Fram till klockan 20 ikväll pågår Jaktos mässa. Foto: Ida Lindkvist
Mässa siktar in sig på jaktsäsong
Två mässor om året anordnar Jakto i Lindesberg, en på våren och en på hösten. Idag var det åter dags att låta de olika utställarna placera ut sig på området och delge sin experthjälp till de besökande. Till den sextonde augusti är det dessutom stor tid att ha bössan putsad och redo, för då drar råbocksjakten igång, och vad passar då inte bättre än att köpa en uppsättning kamouflerade funktionskläder, eller en sprillans ny lockpipa.
Nio timmars mässa är det idag hos Jakto när höstens nyheter ska få rum att presenteras. Den här gången är det mer inriktat på jakt, men även en hel del fiske. Och hos utställarna utanför butiken kan man hitta alltifrån en lång rad med fiskerullar och liknande tillbehör, samt kläder för en heldag på en stubbe i skogen.
– Eftersom det är en vardag vi har mässan så har vi öppet mellan 11-20. Det är en jämn ström över dagen. Man märker att det är mycket äldre som är här på förmiddagen, och sedan kommer de yngre som har varit och jobbat på eftermiddagen och kvällen. Vi vill ge alla möjlighet att kunna komma hit!, säger Jaktos delägare Thomas Broman.
Omkring 15 stycken utställare är på plats i solskenet och visar upp vad de har med sig. Thomas fortsätter:
– Det är lite leverantörer som är här, det har kommit mycket nyheter, det är mycket prylar nu till innan jakten, så det ligger i tiden. Och så får de som kommer hit lite experthjälp dessutom.
Foto: Ida Lindkvist
Och redan i mitten av augusti börjar höstens jaktsäsong.
– Jakten drar igång den sextonde, då är det bockjakten. Rådjur första september och sedan älg i oktober. Det går fort! Så säsongen för oss att sälja jaktprylar är redan igång.
– Till jakten kan man vilja köpa en ny kikare, eller en lockpipa. Myggskydd vill man också ha, en mygghatt till exempel. Är det fint väder på dagen blir det mycket mygg och knott sedan på kvällen, och ska man då kunna sitta ute så behöver man riktiga kläder som skyddar.
Foto: Ida Lindkvist
Någon annan som har stenkoll på det här med kläder inför jakten är Erik Lindström från Jägarliv. Han har med sig företagets jaktställ med märket ”Nordjakt”. Förutom att plaggen inte ska vara skrikrosa eller neongröna finns det en del att tänka på.
– Man behöver ett lätt och tunt ställ, det ska vara helt vind- och vattentätt, för då kan man använda det hela säsongen! Är det kallt ute så har man underställ eller tjock fleecetröja. Det viktigaste är att det är vind- och vattentätt, och att det är smidigt och mjukt, inget prassel! Vårt plagg är laminerat mot yttertyget, det innebär att vattnet stannar direkt, berättar Erik och tillägger:
– Det absolut viktigaste när man är ute och jagar är att man är torr och varm, blött och kallt är inte skönt. Blir man blöt så blir man också kall.
Erik berättar om jaktmärket ”Nordjakt”. Foto: Ida Lindkvist
Det var för ett och ett halvt år sedan som man började ta fram egna ställ, och idag har gruppen ”Jägarliv” 18500 medlemmar på Facebook. Och under mässdagen har Erik fått demonstrera Nordjakt-ställen för många besökare.
– Det är mycket folk som jag har fått visa, de är nyfikna, tittar och frågar, säger Erik nöjt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lisa Blomkvist med sonen Eyvind, Gunvor Persson, L-G Persson, Anna-Carin Björkman, Mimmi Lagerman och Mirjam Björkman är några av eldsjälvarna som driver Ramsbergs Handel. Foto: Privat
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt största projekt hittills: byggnationen av Hitachis nya lagerlokaler i Ludvika – 103 000 kvadratmeter till ett värde av närmare en miljard kronor.
– Det här är utan tvekan det största vi har gjort. Det känns otroligt kul, säger Johan Svensson, grundare och vd för Lindesbergs Bygg.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje...
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och Ljusnarsberg klättrar uppåt, är Lindesberg kvar i botten på plats 288.
– Det lönar sig att arbeta nära företagen. För kommuner som vill växa och vara attraktiva är ett gott företagsklimat avgörande. Det hoppas jag att fler beslutsfattare tar till sig, säger Karl Hulterström regionchef för Svenskt Näringsliv.
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.