gjutning. Ett helt annat sätt att använda produkten på. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Marina fångar historiens vingslag i Stripa

Under sex veckor har Marina Jacob och Isabella Mazzanti arbetat som gästkonstnärer i Lindesbergs kommun, som en del av ett nytt internationellt program för konst – Artist in Residens. Programmet ger konstnärer möjlighet att kunna bo och verka i en annan miljö under en tidsbegränsad period. LindeNytt fick tillfälle att besöka Marina Jacobs i hennes tillfälliga ateljé i Stripa.

Tre kommuner medverkar i AiR i Örebro län 2022; Lindesberg, Örebro och Nora kommun. Totalt har sex internationella konstnärer gästat olika platser i kommunerna varav två av dessa verkat i Lindesbergs kommun. Isabella Mazzanti är en Italiensk konstnär som arbetar med illustrationer med inspiration från sagan och naturen och från Frankfurt i Tyskland kommer Marina Jacob som arbetar med skulpturer och storskaliga teckningar med inslag av performance.

LindeNytt fick chansen att besöka Marina Jacob i hennes tillfälliga ateljé belägen i en industrihall vid Stripa gruva. Under veckorna som gått har hon arbetat med många olika varierande projekt.

– Man måste fokusera för fem veckor är inte så lång tid, man hinner egentligen bara skrapa på ytan. Det är så djupt intressant och har en så stark karisma, så jag har arbetat sent om kvällarna för att hinna med, berättar Marina Jacob.

– Det är intressant hur komplext livets pussel är här, det är byggt på så många lager och olika bitar i olika former. Jag försöker komponera det på ett annorlunda sätt, jag lägger på nya lager varje dag och i slutet kommer jag att dra isär målningarna förklarar Marina. Foto: Jennie Einarsson

Marina förälskade sig snabbt i den unika gruvmiljön där man kan känna historiens vingslag. Trots att hon arbetar själv i de stora ekande industrisalarna så känner hon sig inte ensam.

– Jag är väldigt intresserad av gruvbrytning, mineraler och interaktionen med människor. Historiken, järnrötterna och kontakten mellan människorna och de ickemänskliga elementen är väldigt stark här. Jag känner att andarna från Stripa finns här med mig när jag svetsar, de kanske gillar lukten av smält metall. Kanske är det därför jag kan förnimma dem, de litar nog på mig för att de tycker att vi är av samma sort, skrattar Marina.

Hon berättar att hon har blivit mer än väl omhändertagen av människorna i bygden sedan hon anlände till Stripa.

– Hans Sigge och Per-Eric Nord från Baettr har hjälpt mig mycket. De har visat mig omkring och tagit mig till deras skrotupplag för att leta efter gjutjärnsmaterial till mitt arbete, även de har ju en ”järnsjäl”. Delarna som jag hittade var rostiga och kantiga så därför behövde jag skära och slipa det. Pelle och Tom från Linde Byggmaskiner lät mig arbeta med deras maskiner och redan andra veckan så fick jag nyckel till verkstaden av dem så jag kunde arbeta när som helst, även på söndagar. Det var helt fantastiskt och det visar hur starka banden är här i bygden tycker jag. De är så trevliga, mer än trevliga!

Järnet till skulpturerna är skuret med en plasmaskärare från Linde Byggmaskiner. Foto: Jennie Einarsson

Den största och mest avancerade skulpturen som Marina skapar är gjord av en mängd hopsvetsade järnstavar och pryds med ett inslag av bergslagssten, även kallad blå slaggsten, som är en restprodukt från järnframställning – kanske just av malm från Stripa.

– Jag kände att jag ville ge andarna en materialistisk form, jag formar deras porträtt i skulpturerna. Min hyresvärd gav mig två bergslagsstenar, en av dem sitter på skulpturen. Han berättade om historien hur han grävde upp stenarna som är flera hundra år gamla.

Marina formar skulpturen genom att svetsa ihop järnstavar. Foto: Jennie Einarsson

Namnet på skulpturen ”The inside of milk is black” är baserat på arbetet av den franska filosofen Gaston Bachelard. Förklaringen till detta är komplex, förklarar Marina.

– De bra och dåliga sidorna av allting är sammanhängande. Det handlar om att saker har många lager och det känner jag att jag har stött på här, de är sammanlänkade med Stripa. Den här otroliga platsen är så full av historia och har blivit närd med mjölk genom åren och nu är det tomt och meningslöst som i ett svart hål. Därför känner jag att det är insidan av mjölk. Och den är svart.

Skulpturen ”The inside of milk is black”. Foto: Jennie Einarsson

Under tiden som Marina arbetat med sina skulpturer så har hon även jobbat med andra projekt med anknytning till gruvans historia.

– Jag samarbetar även med Magnus Jerlström som sköter arkivet på Lindesbergs bibliotek, han har hand om gamla foton och negativ från området. Vi tog flera negativ och lade ihop dessa som vi sedan scannade och skrev ut på en skrivare. Tanken är att jag även ska måla på detta, det är en ny väldigt intressant sak som vi uppfinner tillsammans, berättar Marina entusiastiskt.

Efter veckans slut kommer Marina åka till Nederländerna och fortsätta arbeta med materialet hon hämtat med sig från Stripa för att färdigställa konstverken.

– Där finns en verkstad som jag kommer att kunna använda för att gjuta glas, så att jag sedan kan ta med ett litet objekt av glas i min utställning. Jag tänker ställa ut den yttersta konflikten av material som järn, stål, glas och textil, avslutar Marina.

De färdiga konstverken som Marina har skapat kommer att ställas ut under september i Gallerirum vid Stripabryggeriet.

Publicerad 17 juni 2022 klockan 13:05

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Energikällan

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.

19 december 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Foto: Fredrik Norman

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.

15 december 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grillkökets personal är redo att dela ut julmat. Foto: Camilla Lagerman

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.

10 december 2025 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till ...
9 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bost...
4 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Artikel innehåller bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Artikel innehåller bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ö...
13 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...
10 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-05

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-01

2025-10-31

2025-10-28

2025-10-27

2025-10-27

2025-10-23

2025-10-17

2025-10-16

2025-10-14

2025-10-14

2025-10-10

2025-12-22 20:28